Denník N

SaS chce povoliť odbočovanie na červenú, vodiči ani križovatky nie sú pripravené

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Poslanci SaS chcú zmeniť zákon tak, aby vodiči mohli na každej križovatke odbočiť vpravo aj na červenú. V niektorých krajinách je to bežné, na Slovensku by s tým podľa odborníkov mohli mať vodiči problém.

Opoziční poslanci z SaS chcú vodičom povoliť jazdu na červenú pri odbočovaní doprava. Zatiaľ môžu takto odbočovať iba vtedy, ak je pri bežnom semafore aj doplnková šípka a svieti na zeleno. V oboch variantoch odbočovania pritom šofér nemôže ohroziť iné autá či chodcov.

Jeden z trojice navrhujúcich poslancov, Miroslav Ivan, hovorí, že sa inšpirovali zahraničím, kde je odbočovanie na červenú povolené. „Žil som dlhé roky v Kanade, kde je to bežná vec. Koľkokrát sa v mestách ako Bratislava stáva, že je križovatka prázdna a autá by mohli odbočiť doprava, no nemôžu.“

Ivan tvrdí, že zmena by mohla pomôcť v priepustnosti križovatiek, ktoré podľa neho pre toto pravidlo nepotrebujú úpravy. „Potrvá, kým to bude v praxi, autoškoly to budú musieť vysvetľovať, prejde to verejnou diskusiou, ale vodiči to privítajú. Bude treba o tom veľa hovoriť, aby si zvykli.“

Museli by sa zmeniť križovatky a vyškoliť vodiči

Polícia má iný názor ako predkladatelia návrhu, každú križovatku by totiž museli posudzovať individuálne, napríklad či má dostatočný rozhľad, aby neprišlo k nebezpečnej situácii. „Odbočenie vpravo nie je možné zovšeobecniť na všetky križovatky,“ tvrdí.

Aj dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí, že ak by sa menilo zaužívané pravidlo, museli by sa zmeniť križovatky a vyškoliť vodiči. „Ak nemá vodič rozhľad v nebezpečnej križovatke, mohlo by prísť k nehode. Je otázka, či to má význam meniť.“

V Nemecku môže vodič odbočiť vpravo aj na červenú, ak je pri semafore zároveň značka s namaľovanou zelenou šípkou. Štefan Machciník z Výskumného ústavu dopravného hovorí, že s týmto pravidlom majú vodiči zo Slovenska či Česka v Nemecku problém.

„Aplikáciu tohto pravidla v slovenských podmienkach je preto veľmi ťažké predpokladať.“ Slovenskí vodiči majú podľa Machciníka problém dať vôbec prednosť chodcom na priechode pri odbočovaní na zelenú šípku.

Povinný odstup od cyklistov

Poslanci SaS Ivan, Juraj Droba a Vladimír Sloboda chcú okrem zmeny v odbočovaní cez novelu vodičom napríklad prikázať, aby cyklistov a motorkárov obiehali s minimálnym odstupom 1,5 metra.

Zákon o cestnej premávke menili poslanci naposledy začiatkom roka, väčšinou ide o balík viacerých zmien.

Zatiaľ nie je jasné, či SaS nájde podporu v koalícii. SNS tvrdí, že o tom budú diskutovať, Most-Híd a Smer sa nevyjadrili.

Slovensko

Teraz najčítanejšie