Denník N

Rasizmus náš globálny i každodenný

Záchranári vynášajú telo jednej z obetí zrútenia textilnej továrne v Bangladéši. Foto – TASR/AP
Záchranári vynášajú telo jednej z obetí zrútenia textilnej továrne v Bangladéši. Foto – TASR/AP

Článok v Denníku N sa svojím antirasizmom vymyká obvyklej slovenskej mediálnej produkcii. Lenže tým, ako si nevšíma globálny rasizmus, prispieva k chóru časopisov o móde, ktoré tento rasizmus legitimizujú.

Autor je politológ, Ústav medzinárodných vzťahov, Praha,
Fakulta sociálnych a ekonomických vied, UK, Bratislava

Bývalú splnomocnenkyňu pre rómske komunity Aninu Botošovú obťažoval ochrankár pri nákupe oblečenia. Hoci to zamestnanec externe najatej SBS aj jeho zamestnávateľ popierajú, zdá sa, že príčinou jeho konania bol rasizmus. O celom probléme informovala Ria Gehrerová v Denníku N.

To, čo sa stalo pani Botošovej, je odsúdeniahodné a je správne, že o tom Denník N píše. Zastavme sa však pri otázke, v akom obchode pani Botošová nakupovala, a pouvažujme nad tým, či je takýto boj proti rasizmu dostatočný.

Obchod, v ktorom sa incident odohral, je Camaïeu na Obchodnej ulici v Bratislave. Ide o francúzsku sieť dámskeho oblečenia, predávajúcu svoj tovar najmä v európskych krajinách. V Bratislave ju nájdete aj vo viacerých obchodných domoch. Je to značka, ktorá sa nijako zásadne nelíši od podobných predajcov oblečenia.

Camaïeu, podobne ako napríklad C&A, Benetton alebo Mango, bola jednou z firiem, ktorej oblečenie šili, okrem iných, aj bangladéšske deti vo fabrike Rana Plaza. Jej zrútenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie