Denník N

Cez myšaciu dierku menili Rusi vzorky moču aj u hendikepovaných športovcov

Ruský prezident Putin a najúspešnejší tím zimných paralympijských hier v Soči. Ako sa ukázalo až neskôr, pomohol si dopovaním. Foto – TASR/AP
Ruský prezident Putin a najúspešnejší tím zimných paralympijských hier v Soči. Ako sa ukázalo až neskôr, pomohol si dopovaním. Foto – TASR/AP

Medzinárodný športový súd si na rozdiel od slovenského premiéra myslí, že vylúčiť ruský paralympijský výbor z paralympiády pre štátom riadený doping je „primerané“.

[Ako dopujú ruskí olympionici – kniha od Denníka N.]

Vylúčenie všetkých ruských športovcov z paralympiády je „absurdné“. Je to „brutálne vnášanie politiky medzi paralympionikov“ a uplatnenie „kolektívnej viny“.

Slovenský premiér Robert Fico sa krátko pred svojou štvrtkovou večerou s Vladimirom Putinom v Moskve vyjadril k téme, ktorá momentálne hýbe celým Ruskom.

Medzinárodný paralympijský výbor pozastavil členstvo Ruskému paralympijskému výboru pre štátom riadený doping, čo v praxi znamená, že ruskí športovci sa nebudú môcť zúčastniť paralympijských hier v Riu, ktoré sa začínajú 7. septembra.

O šancu štartovať prišlo 267 ruských paralympionikov.

Fico sa tak postavil na stranu Ruska, ktoré to považuje za nespravodlivé, a premiér Dmitrij Medvedev to nazval „cynickým pokusom, ako odstrániť konkurentov v boji o medaily“. Medzinárodný paralympijský výbor sa tak na rozdiel od Medzinárodného olympijského výboru rozhodol pre najtvrdší trest pre Rusko, ktoré sa systematickým zakrývaním dopingu snažilo vylepšiť si medailovú bilanciu.

„Smäd po sláve za každú cenu vážne poškodil integritu a imidž celého športu. Ich postoj medaily nad morálkou ma znechucuje,“ povedal šéf výboru Philip Craven.

Cez myšaciu dierku

Medzinárodná antidopingová asociácia (WADA) poverila na jar kanadského profesora, odborníka na športové právo Richarda McLarena, aby zistil, či skutočne ruský štát riadil a zakrýval doping svojich športovcov.

Správu vydal v júli a bola jednoznačná. Išlo o systém, v ktorom lietala ruská antidopingová federácia, ruský minister športu Vitalij Mutko, ale aj ruská tajná služba FSB. Cieľom bolo, aby Rusi získavali viac medailí, najmä na olympijských hrách.

McLaren opísal, ako taký systém fungoval napríklad počas olympiády v Soči. Bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov pripravil excelovskú tabuľku 37 športovcov z rôznych športov, ktorých mali strážiť, aby medzinárodné kontroly počas olympiády neobjavili, že dopujú. Ďalších strážil na ad hoc báze.

Rodčenkov tvrdil, že im sám miešal kokteil z anabolických steroidov a alkoholu. V januári ušiel do USA, a začal hovoriť o ruskom systéme kontroly dopingu.

Postup bol relatívne jednoduchý. Zariadilo sa, aby ruskí športovci odovzdávali moč na testy večer. Keď športovec naplnil fľaštičku močom, odfotil etiketu a zaslal ju Rodčenkovovým ľuďom. Vzorku na noc uzavreli v jednej miestnosti, testovať ju mali na druhý deň.

Okolo polnoci, keď medzinárodní kontrolóri odišli, ľudia od Rodčenkova vošli do miestnosti a cez „myšaciu dierku“ (výraz, ktorý používa McLarenova správa) podávali vzorky do susednej miestnosti. Tam ich naplnili čistým močom. Medzinárodné kontroly tak nič nezistili.

Aj paralympionikom

Rusi takto kontrolovali doping nielen svojim zdravým športovcom, ale aj niektorým paralympionikom. Podľa Medzinárodného paralympijského výboru vymenili v Soči 18 pozitívnych vzoriek od najviac siedmich paralympionikov. Títo športovci o tom zrejme vedeli.

Celkovo išlo počas skúmaného obdobia o 27 pozitívnych vzoriek (27 športovcov) z piatich letných a troch zimných paralympijských športov. Bol to však len zlomok počtu vzoriek zdravých športovcov, na ktoré sa zameriavala správa.

Rusko v Soči skutočne excelovalo. Na paralympiáde získalo 42 percent všetkých zlatých medailí a suverénne vyhralo medailovú bilanciu. Ani jeden ruský olympionik či paralympionik nebol odhalený z dopingu.

Ruské medaily zo zimných paralympiád

Správa však nehovorila o konkrétnych prípadoch, ale o fungovaní systému, ktorý vymysleli ruské úrady. „Správa bola o štátom sponzorovanom dopingu, manipulácii výsledkov, menení vzoriek, príprave schémy, ako to upratať pod koberec. Je to štátom riadený systém,“ povedal pre Guardian McLaren, ktorý tvrdí, že na všetko má dôkazy.

Doping medzi paralympionikmi

Keď premiér Fico hovorí, že postihnutí ľudia nejdú pod päť kruhov bojovať pre medaily, nie je to úplne pravda. V minulosti sa objavilo mnoho prípadov, keď paralympionici boli ochotní požívať zakázané látky, aby získali úspech vo svojom športe.

Nemeckému bežcovi na lyžiach Thomasovi Oelsnerovi odobrali dve zlaté medaily v Salt Lake City pre doping. V roku 2000 zasa potrestali španielskych basketbalistov, ktorí sa len tvárili, že sú mentálne postihnutí.

Prípadov dopujúcich postihnutých športovcov je určite menej ako zdravých, no ich počet za posledných 10 rokov stúpol. Podľa stránky parasport-news ich bolo v roku 2013 vo svete 69. Veľkú časť z nich tvorili podvádzajúci športovci v tlaku na lavičke (mnohí aj z Ruska).

Otázka je, nakoľko je spravodlivé pozastaviť činnosť celej federácii (či už olympijskej, alebo paralympijskej), a tak znemožniť súťažiť na olympiáde aj tým športovcom, ktorí nemuseli podvádzať. Medzinárodný olympijský výbor vedený Nemcom Thomasom Bachom, ktorý má podľa Guardianu blízko k Putinovi, nechal rozhodnutie na jednotlivé zväzy.

Podľa Fica (a zrejme aj podľa iných) ide o kolektívnu vinu.

Ruské medaily na letných paralympiádach

Medzinárodný športový súd vo švajčiarskom Lausanne si to nemyslí. V utorok zamietol odvolanie ruskej strany. Rozhodnutie Medzinárodného paralympijského výboru bolo podľa neho „vzhľadom na okolnosti primerané“. Rusi tiež neukázali žiadne dôkazy, čo by išli proti faktom, na ktorých bolo rozhodnutie postavené.

Aj šéf výboru Philip Craven si však uvedomuje, že čistí postihnutí ruskí športovci sú v tomto obete. „Nie je to deň na oslavu, máme veľký súcit s ruskými športovcami, ktorí budú teraz chýbať. Dúfame, že toto rozhodnutie bude katalyzátorom zmeny v Rusku,“ povedal Craven podľa BBC.

Nie je to prvýkrát, čo športovci trpia za potrestanú krajinu. V roku 1992 na olympiádu a paralympiádu nemohli ísť pre vojnu športovci vtedajšej Juhoslávie. V roku 2000 dostal rovnaký trest Afganistan, keď Taliban, ktorý vtedy krajinu ovládal, zakázal športovať ženám.

Azda najdlhší zákaz zúčastňovať sa olympiád mala Juhoafrická republika pre apartheid. Na olympiáde v Soči pár dní vynechala aj India, ktorú potrestali za korupciu v jej olympijskom hnutí.

Ako nezávislí športovci

Na olympiáde v Riu sa tento rok nemohol zúčastniť napríklad Kuvajt, MOV mu pozastavil členstvo, pretože sa vláda príliš starala do riadenia športu v krajine. Napriek tomu sa pod hlavičkou nezávislého olympijského tímu zúčastnili niektorí športovci z tejto arabskej krajiny a jeden strelec dokonca vystrieľal zlato (aj keď pri jeho mene nebola vlajka Kuvajtu, ale päť olympijských kruhov).

Podobne ako nezávislí športovci mohli športovať aj pretekári z bývalej Juhoslávie v roku 1992. WADA odporúčala, aby účasť ruského športovca pod neutrálnou vlajkou zvážili za veľmi striktných kritérií.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Doping v Rusku

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie