Denník N

O čom bude Fico s Putinom hovoriť na večeri v Moskve

Fico bol u Putina vlani rovno dvakrát. Ani raz ho nekritizoval. Mlčal, aj keď ruské televízie vykresľovali sovietsku okupáciu Československa v roku 1968 ako bratský čin. Foto – TASR/AP
Fico bol u Putina vlani rovno dvakrát. Ani raz ho nekritizoval. Mlčal, aj keď ruské televízie vykresľovali sovietsku okupáciu Československa v roku 1968 ako bratský čin. Foto – TASR/AP

Energetických expertov slovenský premiér nečakanou cestou za Putinom prekvapil. Raz už si hanbu v Kremli urobil.

Slovenský premiér Robert Fico na rokovaní vlády v Sobranciach oznámil, že vo štvrtok poletí vládnym špeciálom do Moskvy na večeru s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Tvrdí, že s ním bude hovoriť o výstavbe kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, teda o projekte, ktorý by v prípade jeho realizácie výrazne zhoršil slovenskú pozíciu, pretože by ho spoločne s Ukrajinou obišiel.

Ficova návšteva Moskvy prekvapila aj expertov, ktorí sa venujú energetickej problematike. „Môže tam tak maximálne proti nemu protestovať,“ povedal Denníku N zdroj z vlády, ktorý má na starosti energetickú problematiku. Ani on o ceste do Moskvy až dodnes nevedel.

V utorok večer zverejnil premiér video, v ktorom protestuje proti vylúčeniu ruských paralympionikov z paralympiády

Slovenský premiér je známy srdečným postojom k Rusku, Putinovu vládu nekritizoval ani v čase vrcholiacich bojov na východe Ukrajiny, ktoré si vyžiadali už vyše 9500 obetí.

Kremeľ na Donbase otvorene vojensky aj politicky podporuje proruských separatistov. Fico pravidelne patrí k tým, čo volali po zrušení sankcií, ktoré Západ uvalil po ruskej anexii Krymu a rozpútaní konfliktu na Donbase. Slovenská diplomacia nakoniec sankcie, platné dodnes, podporila. Ficova pozícia pri rokovaní s Putinom bude tentoraz špecifická v tom, že Slovensko je teraz predsedníckou krajinou Európskej únie.

Neprofesionálny Fico

„Treba len dúfať, že premiér Fico v Moskve nepovie a neurobí nejaké neuvážené a neprofesionálne kroky, ktoré poškodia celkom sľubne sa vyvíjajúcu situáciu okolo Nord Stream 2. Stanovisko a postup Európskej komisie, poľského protimonopolného úradu a rokovania Eustreamu s Gazpromom vytvorili v poslednom období výhodnú pozíciu na obhajobu záujmov Slovenska v oblasti tranzitu plynu,“ povedal energetický expert Karel Hirman pre Denník N.

Pripomína, že keď Fico vlani rokoval s Putinom, nedopadlo to najlepšie. „Vtedy mal veľmi nešťastné výroky o projekte Eastring, čím vyvolal u mnohých partnerov zbytočnú nedôveru, ktorú sa doteraz nepodarilo celkom prekonať,“ povedal Hirman.

Neskôr rokovanie európskych partnerov o Nord Streame s Gazpromom označil Fico za „zradu“. Slovensko je medzi krajinami, ktoré sa proti tomuto projektu Gazpromu stavajú odmietavo.

Alexander Duleba, šéf Spoločnosti pre zahraničnú politiku, si myslí, že Putin sa môže snažiť Fica presviedčať, že Nord Stream 2 je dobrý projekt. „Vzhľadom na to, že je navyše teraz premiér predsedajúcej krajiny EÚ, ktorá bola radikálne proti projektu, je preňho Fico zaujímavý partner.“

Projekt Nord Stream 2, ktorý by pri dovoze plynu na Západ obišiel Slovensko aj Ukrajinu, v poslednom období stráca legitimitu. Po rozhodnutí poľského protimonopolného úradu, ktorý zablokoval vytvorenie spoločného konzorcia pri jeho výstavbe, stratil podľa autora Gazprom Monitoru Jacka Sharplesa finančnú aj politickú podporu.

„Po finančnej stránke sa Gazprom teoreticky zaviazal k trom veľkým projektom zároveň: Nord Stream 2, Turkish Stream a Power of Siberia. Uskutočniť všetky tri projekty bude veľmi zložité, zvlášť v prostredí súčasných cien,“ napísal Sharples pre EurActiv.sk.

„U Fica by mohlo ísť aj o snahu minimalizovať škody, ktoré nám spôsobí Nord Stream 2. Hoci pre Gazprom je to aj po rozhodnutí poľského regulátora finančne veľmi rizikový projekt, v EÚ zatiaľ prevláda mienka, že sa postaví. Na to, samozrejme, potrebujú aj podporu Nemcov a ďalších západoeurópskych firiem, ktoré sú partnermi Gazpromu. Sám Fico nič nezmôže, potrebuje aj Merkelovú,“ povedal Denníku N analytik Pavol Szalai zo servera EurActiv.sk.

Poslúži ruskej propagande

Prezident Andrej Kiska za plynovodom Nord Stream 2 vidí ohrozenie Ukrajiny. „Pretože by sa dala veľmi jednoduchým spôsobom odstrihnúť od ruského plynu, čo by mohlo mať pre túto krajinu katastrofické dôsledky,“ povedal Kiska počas tohtoročnej návštevy spoločnosti Eustream vo Veľkých Kapušanoch.

Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov je presvedčený, že Nord Stream je zástupnou témou.

„Nepôjde iba o Nord Stream, ako to Fico prezentuje. Putin ho bude presviedčať o potrebe zrušenia sankcií, o nutnosti spolupracovať, zlyhávajúcej Ukrajine. Ruské médiá o tom budú široko informovať a vytvárať dojem, že Putin a Rusko má v Európe priateľov. Biznis ako zvyčajne,“ komentuje túto Ficovu cestu Mesežnikov.

Teraz najčítanejšie