Denník N

Ficovi splnil sen. Čím sa ešte preslávil „náš človek“ Bašternák?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jediné kritické slovo nepovedal premiér Robert Fico na podnikateľa Ladislava Bašternáka, odkedy vyplávalo na povrch, že štát mohol na daniach pripraviť o milióny eur. Fico ďalej býva v jeho byte. Kauza Bašternák ukázala podnikateľovu moc. Pre policajtov je „náš človek“. Aj pri stavaní honosných víl je zrejmé, že to s úradmi vie.

„Je to vec prestíže,“ pochvaľoval si úspešný developer Ladislav Bašternák, keď premiérovi Robertovi Ficovi s rodinou na jeseň 2012 prenajal luxusný byt v novej rezidencii Bonaparte neďaleko Bratislavského hradu.

Podnikateľ Ficovi splnil, čo si vysníval. Dlhé mesiace predtým, než sa do jeho bytu nasťahoval, sa písalo, že si bol obzrieť prominentnú adresu, kde sa byty predávali za státisíce eur. Nakoniec nič nekúpil, šiel do podnájmu k Bašternákovi, ktorý rezidenciu Bonaparte staval. Byt s rozlohou 377 štvorcových metrov a obrovskou terasou mu prenajal za 2650 eur mesačne, k tomu 200 eur záloha za energie.

„Pána Fica som osobne nepoznal. Zoznámili sme sa, až keď prejavil ako klient záujem o jeden z bytov, ktoré vlastním,“ hovoril Bašternák týždenníku Plus 7 dní v októbri 2012, keď sa premiér na Napoleonov vŕšok nasťahoval.

Aj keď Fico vravel o dočasnom riešení, v byte žije už takmer štyri roky.

Opozícia tvrdí, že byt v skutočnosti patrí Ficovi za krytie daňových podvodov, na ktorých Bašternák vraj obral štát už o milióny eur. Tiež spochybňuje výšku nájomného, za taký byt vo vychytenej štvrti Bratislavy sa obvykle platí oveľa viac.

Známosti so špičkami Smeru

Už v čase prenajímania bytu mal Bašternák silné väzby na špičky Smeru. Obchody robil so svojím priateľom, ministrom financií Jánom Počiatkom. Obaja dodnes majú na Donovaloch vedľa seba veľké chalupy, ktoré stavala Bašternákova firma. Spoločne vlastnia príjazdovú cestu k nim a vedľajší 16-árový pozemok. Počiatek vlastní aj byt v Bonaparte.

Je známym podpredsedu parlamentu, exministra obrany Martina Glváča. A, samozrejme, najkritizovanejší je za známosť s dvojkou Smeru Robertom Kaliňákom, pod ktorého patrí polícia.

Kaliňák ako minister vnútra vybral policajného prezidenta Tibora Gašpara, pod ktorého vedením policajný zbor pred pár rokmi ututlal vyšetrovanie Bašternáka. Po medializácii policajti jeho prípad riešia nanovo, zatiaľ bez výsledku.

titulka-magazinVydali sme špeciálny časopis o kauze Roberta Kaliňáka. 60 strán o prípade Ladislava Bašternáka. Ak ste predplatiteľ Denníka N, pošleme vám časopis zadarmo – stačí vyplniť formulár. Ak nie ste predplatiteľom, magazín nájdete od 26.8. v stánkoch alebo si ho môžete objednať po zakúpení akéhokoľvek online alebo tlačeného predplatného. Digitálnu verziu časopisu si môžete prečítať aj v aplikácii pre tablety.

Telefonát policajnej hliadke

Bašternák sa vyhýba médiám, na otázky neodpovedá. Podobnú taktiku zvolili aj Fico s Kaliňákom. Keď majú vysvetľovať Bašternáka, otázky väčšinou ignorujú.

Premiér Fico doposiaľ nepovedal o pochybnom podnikateľovi jediné kritické slovo. V diskusnej relácii RTVS 18. júna tvrdil, že opozícia a médiá naňho len útočia a chcú poškodiť „historicky najlepšiemu ministrovi vnútra, akého Slovensko malo“.

„Ak sa preukáže, že Bašternák spáchal trestnú činnosť, zmením bývanie, ale počkám si na závery vyšetrovania. Mňa nebude opozícia vyháňať z bytu,” vyhlásil v RTVS Fico.

Len pár dní pred týmto vyhlásením vyšlo najavo,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Ladislav Bašternák

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie