Denník N

Danka vyškolil politológ Kusý, v SNS o tom nevedeli

Predseda SNS Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predseda SNS Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 14:00. Predseda SNS sa pred voľbami radil o tom, ako sa má správať, aj s analytikom Miroslavom Kusým. Upozornil na to maďarský týždenník názorovo blízky Fideszu. Kusý potvrdil, že sa s Andrejom Dankom viackrát a aj dávnejšie neformálne stretli.

Rád a veľa hovorí o slušnosti, zmenou rokovacieho poriadku sa snaží zabrániť tomu, aby poslanci v sále Národnej rady jedli horalky, v rokovacej sále chce vidieť len slušne oblečených poslancov, dištancoval sa od obdobia Jána Slotu v SNS a Maďarov nevidí ako hlavných nepriateľov.

„Odmietam sa pozerať na to, ako sa tu budú poslanci hádať, biť, klamať, hašteriť. To mňa do politiky dostalo,“ opisoval minulý týždeň predseda SNS Andrej Danko vlastné motivácie. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus vedie rebríček sympatií predsedov strán – ako šéf Národnej rady už predbehol Bélu Bugára a s veľkým náskokom aj premiéra Roberta Fica.

Prišiel sám Andrej Danko na to, že bude stavať na imidži toho slušného, čo prišiel po grobianovi? Bol to len on, kto na predvolebné bilbordy vybral slogan „Hrdo, odborne, slušne“?

K umiernenejšej politickej profilácii sa ho snažil priviesť aj signatár Charty 77 a lektor Univerzity Komenského – profesor politológie Miroslav Kusý.

Desať lekcií?

O veľkom vplyve Kusého na Danka písal pred týždňom v rozsiahlom článku maďarský týždenník Heti Válasz. Jeho názov je: Sivá eminencia. Človek, ktorý skrotil nacionalistov Jána Slotu. „Lektor videl možnosť, ako môže SNS skrotiť. Prijal preto Danka za svojho žiaka a pred marcovými voľbami mu pripravil súkromný semester pozostávajúci z desiatich lekcií,“ opisuje časopis, ako Danka vzdelával Kusý.

Predsedovi SNS podľa maďarského týždenníka politológ poradil už aj to, aby zo strany vykázal hlavných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie