Denník N

O tri týždne začnú stavať Jaguar, na ministerstvo dopravy sa preň kopia žaloby

Vláda pomôže automobilke na štart stámiliónmi eur. Investícia priniesla už aj žaloby či trestné oznámenie za ohováranie na štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka (druhý vpravo). Foto – TASR
Vláda pomôže automobilke na štart stámiliónmi eur. Investícia priniesla už aj žaloby či trestné oznámenie za ohováranie na štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka (druhý vpravo). Foto – TASR

Automobilka prinesie stovky pracovných miest, no možno nebude celkom legálne postavená.

Ani brexit nezmenil zámer manažérov indicko-britskej automobilky Jaguar Land Rover postaviť na Slovensku závod. V oficiálnej pozvánke už pozývajú na poklopkanie základného kameňa pre budúcu nitriansku automobilku.

Je to veľká vec, štátni manažéri o nej nahlas rozprávajú približne rok a prebieha už aj príprava strategického parku, ktorého centrom bude autovýrobca.

V tom istom tempe nadobúdajú stále vážnejšie kontúry aj námietky a problémy okolo novostavby.

Okresný úrad Nitra napríklad práve podľa agentúry TASR zamietol odvolanie proti rozhodnutiu o vydaní stavebného povolenia na stavbu automobilky.

Ide o jedno z mnohých odvolaní, ktoré podal Nitran Roman Cerulík. Hovorí, že doteraz úradníci či už na stavebných úradoch, alebo na ministerstve dopravy odmietli všetky jeho odvolania proti rozhodnutiam, ktoré označuje za nezákonné. Preto ich postupne v zákonom stanovených lehotách posiela ďalej na súd.

Ďalšie štyri žaloby

„Výsledkom toho je podanie najnovšie štyroch žalôb, ktoré boli podané 17. augusta proti tomu, že ma ministerstvo dopravy nezákonne ako účastníka vylúčilo zo štyroch stavebných konaní a mojimi stanoviskami, pripomienkami a námietkami sa riadne nezaoberalo,“ vysvetľuje Cerulík. Ako sa postupne bude odvolávať ďalej, žalôb bude pribúdať.

Cerulík namieta najmä proti tomu, že ako majiteľ viacerých pozemkov v strategickom parku, kde závod má stáť, sa chcel vyjadriť v stavebnom konaní, no z procesu ho vylúčili. Keby nie, jeho argumentáciou by sa museli úrady zapodievať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie