Denník N

Nízke ceny, vysoké náklady a uhlie bez dotácií, no vláda ide zachraňovať Vojany

Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove bola debata o upadajúcej elektrárni vo Vojanoch. Na snímke zľava minister hospodárstva Peter Žiga, premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto - Tasr
Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove bola debata o upadajúcej elektrárni vo Vojanoch. Na snímke zľava minister hospodárstva Peter Žiga, premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto – Tasr

Dotácie pre Hornonitrianske bane spájané s kauzou alobal sú známa vec. Teraz sa rysujú nové pre elektráreň pri Michalovciach.

V elektrárni Vojany pracuje takmer 400 ľudí, z toho 118 priamo a ďalších 250 pre jej dodávateľov. Má však problém, nedokáže si na seba sama zarobiť, a tak jej hrozí koniec. Vláda si myslí, že si preto zaslúži pomoc, a preto sa Vojanmi zaoberala na výjazdovom zasadaní v Trebišove.

„Považujem za absurdné, keď vláda prichádza do regiónu s vysokou nezamestnanosťou, keď sa snaží podporiť každé existujúce alebo nové pracovné miesto, aby nezabezpečila zachovanie prevádzky v elektrárni Vojany,“ cituje Žigu agentúra TASR.

Plánovaný zásah do chodu firmy vysvetľuje tým, že štát vlastní 34 percent v Slovenských elektrárňach – majiteľovi vojanskej elektrárne. Zvyšok drží taliansky Enel, ale postupne ho presúva na nového majiteľa, holding EPH Daniela Křetínského a Patrika Tkáča z J&T.

Experti majú vymyslieť záchranu

Zmysluplný plán na záchranu upadajúcej výrobne zatiaľ vo vláde zjavne nemajú. Má ho priniesť „expertná skupina“, v ktorej budú spolupracovať ľudia zo Slovenských elektrární, regulačný úrad a správca vysokonapäťových vedení – SEPS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie