Denník N

Desať rokov po: Hedviga rozdeľovala Bugára s Ficom, kým si tľapli

Pre Hedvigu Žákovú Malinovú si adresovali tvrdé odkazy. Odkedy Smer a Most-Híd spolu vládnu, slovník zmiernili. Či sa Fico s Kaliňákom ospravedlnia, Žitňanská necháva na nich.

„Robert Fico svojho času povedal, že Slovensko nie je právny štát. Ja by som si to nikdy nedovolila takto povedať, ale aj tento prípad ukazuje, že keď vládne Robert Fico, tak sa k právnemu štátu ani neblížime. Prípadu Hedvigy Malinovej je mi ľudsky, ale aj odborne veľmi ľúto, je to zlyhanie právneho štátu,“ vyriekla 6. apríla 2014 v RTVS vtedy opozičná poslankyňa Lucia Žitňanská. Vládnutie so Smerom ešte odmietala.

Dnes, desať rokov od útoku na Hedvigu Žákovú Malinovú, je Žitňanská podpredsedníčkou Ficovej vlády. Rovnako ako Robert Kaliňák, ktorý bol ministrom vnútra aj v deň incidentu a pre ktorého zostáva niekdajšia študentka „patologickou klamárkou“.

Hedvigin prípad kedysi robil zo Smeru a Mosta-Híd (predtým SMK) dva nezmieriteľné tábory. Fico s Kaliňákom hovorili, že si útok vymyslela. Most-Híd Hedvigu bránil a poukazoval na chyby polície a prokuratúry. Bugárov poslanec Gábor Gál ju zo začiatku chvíľu zastupoval, potom sa prípadu vzdal, aby sa to nezneužívalo na politizáciu.

Dobitá študentka 25.augusta 2006. foto - TASR
Dobitá študentka 25. augusta 2006. Foto – TASR

Zbohom, Slovensko

Tridsaťtriročná Hedviga s rodinou medzičasom opustila Slovensko. S tromi deťmi žije v Maďarsku. Na to, čo sa udialo 25. augusta 2006 v Nitre cestou do školy na skúšku, už nemieni spomínať. „Nechce hovoriť s médiami, pochopte ju,“ hovorí jej advokát Roman Kvasnica.

Dodnes nemá pokoj, prípad stále nie je uzavretý, v Maďarsku jej stále hrozí súd. Sama požiadala o presun prípadu do zahraničia. V marci po voľbách, keď už Smer dohadoval koalíciu s Mostom-Híd, končiaci minister spravodlivosti Tomáš Borec súhlasil, aby kauzu prevzali Maďari.

Na rade sú v Maďarsku

Žiadosť do Maďarska odoslalo ministerstvo už pod vedením Žitňanskej z Mosta-Híd v máji, potvrdil ministerkin tlačový odbor. „Od maďarských úradov sme zatiaľ nič nedostali,“ vraví Malinovej advokát Kvasnica.

Na Slovensku sa v roku 2014, skoro osem rokov po útoku, dožila Hedviga

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie