Denník N

Newsfilter týždňa: Pre koalíciu bude rozhodujúce tempo rastu SNS a klesania Smeru

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Top udalosti týždňa a najlepšiu hlášku vyfiltroval Newsfilter Radovana Cholevu.

Uplynulý týždeň bol bohatý na všakovaké udalosti, preto dnes výnimočne vypadla z trojice hlavných správ nekonečná kauza Bašternák. Zriadili sme jej však špeciálnu rubriku, pretože práve táto kauza bude pre toto vládne obdobie definičná, a keď sa bude pred najbližšími voľbami (nech už budú kedykoľvek) robiť odpočet, práve vysporiadanie sa s touto kauzou rozhodne, či sa zopakuje rovnaká zostava, alebo táto koalícia odíde na smetisko dejín s veľkým výpraskom.

Sieť sa so SNS zlučovať nebude

Andrej Danko vyhlásil, že SNS nebude do svojho klubu prijímať poslancov zo Siete. „SNS bude disponovať len tými poslancami, ktorých získala v parlamentných voľbách,“ povedal Danko. Odmietol tak špekulácie, že strana Sieť by sa mala zlúčiť práve so SNS. O možnom zlúčení nič nevedia ani v Moste-Híd, ani v Smere.

Novým ministrom dopravy bude Árpád Érsek, ktorý je dnes štátny tajomník rezortu. Predsedníctvo Mosta-Híd rozhodlo aj o nových štátnych tajomníkoch: za štátneho tajomníka na ministerstve obrany navrhuje Róberta Ondrejcsáka, štátnym tajomníkom na pôdohospodárstve bude Gabriel Csicsai a Most-Híd obsadí aj post štátneho tajomníka na ministerstve kultúry, meno zatiaľ Béla Bugár neprezradil. Miesto štátneho tajomníka na ministerstve dopravy na základe dohody obsadí SNS.

Dankov štátnický imidž, aký si snaží budovať na verejnosti, mu nedovoľuje bojovať o zvyšky Siete a musí sa tak iba prizerať, ako Most (počtom poslancov) vyrástol na veľkosť SNS. No napriek tomu, že počty v koalícii sa pomenili nie práve v súlade s vôľou ľudu, nemusí byť nervózny. Rozohraté to má tak či tak dobre, preferencie rastú stabilne SNS aj jemu osobne.

Pre celkovú dynamiku koalície bude rozhodujúce práve tempo rastu preferencií SNS a súčasne klesania Smeru (už niekoľko mesiacov sú to aj v prieskumoch spojené nádoby).  Ak by toto tempo akcelerovalo (napríklad odchodom Fica z premiérskeho kresla), môže u Danka narastať chuť na ďalšie „požiadavky“, alebo si karty rozdať nanovo.

Osobná vsuvka: Danko na svojej tlačovej besede okrem iných zaútočil aj na autora tohto textu. Konkrétne povedal, že som „zničil Sieť“ (jasné), že robím fanpage Andrej Danko prezidentom (nerobím) a označil ma za „táradlo“ (to je veľmi pekné slovo, ktoré by sa práveže hodilo na označenie pána Danka – v psychológii sa tento jav nazýva zrkadlová sebaprojekcia).

Najdôležitejší výrok bol však tento: „Nikto ma neškolil. Opak je pravdou, ja som školiteľov, PR a spindoctorov k sebe nepustil.“ Nuž, to všetci počujeme na každej tlačovke. A keďže bol jeho útok s najväčšou pravdepodobnosťou odplatou za jeden starší článok, dovoľujem si ho všetkým pripomenúť, nech sa páči: O tomtom.

Fico rokoval s Putinom o Nord Streame 2

Robert Fico sa stretol s Vladimirom Putinom, témou bol pre Slovensko problematický Nord Stream 2 (plánovaný plynovod z Ruska do Nemecka cez Baltské more). Okrem toho sa Fico prihováral aj za podporu kandidatúry Miroslava Lajčáka na post šéfa OSN. „Ak by prestal cez Slovensko prúdiť ruský plyn na západ, prídeme ročne o 800 miliónov eur,“ povedal Fico. Po stretnutí už Nord Stream 2 pre Fica až taký problém nebol a Rusko považuje za spoľahlivého partnera v oblasti energetiky. „Obhájili sme naše národné záujmy a pre všetky prípady, či už Nord Stream bude, alebo nebude, prepravná kapacita cez Slovensko zostane zachovaná,“ povedal po rokovaní.

Ruský prezident Putin povedal Ficovi, že verí v obnovenie obchodu oboch krajín, aj keď dnes výmena tovaru klesá. Fico tiež nevidí dôvod, prečo by mal vzájomný obchod ďalej klesať, informovali ruské agentúry. Sankcie proti Rusku podľa neho nepriniesli nič. „Je načase sa k téme sankcií postaviť racionálne,“ napísal na Facebooku. Fico po rokovaní s Putinom v Moskve naznačil, že začiatkom budúceho roka by sa mohlo uskutočniť zasadnutie slovensko-ruskej medzivládnej komisie.

„Nesnažím sa vás presvedčiť, že Ficove stretnutia s Putinom a Rusmi sú neškodné. Nie sú,“ napísal predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej (Most-Híd).

Ubezpečenie od Putina, že prepravné kapacity budú pre Slovensko zachované, či bude, alebo nebude Nord Stream 2, nemusí pri dynamike udalostí za posledné roky (Ukrajina, sankcie, bridlicový plyn) vydržať dlho. Niečo pozitívne však Fico novinárom po stretnutí povedať musel. V skutočnosti slovenský premiér na rokovania o plynovode medzi Nemeckom a Ruskom nikdy vplyv mať nebude, ani keď sme práve predsedajúcou krajinou Rady EÚ. 

Lobovanie za Lajčáka bolo správne, ale zdá sa, že mu to už veľmi nepomôže.

Slovensko predáva zbrane do Saudskej Arábie

Slovensko vo veľkom posiela zbrane do Saudskej Arábie. Vlani vyviezlo takmer 40-tisíc pušiek, stovky mínometov a ťažkých guľometov. Zbrane podľa odborníkov skončili v Sýrii. Ich podrobný zoznam zverejnila OSN, Slovensko žiadalo jeho utajenie.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša Slovensko nenesie zodpovednosť za to, ak zbrane vyvezené z jeho územia skončili v Sýrii zmietanej vojnovým konfliktom. „Čo sa týka záležitosti predaja zbraní, tak ako povedal pán predseda vlády, je to obchod, ktorý realizuje nielen Slovensko, ale aj ostatné štáty sveta.“ Pripomenul, že pri obchode so zbraňami platia prísne pravidlá, ktoré zaväzujú aj konečného užívateľa. „Konečný užívateľ zodpovedá za to, akým spôsobom použije alebo, prepáčte za výraz, zneužije tieto zbrane.“

Zodpovednosť za zbrane vyvezené do Sýrie síce naozaj nenesieme, ale určite niekomu na ministerstve obrany napadlo, že Saudská Arábia, ktorá má jednu z najmodernejších armád na svete, nepotrebuje našu „modernú výzbroj“. A že celý nákup je len kamufláž, aby sa naše zbrane mohli niekam vyviezť – napríklad tam, kde sa práve bojuje. Snaha o utajenie bola logická, keďže to umožňovalo Ficovi tváriť sa, že s konfliktom v Sýrii nič nemáme. Teraz už vieme, že pravdepodobne máme. A je na zvážení všetkých zúčastnených, či takýto biznis už nie je za hranou.

Infograf (Barbora Šajgalíková)

unnamed

Kauza Bašternák

  • Bývalá organizátorka protestov po vypuknutí kauzy Gorila Alena Krempaská s ďalšími ľuďmi skúsila narušiť zhromaždenie opozície, po menšej strkanici ich polícia odviedla.
  • Minister vnútra Robert Kaliňák ustúpil koaličným partnerom a policajnú inšpekciu presunie pod generálnu prokuratúru, jeho návrh pôjde v najbližších dňoch na koaličnú radu.
  • Slovenská pošta odmietla roznášať opozičný časopis o Kaliňákovi a kauze Bašternák.
  • Prokurátori Palovičovci, ktorí mali prepojenia na Ladislava Bašternáka, sú podľa generálnej prokuratúry čistí a to, kde zobrali na svoje nehnuteľnosti, prokuratúra nepovie, lebo Palovičovci na zverejnenie údajov nedali súhlas.

Jednou vetou

Z troch najvyšších ústavných činiteľov na Slovensku sú ľudia najviac spokojní s tým, ako svoju funkciu vykonáva prezident Andrej Kiska, ukázal to prieskum verejnej mienky, ktorý tento mesiac urobila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1 002 respondentov.

Vláda zasadala v Sabinove, Sobranciach a Trebišove, všade schválila akčný plán, ktorého cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v týchto okresoch.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) žiada prezidenta Andreja Kisku, aby prehodnotil svoje rozhodnutie nevymenovať sudcov Ústavného súdu.

Päťčlenný dovolací senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina vyhovel dovolaniu bývalého bratislavského sudcu Igora Škultétyho, ktorého v roku 2013 právoplatne odsúdili v korupčnej afére.

Vyšetrovanie kauzy Gorila sa končí, ohlásil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) začal pracovať pre finančnú skupinu Penta ako konzultant polikliniky ProCare, podľa opozičného politika Beblavého tak porušil alebo obišiel ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.

Predseda KDH Alojz Hlina v Mlynskej doline, symbolicky pred manželskými internátmi, predstavil svoje návrhy na zlepšenie podmienok pre mladých, aby sa nebáli zakladať si rodiny aj počas vysokoškolského štúdia.

Bývalá politička Zuzana Martináková spolupracuje s hnutím Sme rodina, pomáhať a radiť by mala poslankyni Petre Krištúfkovej.

Penzión v Sobranciach odmietal ubytovať malé rómske deti, ktoré so známymi hercami nakrúcajú film o pašeráctve a prevádzačstve, penzión označil incident za nedorozumenie.

Nórska premiérka Erna Solbergová využila prestávku medzi rokovaniami, aby v sprievode telesných strážcov aj vysokých politických predstaviteľov lovila pokémonov v uličkách Starého Mesta.

Z Európskej únie (Zuzana Gabrižová)

Bratislavský (ne)samit sa blíži

Koncom leta badať v EÚ intenzívnejší diplomatický ruch. Jeho bezprostredným vyvrcholením má byť schôdzka lídrov 27 členských krajín v EÚ v Bratislave 16. septembra. Keďže Veľká Británia je stále členom EÚ, ale pozvaná nebola, formálne sa stretnutie nemôže nazývať samitom, ale „neformálnym stretnutím v Bratislave“. Z agendy je zatiaľ oficiálne jasné len to, že budú dve pracovné sedenia a tlačová konferencia v Inchebe.

Prípravou najviac žije nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej rady Donald Tusk. Obaja majú ambíciu hovoriť so všetkými krajinami. Svoju politickú prípravu za prítomnosti Merkelovej absolvovala aj V4 v piatok vo Varšave. Slovenský premiér Fico zhodnotil, že „čulá diplomatická aktivita“ v ňom spôsobuje, že začína „pociťovať obrovský rešpekt“. Zlyhanie si vraj Európa nemôže dovoliť.

Merkelová ešte v Estónsku vysvetlila, že bratislavský „samit“ nebude miestom veľkých rozhodnutí. Má byť príležitosťou na prehodnotenie priorít a spôsobu práce v EÚ.

Očakávať sa dá niekoľko okruhov diskusií. Prvá je ekonomická – ako hovorí Merkelová: „občania budú EÚ akceptovať, len ak im umožní prosperovať“.

Druhá je bezpečnostná. Priestorom lietajú návrhy na bezpečnostný schengen (Francúzsko) a v rámci V4 počuť aj kľúčové slovo „európska armáda“. Migrácia je stále otvorenou ranou európskej politiky, kde V4 aj po piatku zotrváva na rétorike o zameraní sa na tie časti európskej reakcie, „ktoré nás spájajú“ (t. j. najmä pohraničná stráž a inteligentné hranice).

Ako bonus chce slovenský premiér otvoriť aj „otázku vzťahu medzi členskými štátmi a európskymi inštitúciami“.

Ideálne, ak by sa v Bratislave prestalo zahmlievať a jasne ľuďom v EÚ povedalo, ktoré problémy vieme a najmä chceme riešiť len spoločne a ktoré ostávajú na národných pleciach. Uľahčilo by to – ak nie priame vyvodzovanie politickej zodpovednosti – rozlišovanie a manažovanie očakávaní.

Výstupy (ne)samitu by mali splniť tri predpoklady: byť zrozumiteľnou víziou, obsahovať rozumný mix sebareflexie a sebavedomej obrany európskeho projektu (pri novom poznaní o jeho krehkosti po brexite) a do tretice nesmú presúvať zodpovednosť do abstraktnej roviny (typu „EÚ musí lepšie komunikovať, čo robí pre občanov“). Úplne najhoršie by bolo v septembri v Inchebe povedať, že „začíname reflexiu o budúcnosti EÚ“.

Kultúra (Barbora Šajgalíková)

Posledný augustový týždeň vás, okrem klimatizácie, čakajú napríklad Anjeli a svätí Doroty Sadovskej v Nedbalke. Ani jedno, ani druhé, ani tretie by nemalo byť nepríjemným prekvapením, choďte sa pozrieť.

Onedlho príde do kín nový Woody Allen, Café Society, kým sa tak stane, pozrite si aspoň trailer.

Predovšetkým ženské čitateľky si koniec prázdnim môžu krátiť aj čítaním ďalšieho pokračovania neapolských reálií od Eleny Ferrante, a to Príbeh nového priezviska. Kto nečítal prvý diel, načim doriešiť.  Keďže je okolo autorky, ako to pri autoroch píšucich pod pseudonymami býva dobrým zvykom, pomerne furore, rozhodlo sa vydavateľstvo, inak inague, usporiadať k tejto téme diskusiu. Zapíšte si do kalendára a 14. septembra príďte do Berlinky.

Šport (Denis Bohumil Schwarc)

Znova nekonkurencieschopný

Slovenský klubový futbal je aj v novej sezóne nekonkurencieschopný. Po štvrtkovom odvetnom zápase posledného kola pred skupinovou fázou Európskej ligy vypadol aj posledný klub. AS Trenčín síce vyhral vo Viedni nad Rapidom 2:0, štvorgólová prehra v domácom zápase (v Žiline) nepustila slovenského majstra ďalej. Trenčín vypadol predtým z predkola Ligy majstrov po dvojzápase s Legiou Varšava, tá sa dostala do hlavnej fázy súťaže.

V súčasnosti najlepší náš klub dopláca v predkolách na absenciu domáceho prostredia – v Trenčíne slušný štadión ešte len vyrastie, domáce eurozápasy musí hrať v Žiline. Aj preto majiteľ mužstvo manažuje ako biznis, za málo kúpi a za viac predá. Často práve počas kvalifikácie do skupín európskych pohárov. Výsledky v Trenčíne musia počkať, kým nebude štadión hotový a kasa plnšia.

Ostatní slovenskí zástupcovia to nedotiahli ani do posledného kola pred žrebovaním skupín. Trnava sympaticky vyhrala vo Viedni s Admirou, doma mala smolu a vypadla na penalty. Slovan si urobil hanbu, keď vypadol s biednou Jelgavou, a Myjavu nepustil cez prvé predkolo tretí klub z Viedne.

Neuspel ani ženský Slovan, v kvalifikácii Ligy majstrov prehral v Slovinsku s domácim majstrom aj s Zürrichom. Zostáva tak znova len chodiť na Fortuna ligu a prípadne domáci Slovnaft Cup. V lige je odohraných sedem kôl, cez víkend zaujalo derby v Trnave. Osemtisíc divákov videlo bezgólovú remízu a nervózny, tvrdý zápas, v ktorom zlyhali strelci. Ligovú tabuľku tak po 7 kolách vedie prekvapivo pred večernou dohrávkou Žilina – Trenčín drobná Podbrezová.

Hláška týždňa: Anton Martvoň (Smer)

„Ja však to poviem naplno: vplyv oligarchov v Smere už presahuje všetky miery únosnosti!“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie