Obranu od volieb riadia Dankovi susedia, jeden zarábal na štáte a mal firmu s Lorencom

Druhým najmocnejším mužom ministerstva obrany sa stal človek z biznisu, ktorý podnikal s predsedom SNS aj s posledným šéfom ŠtB Alojzom Lorencom a jeho firmy mali za Ficových vlád veľké štátne zákazky. Vedúci služobného úradu Ján Hoľko je zároveň bývalým susedom Andreja Danka.
Úrad ministerstva obrany oficiálne spadá pod dlhoročného vojaka, ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS), v skutočnosti ho však od volieb riadili známi a bývalí susedia predsedu SNS Andreja Danka. Ide o Jozefa Hudáka a po ňom Jána Hoľka. V prípade Hoľka navyše môže ísť o konflikt jeho podnikateľských a rodinných záujmov s funkciou, ktorú zastáva.
Vedúci úradu je na ministerstve vplyvnejšia osoba než štátny tajomník. Ide o manažéra, ktorý je nadriadeným akéhokoľvek úradníka, ktorý nespadá priamo pod ministra.
Do najvyšších funkcií ministerstva sa po tom, ako ho prevzala SNS, dostali dvaja obyvatelia Alžbetinho Dvora, čo je miestna časť obce Miloslavov neďaleko Bratislavy.

V apríli sa šéfom úradu stal Jozef Hudák, ktorý býva len pár desiatok metrov od domu, kde až do rozvodu v roku 2014 žil Danko. Dankovci pozemok kúpili v roku 1999, teraz v ňom žije jeho bývalá manželka s deťmi a dodnes je na ňom ceduľka s menom predsedu parlamentu.
Hudák vydržal v úrade len štyri mesiace. Vystriedal ho ďalší bývalý sused predsedu SNS Ján Hoľko, ktorý robil dovtedy ministrovi obrany poradcu a v Alžbetinom Dvore je tiež dlhoročným susedom Dankovcov s domom o dva domy ďalej na tej istej ulici.
Danko bol s Hoľkom spoločníkom v jednej firme. V roku 2007 a 2008 boli spolu v spoločnosti S&D House. Danko v nej má podľa internetového obchodného registra podiel dodnes.

Podnikal s generálom Lorencom
Hoľko bol od roku 1995 až do roku 2011 tiež spolumajiteľom firmy Alfa VS. Druhým spolumajiteľom bol celý tento čas posledný šéf komunistickej ŠtB Alojz Lorenc. Alfa VS spolupracovala s finančnou skupinou Penta.
Nový šéf úradu ministerstva v čase svojho podnikania čulo obchodoval so štátom – a to aj za druhej vlády Roberta Fica – a s ministerstvami, ktoré majú rovnaké vedenie ako teraz.
Jeho firma Sofos v roku 2014 podpísala zmluvu s ministerstvom práce na nákup výpočtovej techniky za 3,7 milióna eur. Dodatkom k zmluve z júla tohto roku ju navýšili na celkovo viac ako štyri milióny eur.
Dodatok za firmu už nepodpisoval Ján Hoľko, ale jeho príbuzný Peter Hoľko, ktorý býva, mimochodom, oproti Dankovmu ďalšiemu domu, tiež v Miloslavove. Sofos má od roku 2014 aj rámcovú zmluvu na servery za takmer 460-tisíc a dodával služby a tovar štátnemu Transpetrolu, Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Letovým prevázkovým službám SR či štátnym nemocnicam za ďalšie státisíce eur.
Firma Alfa Security Technologies, v ktorej bol Hoľko do 22. apríla, mala zákazky za druhej Ficovej vlády na úrade pre jadrový dozor, spoločnosť R-sys za posledných päť rokov len v Letových prevádzkových službách získala zákazky za takmer 2,3 milióna eur. Hoľko z nej odišiel 24. apríla tohto roku, teda mesiac po tom, ako vznikla vláda s účasťou SNS. Dva dni potom R-sys uzavrela s ministerstvom obrany menšiu rámcovú zmluvu za 20-tisíc eur.
Video: Dankova rodina zbohatla na mečiarovskej privatizácii
autorka: Martina Koník/TV Markíza
Smer Miroslav Výboh
R-sys a zákazky pre ňu sa už v médiách objavili. Keď ministerstvo obrany v roku 2012 kupovalo jeden z IT systémov pre letectvo, dodala mu ho firma Willing za 1,37 milióna eur. Ten istý systém však dodal štátnym Letovým prevádzkovým službám Hoľkov R-sys za 600-tisíc. Podľa webu aktuality.sk však aj systém od Willingu, ktorý zakladal Ficov priateľ Miroslav Výboh, pochádzal od R-sys, takže zákazka bola viac ako dvojnásobne predražená.
Hoľko sa stal po voľbách poradcom nového ministra Petra Gajdoša. Denník Plus 1 deň ho sledoval a odfotil, ako dva dni po sebe vchádza do kancelárie R-sys, s ktorou by formálne nemal mať už nič spoločné, keďže už oficiálne nepodniká.

Ťahalo ho aj k Smeru
Zvláštnou kapitolou Hoľkovho života bola jeho asistentská kariéra. Vtedy už úspešný podnikateľ v IT biznise sa stal v roku 2012 asistentom poslanca Smeru Viliama Jasaňa, u ktorého neskôr robila asistentku súčasná premiérova pravá ruka Mária Trošková. Hoľkov úväzok bol na jeho biznis symbolický – za 811,69 eura mesačne.
Jasaň má k obrane blízko stále, hoci už nie je poslancom. Je šéfom odboru krízového manažmentu a bezpečnosti úradu vlády a zároveň tajomníkom bezpečnostnej rady štátu.

Denník N sa na Hoľka, Hudáka i susedské väzby pýtal šéfa SNS Danka. Strana odkázala, že neodpovie. Podobne odmieta odpovedať aj ministerstvo obrany.
Neodpovedal ani Hoľko, ktorý dostal otázky cez ministerstvo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].