Denník N

Z milovaného klubu ho Guardiola vyhnal. Brankár Anglicka Joe Hart chce dokázať svetovú kvalitu

Joe Hart pózuje s fanúšikom svojho nového klubu FC Turín. Foto: AP
Joe Hart pózuje s fanúšikom svojho nového klubu FC Turín. Foto: AP

Pre Manchester City bol nesmierne dôležitý pri zisku dvoch majstrovských titulov, ale nový manažér Pep Guardiola ho v tíme nechcel. Brankárska jednotka Anglicka Joe Hart prekvapujúco odišiel na hosťovanie do Turína a všetkým chce ukázať, že patrí medzi svetovú špičku. Prvú príležitosť bude mať proti Slovensku.

Pred pár mesiacmi by nikto ani nerozmýšľal nad tým, kto bude 4. septembra 2016 stáť v bráne Anglicka v Trnave v kvalifikačnom súboji so Slovenskom. Po nevydarenom svetovom šampionáte pred šiestimi rokmi sa brankárskou oporou anglickej reprezentácie stal Joe Hart, ktorý odvtedy podával spoľahlivé výkony.

Po Eure sa však nový manažér Manchestru City Pep Guardiola prekvapujúco vyjadril, že s najlepším anglickým brankárom v základnej zostave nepočíta. Ak nechcel stráviť celú sezónu na lavičke, musel do konca augusta odísť. Guardiolov odmietavý postoj k Hartovi symbolizuje, ako sa v posledných rokoch úplne zmenil pohľad na pozíciu brankára.

Manchesterská ikona

Opustiť Manchester City však bolo pre Harta nesmierne ťažké. 29-ročný odchovanec malého Shrewsbury Town v klube chytal od roku 2006, dvakrát s ním vyhral ligu a raz FA Cup. Stal sa ikonou a Pep Guardiola mu doprial rozlúčku v zápase Ligy majstrov proti Steaue Bukurešť: „Pocity, ktoré som zažil počas svojho posledného zápasu, so mnou budú žiť navždy. Nemôžete si to kúpiť a bude veľmi ťažké pre mňa to zopakovať. Takže vám ďakujem aj za to, aj za všetky úžasné spomienky.“

Guardiolu mnohí ľudia kritizovali, že Hartovi nedal šancu. Hneď na začiatku sezóny ho posadil na lavičku, v základe uprednostnil veterána Willyho Caballera a zo svojho bývalého klubu FC Barcelona si priviedol výborného čilského gólmana Claudia Brava. Pritom Hart bol vždy predtým oporou: keď v Lige majstrov Manchester City remizoval po veľkom tlaku Borussie Dortmund (1:1), útočník konkurenčného United Wayne Rooney na Twitteri napísal: „Hart je najlepší brankár sveta.“

Trpký odchod

Prečo sa ho potom Guardiola po svojom príchode chcel zbaviť? Odôvodnil to jeho nepostačujúcou prácou s loptou. V Guardiolovom chápaní futbalu nie je brankár iba mužom zastavujúcim strely súpera, ale aj hráčom, ktorý je veľmi dôležitý pri rozohrávke zo zadných radov. Pri Hartovi sa však zachoval úplne chladne: na jeho slabinách nepracoval na tréningu, ale hneď si našiel zaňho náhradu. „Pep Guardiola ukázal v otázke Joea Harta bezohľadnosť, ale nie je až taký zlý sudca,“ napísal Daniel Taylor v denníku The Guardian.

„Na druhej strane je možno hanbou to, že muž s jeho trénerskou reputáciou nie je zjavne ochotný pracovať s Hartom na jeho údajných slabinách. Ak si myslí, že jeho prínos v zápase sa musí dramaticky zvýšiť, prečo ho to nenaučí v tréningovom centre? Ak Hart má prestať odkopávať dlhé lopty a začať sa zbavovať lopty rýchlejšie a porozumieť dôležitosti rozohrávania zozadu, nedá sa to v jeho prípade zaviesť?“ pýtal sa Taylor.

Guardiola sa však spoľahol na svoj inštinkt – podobne ako keď v lete 2007 po príchode z postu trénera rezervy prešiel do áčka Barcelony a z mužstva vyradil Ronaldinha či Deca. Barcelona začala následne hrať pekný futbal a vyhrala všetko, čo sa dalo.

Prestup do Turína

O Harta mal záujem aj Sunderland, no napokon súhlasil s hosťovaním v priemernom talianskom Turíne, ktorý síce vyhral sedemkrát taliansku ligu, ale naposledy pred 40 rokmi. V minulom ročníku skončil v Serii A až na dvanástej priečke.

Novinárom povedal: „Futbal je bláznivá hra a vzhľadom na okolnosti sa teraz posúvam na inú kapitolu v mojej kariére. Som veľmi vďačný, že Turín mi dal možnosť hrať za ich skvelý klub.“ Anglickí hráči však neodchádzajú z domácej ligy často a prestup ich najkvalitnejšieho brankára, patriaceho aj k najlepším na planéte, preto kritizovalo veľmi veľa ľudí.

Keď Hart nedostával v auguste priestor v súťažných zápasoch Manchestru City, začalo sa diskutovať o tom, či sa dostane do nominácie na prvý zápas nového reprezentačného trénera Sama Allardycea v Trnave. „Ak nejaký hráč nehrá za svoj tím, musíte mať o tom pochybnosti. Roy Hodgson (predchádzajúci tréner – pozn. red.) o tom predtým veľakrát hovoril, že nakoniec vyberáme hráčov v najlepšej forme. Sú zdraví a hrajú? Áno. Môžete do kádra zobrať hráčov, ktorí hrajú každý týždeň? Možno nie teraz, takže je to obava, ktorú musíme prekonať,“ vyjadril sa Allardyce. V súvislosti s Hartom však potom dodal, že v kádri chýbať „určite“ nebude. V Trnave by mal nastúpiť v základnej zostave aj vzhľadom na to, že pre zranenie ramena zo zrazu odišla dvojka Fraser Forster.

Turín by mal byť pre Harta príležitosťou na nový začiatok. Pri podstatne slabšej defenzíve ako v Manchestri City bude mať dosť priestoru na to, aby ukázal svoje obrovské kvality. „Ponuka Turína prišla v správnom momente a správnym spôsobom. Teším sa, že sa otestujem v takej krásnej lige, akou je Serie A. Každý pozná históriu brankárov v Taliansku a som si istý, že sa tu môžem veľa naučiť. Z Manchestru City poznám asistenta trénera Attilia Lombarda, spolu sme v Anglicku veľa vecí vyhrali a verím, že rovnaký úspech spolu zažijeme aj v tejto sezóne. Tréner bude chcieť pokoru a ambície a to sa mi páči. Takým chcem byť aj ja.“

Briti v Taliansku

Hart bude už 34. britským hráčom v talianskej lige od druhej svetovej vojny. Niektorí z nich neuspeli, ale napríklad waleský útočník John Charles bol v päťdesiatych rokoch veľkou hviezdou turínskeho Juventusu, darilo sa aj Davidovi Plattovi, Trevorovi Francisovi či Paulovi Incemu.

Kontroverzného Paula Gascoignea, ktorý kedysi hral v Laziu Rím, však jeden taliansky novinár označil za „jeden z najhorších nákupov od vojny“. Hart bude v Trnave jediným legionárom v kádri anglickej reprezentácie, vytvorenom inak len z hráčov Premier League. Očakáva sa, že po roku v Turíne sa vráti buď do Manchestru City, alebo prestúpi do nejakého iného veľkoklubu.

„Zvláštnym spôsobom môže celá situácia viesť ku Guardiolovmu prospechu v profesii, kde chce každý vyzerať ako šéf. Joey Barton (záložník Glasgowu Rangers – pozn. red.) to opísal ako ‚nechutnú‘ vec, ale tak to vôbec nie je. Bezohľadné? Áno. Rozdeľujúce? Určite. Ale nie je nič nechutné na tom, keď chcete zlepšenie pre svoj tím, a ak je niekto vo futbale schopný postaviť sa za svoj úsudok, je to muž s Guardiolovým zoznamom úspechov,“ myslí si Taylor.

Teraz najčítanejšie