Denník N

A vy ste čo obetovali pre umenie?

Z predstavenia Lietajúci Santini. Foto – archív súboru Gong
Z predstavenia Lietajúci Santini. Foto – archív súboru Gong

Víkendy, dovolenky, prázdniny aj peniaze. Sto ochotníkov odpovedalo v ankete, čo museli urobiť, aby sa dostali na festival Scénická žatva.

Ako sa dostať na Scénickú žatvu? V prvom rade je nutné vykonať istý druh obety. Tento rok odpovedalo sto ochotníkov na otázku: A vy ste čo obetovali pre umenie?

Z odpovedí možno dedukovať, že ak sa chcete stať amatérskym divadelníkom, musíte sa vzdať mate­riálnych, aj duševných statkov. Ľudia v ankete vo veku 16 až 70 rokov prezradili, že najviac obetovali divadlu víkendy, dovolenky a prázdniny, peniaze, večery, poriadok v domácnosti. Vysoké čísla však získali aj rozum, duševné zdravie, pečeň, či celá rodina.

Výsledky ankety potvrdzujú, že divadlo je vášeň. Ochotnícke ešte viac ako to profesionálne, lebo to je pre mnohých až príliš vzdialené. Len čo si vás získa niektorý súbor – ste ochotní urobiť všetko preto, aby ste vytvorili dobrú inscenáciu, aby ste zabavili na predstavení svojich priateľov, rodinu, kolegov, či susedov.

Ľudia v ochotníckom divadle získavajú priam nadprirodzené schopnosti – z minúty na minútu sa dokáže z Hamleta stať výrobca scény, z Júlie kuchárka, ktorá navarí voňavú kapustnicu pre celý súbor, z kráľa Leara produkčný, ktorý vybaví autobus na zájazd, zoženie sponzora a zmanežuje hercov na večerné a víkendové skúšky.

Ochotníci sú čarovné bytosti, ktoré rozsievajú dobrú náladu, radi sa objímajú, tancujú. Prečo by mali s takýmito charakterovými vlastnosťami ostávať iba doma v súbore? Ochotníci radi a veľa cestujú. V zime vytvoria novú inscenáciu a od jari do leta s ňou kočujú po Slovensku. Nielen ako hosťujúce súbory, ale aj ako súťažné. Ich hlavným cieľom je dostať sa na vrcholnú prehliadku – Scénickú žatvu. A to nie je vôbec jednoduché.

Nový kumšt si najskôr otestujú na domácich divákoch. Následne sa prihlásia na regionálnu prehliadku, kde ich očakáva prvá odborná porota. Z prvých troch miest môže táto porota odporučiť dva súbory s inscenáciami na krajskú prehliadku, kde ich očakáva úplne iná porota. V okamihu, keď sú známe tie najlepšie inscenácie zo všetkých slovenských krajov, zasadá v Bratislave, v Národnom osvetovom centre, programová rada celoslovenských prehliadok. Tvoria ju porotcovia, ktorí absolvovali najviac krajských prehliadok.

Tí vytvoria obsah celoslovenských prehliadok pre všetky kategórie ochotníckeho divadla, teda divadla dospelých v Liptovskom Mikuláši, divadla mladých v Tisovci, divadla detí v Šali, divadla dospelí deťom v Rimavskej Sobote, divadla poézie a umeleckého prednesu v Dolnom Kubíne. Dostať sa do súťaže v niektorom z týchto miest, znamená absolvovať posledný krôčik pred Scénickou žatvou. Na regionálnych, krajských a celoslovenských prehliadkach môžu súbory získať viacero ocenení, nielen hlavné ceny. Napríklad, za herecké stvárnenie postavy, réžiu, koncept…

Scénická žatva je iná. Je najstaršia, najkrajšia, najdlhšia, najintezívnejšia, má iba jednu chybu – jednu cenu – Cenu za tvorivý čin roka. O jej programe rozhoduje programová rada, ktorú tvoria porotcovia zo všetkých celoslovenských prehliadok. Zasadnutie sa koná vždy posledný júnový týždeň.

V posledný augustový týždeň prichádzajú ochotníci a diváci z celého Slovenska do Martina žať umeleckú úrodu. Začína sa päťdňová Scénická žatva – najstarší divadelný festival v Európe, ktorý oslavuje svoj 94. ročník.

V hlavnom, súťažnom, programe sa predstavia ochotníci, ktorí divadlu mnoho obetovali, ale kvalitou aj mnoho dali. Popri nich sa v Martine stretnú aj ich kolegovia, priatelia, ktorí súťažiť nebudú, lebo tak rozhodli porotcovia. Avšak, je dôležité, aby práve ich práca bola vyznamenaná účasťou na Scénickej žatve, na mieste, kde sa stretávajú tí najlepší. Tí, čo chcú byť stále lepší, obetujú minimálne svoj čas a vzdelávajú sa v tvorivých dielňach EduArt. A všetci sa zabávajú, tešia. Napríklad aj prostredníctvom sprievodného programu, ktorý tvoria hudobné kapely, filmové prednášky, prezentácie, diskusie vo festivalovom stane.

Byť súčasťou ochotníckeho divadla si vyžaduje obetavých ľudí. Na Slovensku sú ich stovky. Ešte stále môžeme byť spokojní a šťastní. Aj na Scénickej žatve.

 Hlavným organizátorom festivalu Scénická žatva je Národné osvetové centrum, Bratislava.
Spoluorganizátormi festivalu sú: Slovenské stredisko AiTA/IATA, Prievidza a občianske združenie M@M, Martin.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie