Denník N

Martin Pollack: Čoskoro môžeme mať v Európe prvého prezidenta z radikálnej pravice

Rakúsky spisovateľ Martin Pollack. Foto N – Vladimír Šimíček
Rakúsky spisovateľ Martin Pollack. Foto N – Vladimír Šimíček

„Trump je oveľa horší ako Hofer, absolútne iracionálny, rasistický, nepredvídateľný. Aj moji americkí kamaráti, intelektuáli, mi hovoria, že sa ho boja a zároveň sa cítia strašne zahanbení,“ rozpráva rakúsky spisovateľ Martin Pollack.

Začiatkom decembra sa v Rakúsku zopakuje druhé kolo prezidentských volieb, ktoré dopadli v apríli len veľmi tesne, o 31-tisíc hlasov, v prospech nezávislého kandidáta Alexandra Van der Bellena. Prečo populistický kandidát Norbert Hofer vedie v prieskumoch, sme sa rozprávali s rakúskym spisovateľom Martinom Pollackom. Do Bratislavy zavítal na čítanie svojej úspešnej knihy Americký cisár.

Naposledy ste nám v rozhovore hovorili, že našťastie rakúske prezidentské voľby vyhral Van der Bellen. Nakoniec sa však budú opakovať. Bolo to nutné?

Nemyslím si. Nielenže to nebolo nevyhnutné, ale bola to dokonca chyba najvyššieho súdu. Nie som na to expert, ide o môj súkromný názor, ale myslím si, že išlo skôr o výsledok tlaku FPÖ (Slobodná strana Rakúska).

Nešlo o fakty a obavy z nejasného, veľmi tesného výsledku ako o politické rozhodnutie?

Tak to vidím a bola to naozaj vážna chyba, pretože sa to môže obrátiť proti Rakúsku a otvoriť dvere pre akékoľvek spochybňovanie a podobné tlaky. Stačí, že raz ukážete, že sa vzdáte, to môže byť osudové. Populisti už dokonca povedali, že sa nebudú „rozpakovať“ o ďalšie opakovanie. Mohli povedať nie, nenašli sa žiadne dôkazy o nejakom manipulatívnom rátaní hlasov.   

Podľa prieskumov má väčšie preferencie Hofer – prečo?

Nie je to o jeho osobnosti, ale povahe súčasnej politiky, pre populistov je to veľmi výhodné ovzdušie. Prežívame utečeneckú krízu, prirodzene sa potom darí extrémnej pravici. Aj umiernené strany ako SPÖ (Sociálno-demokratická strana Rakúska) sa im začínajú prispôsobovať. Ľudia si hovoria, že veď nám títo politici hovoria, čo chceme počuť.

V apríli sa tešila z výsledku viedenská kaviareň. Radosť však netrvala dlho. Najvyšší súd rozhodol o opakovaní volieb 2. októbra. ILUSTRÁCIA- SHOOTY
V apríli sa tešila z výsledku viedenská kaviareň. Radosť však netrvala dlho. Najvyšší súd rozhodol o opakovaní volieb 2. októbra. Ilustrácia – Shooty

Van der Bellenovi sa, naopak, veľmi nedarí. Prečo? Je nudný?

Mňa inak tiež veľmi neoslnil. Je to však aj veľký problém pre Zelených, majú veľmi veľký nedostatok v tom, že nevedia osloviť vidiecky elektorát. Volia ich väčšinou len mestskí voliči z lepšie zabezpečenej strednej triedy a dobre vzdelaní mladí ľudia. Pre nich je to dlhoročný problém, s ktorým nič nerobili celý čas.

V čom je problém, sú príliš intelektuálni?

Sú priveľmi intelektuálni a ľudia na vidieku z nich majú strach, že sú proti pesticídom a podobne. Sám žijem na vidieku, a keď sa rozprávam s ľuďmi, často mi tam hovoria, že ich nikdy nebudú voliť, že ich desia. Chcelo by to veľmi solídnu snahu, aby získali dôveru aj u týchto ľudí.

Ako sa postavili k opakovaným voľbám vládne strany, pomáhajú Van der Bellenovi v kampani?

Nie sú veľmi zaangažovaní do prezidentských volieb. Sú to veľké tradičné strany, otrávené, že ich kandidáti neuspeli. Hovoria, že osobne budú voliť za Van der Bellena, v skutočnosti však nerobia pre to, aby vyhral, takmer nič.

Tiež ste povedali, že ak vyhrá Hofer, bude to znamenať posilnenie populistov v Európe – čo to bude znamenať pre Rakúsko?

Nevieme to celkom isto. V parlamentných voľbách 2018 má Heinz-Christian Strache (líder strany FPÖ) získať väčšinu hlasov. Síce nie nad 50 percent, ale má nábeh stať sa najväčšou stranou v krajine. Ak neurobia veľkú chybu, a zdá sa, že sa jej snažia vyvarovať, tak majú veľkú šancu. S prezidentom by mali obrovský vplyv.

Po fiasku v prvom kole prezidentských volieb odstúpil kancelár Werner Faymann a nahradil ho Christian Kern, bývalý šéf železníc. Darí sa mu lepšie?

Je oveľa lepší. Lenže obrovským malérom je, že dve veľké koaličné strany sa nenávidia, to je zjavné, a v takom prípade nemôže koaličná vláda veľmi dobre fungovať. Tak dlho sa nemajú radi, že ľudia sa pýtajú, načo nám je vôbec taká koalícia dobrá. Tak si hovoria, čo keby sme skúsili niečo iné. Nie je vylúčené, že Strache bude mať nábeh byť kancelárom, je na to veľmi odhodlaný. A ÖVP (Rakúska ľudová strana) by pravdepodobne nemalo problém ísť s nimi do vlády. Wolfgang Schüssel to už raz urobil s haiderovcami, keď jeho ÖVP naozaj veľmi prehrala, vtedy im napriek tomu ponúkli kancelára. Tentoraz to môže byť iné. Veľa bude záležať na tom, ako zvládnu utečeneckú krízu. Pri nej je však jasné, že to samo Rakúsko nemôže vyriešiť, musí to byť európske riešenie.

Čo by mala EÚ urobiť?

Veľmi ťažká otázka. Sme v situácii, kde naozaj neexistuje jednoduché a dobré riešenie. Izolácia tiež nie je odpoveď, môžeme zavrieť hranice, ale aj tak to nebude fungovať. Amerike nijako nepomôže múr na hraniciach s Mexikom. Všetko smeruje k väčším reštrikciám, po Francúzsku a Rakúsku sa pomaly pridáva aj Nemecko.

Váš minister zahraničných vecí Sebastian Kurz navrhuje, aby každý utečenec pracoval za jedno euro, inak mu znížia dávku. Je to dobrý nápad?

Myšlienka, aby utečenec pracoval, je skvelá. Utečenci chcú pracovať. Moja žena ich roky učí a dlho mi hovorí, že jednu vec, čo naozaj chcú, je mať zamestnanie. To je aj v našom záujme, najhoršie by bolo ich s minimom peňazí nechať len tak sa potulovať. Väčšina z nich je v produktívnom veku, prácou by sa učili jazyk, komunikovali by s Rakúšanmi. Či je práca za jedno euro brilantná myšlienka, to už je druhá vec, nie som si istý. Môžu s tým mať problémy odbory, že sa znižuje cena práce. Definitívne však s tým musíme niečo urobiť a rýchlo robiť niečo s ich integráciou, dať im prácu, vzdelávať ich. Na to sa nesmie čakať rok, kým získajú status azylanta.

Pred rokom svet zasiahla správa, ako v Rakúsku neďaleko slovenských hraníc zomrelo v jednej dodávke 71 utečencov. Mnoho Slovákov im na Faceboku prialo smrť – stretávate sa s takou nenávisťou aj v Rakúsku?

Nie. Celkovo som prekvapený z pozitívneho pocitu v Rakúsku, vždy vidíte, že ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s utečencami, sú voči nim oveľa priaznivejšie naladení ako tí, čo s nimi nikdy neprišli do kontaktu. To je typické pre dedinu, kde žijeme a nemáme tam ani jedného utečenca. Všetci sa boja a zamykajú si dvere. V dedine, kde s nimi majú dennodenný kontakt, je to lepšie.

Viedeň je možno dobrý príklad, aj po príchode veľkého počtu utečencov stále vyhráva rebríčky ako najlepšie miesto na život na svete.

Mám byt aj vo Viedni, tak to viem posúdiť, že je to celkom fajn. Sú však aj tam niekde trenice, to sa nedá poprieť. Vo všeobecnosti však Viedeň s utečencami nemá problém, mesto je veľmi dobre riadené. Snažia sa urobiť to najlepšie, čo môžu. Stále tu však máte tisíce mladých ľudí, ktorí nemajú čo robiť. To sa musí vyriešiť. Môžete sa tváriť, že odídu, ale vieme, že to také jednoduché nebude. Do Sýrie sa nevrátia, stále tam prebieha vojna.

Populisti nie sú populárni len v našom regióne, ale ukazuje sa, že je po nich veľký dopyt aj v Spojených štátoch. Trump môže vyhrať, sledujete americké voľby?

Toto je veľmi odstrašujúce. Trump je oveľa desivejší ako Hofer, hoci to nechcem zľahčovať. V Európe by sa Hofer stal prvým prezidentom radikálnej pravice, to je veľký symbol. Trump je však oveľa horší, absolútne iracionálny, rasistický, nepredvídateľný.

Martin Pollack
Martin Pollack (1944). Rakúsky spisovateľ a novinár. Narodil sa v Bad Halle, žije v Burgenlande na hraniciach s Maďarskom. Vyštudoval slavistiku, žil v Poľsku, bol korešpondentom nemeckého časopisu Spiegel. Je autorom viacerých kníh. Americký cisár je o masovej emigrácii na konci 19. storočia z chudobnej Haliče. Foto N – Vladimír Šimíček

V Spojených štátoch beží debata, či nie sú médiá príliš drsné voči Trumpovi, alebo len naozaj odzrkadľujú jeho pravú povahu. Ako to vidíte?

Nemyslím, že niekto nemôže byť príliš kritický k Trumpovi. Aj moji americkí kamaráti, intelektuáli, mi hovoria, že sa ho boja a zároveň sa cítia strašne zahanbení. Tomu by predtým nikto neveril, že to je možné, ani republikáni. Prepáčte, ale človek s intelektuálnou kapacitou ako Trump, už len to, že má šancu, je pohroma.

Sú na vine elity?

Problém je v tradičnej politike, politici sa nie veľmi starajú o voličov. Aj v Poľsku vládnu teraz populisti a môžete sa pýtať prečo, keď Poľsko je taká úspešná krajina. Myslím, že vládna strana urobila veľmi veľkú chybu, že ignorovali malých ľudí na vidieku, správali sa k nim ako k lúzrom.

Iným fenoménom v Česku aj na Slovensku je pomerne rozšírený obdiv k autoritárskemu Rusku, a to napriek skúsenosti so sovietskou okupáciou a strateným desaťročiam v totalite. Ľudia nemajú často radi Merkelovú za jej humanitárny postoj k utečencom, ale páči sa im tvrdý Putinov režim. Čím to je?

To je fascinujúca vec, že práve v tejto časti Európy sa vzmáha odpor k liberálnej demokracii. Ľudia si hovoria – skúsme niečo iné so silným lídrom. Veľa ľudí si to spája s Putinom a, čo je odstrašujúce, veľa ľudí už premýšľa ako Rusi, Západ je zlý, načo je nám opozícia, absurdné úvahy o homosexuáloch, kritizovanie Bruselu. Pritom všetci berú jeho pomoc obomi rukami. Za koho peniaze sa tam stavajú diaľnice? Aký model ponúkajú? Orbánov model, ktorý vôbec nie je úspešný? Sovietsky model bol vždy proti Západu a proti demokracii – kam obdiv Putina potom môže viesť? V Rusku nie sú žiadne technológie, majú len plyn a ropu.

Keby ste teraz znovu pracovali ako reportér pre magazín Spiegel, kam by ste išli urobiť reportáž?

Asi by som si teraz vybral nejakú malú krajinu ako Moldavsko, čo sa tam deje. Nedávno som bol na Ukrajine. Obávam sa, že Putin sa v Moldavsku pokúsi zopakovať niečo podobné ako na Ukrajine. Európania robia chybu, že prehliadajú malé krajiny, malé spoločnosti. Nikto nevie, či sa tam nezopakuje druhý Krym.

Sebastian Kurz

Svet

Teraz najčítanejšie