Denník N

Pošta odmietla roznášať opozičný časopis o Kaliňákovi a kauze Bašternák

Časopis Kali špeciál, ktorý pripravili strany SaS a OĽaNO-NOVA. Časopis ku kauze Bašternák vydal aj Denník N.
Časopis Kali špeciál, ktorý pripravili strany SaS a OĽaNO-NOVA. Časopis ku kauze Bašternák vydal aj Denník N.

Opozičné strany SaS a OĽaNO si na Slovenskej pošte objednali distribúciu časopisu ku kauze Bašternák. Matovič tvrdí, že splnili všetky podmienky. Sulík chce na mimoriadnom výbore vysvetlenie od ministra dopravy.

Slovenská pošta podľa opozičných strán SaS a OĽaNO odmietla roznášať časopis s názvom Kali špeciál ku kauze Bašternák. Strany si objednali distribúciu dvoch miliónov výtlačkov.

„Pošta dodnes nezačala distribuovať náš časopis a hľadá výhovorky, aby ho nemusela rozniesť,“ povedal predseda OĽaNO Igor Matovič. Tvrdí, že pred voľbami pošta nemala problém roznášať materiály pre všetky strany. Matovič hovorí, že majú podpísanú zmluvu a uplatnia si právny nárok.

„Povedali, že si musia na ministerstve kultúry preveriť, či sme si zaregistrovali tlač. Rovno sme im pri podaní doniesli potvrdenie o registrovaní, ktoré je k dispozícii aj na internete,“ vysvetľuje Matovič.

Pošta podľa neho trvala na overení, no ministerstvo opozícii odkázalo, že si pošta nič neoverovala a nikdy to nerobila.

Slovenská pošta tvrdí, že najskôr 19. augusta dostala žiadosť o distribúciu letákov; tie odmietli, lebo za obsah nesie zodpovednosť pošta. V pondelok už podľa pošty požiadali vydavatelia časopisu o distribúciu periodika. Hovorkyňa pošty Iveta Dorčaková tvrdí, že pošta si vyžiadala potvrdenie o registrácii periodika a o posúdenie splnenia podmienok požiadala aj ministerstvo.

„Podávateľ bol riadne písomne informovaný o požiadavke postúpenej na ministerstvo kultúry, ako aj písomne požiadaný o čo najskoršie doplnenie požadovaných informácii, aby mohla byť predmetná tlač riadne distribuovaná. Do dnešného dňa sme požadované informácie, ale ani doplnenie nedostali,“ hovorí Dorčaková.

Časopis Kali špeciál, ktorý pripravili strany SaS a OĽaNO-NOVA.
Časopis Kali špeciál, ktorý pripravili strany SaS a OĽaNO-NOVA.

„Je to čistá výhovorka. Pri periodickej tlači pošta nemá právo odmietnuť distribúciu pre obsah; ak by to bol leták, tak áno,“ hovorí Matovič.

Predseda SaS Richard Sulík chce na mimoriadnom výbore vysvetlenie od ministerstva dopravy, ktorý má pod správou aj štátnu poštu.

„Na túto sabotáž budeme reagovať podnetom na poštového ombudsmana, ktorým je pán Jasovský, a tiež budeme iniciovať mimoriadny výbor, kde budeme chcieť vysvetlenie od ministra dopravy, ako sa môže stať takáto sabotáž. Zvažujeme aj právne kroky,“ hovorí Sulík.

Časopis ku kauze Bašternák vydal aj Denník N. Predplatiteľom ho do schránok roznáša Slovenská pošta, s distribúciou nemala problém.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie