Plavčan začiatok školského roka nezvláda, školy nemajú všetky učebnice

Ministerstvo školstva priznalo, že učebnice budú chýbať. Problémy však podľa neho budú len v niektorých ročníkoch a pri niektorých predmetoch.

Minister školstva Peter Plavčan. Foto – TASR

Škola v Miloslavove, v obci vzdialenej len pol hodiny od Bratislavy, veľmi rýchlo rastie. Tento školský rok do nej nastúpi o takmer sto detí viac ako vlani.

Doteraz mala žiakov len v prvých štyroch ročníkoch. Od pondelka je už v škole nielen prvý stupeň, ale začínajú už aj s výučbou piatakov. Škola otvorí dve piate triedy, do ktorých bude chodiť spolu 40 žiakov.

Pre piatakov im chýba takmer všetko

Aj keď škola žiadala ministerstvo školstva, aby im poslalo učebnice pre piatakov, v piatok, teda posledný pracovný deň pred začiatkom školského roka, im ešte chýbali takmer všetky. Ak ministerstvo učebnice urýchlene nedodá, žiaci piatych ročníkov sa od utorka nebudú mať z čoho učiť.

„Chýba mi tam takmer všetko,“ hovorí riaditeľka školy Alena Jančeková. Nemá ani jednu učebnicu geografie ani biológie. Škole nedodali ani väčšinu zo žiadaných kníh na dejepis, literatúru, informatiku, techniku. Snaží sa na ministerstve vybaviť, aby jej učebnice poslali čím skôr.

Problém majú aj s učebnicami angličtiny, na ktoré ministerstvo školstva prispieva, knihy si už vyberá škola. Tento rok podľa Jančekovej dávalo ministerstvo príspevok na učebnice pre šiestakov, ale keďže škola v Miloslavove vlani piatakov nemala, žiaci nemajú po kom knihy zdediť. A príspevok na nákup nových škola nedostala.

Riaditeľka uznáva, že sú špeciálny prípad, lebo otvárajú piaty ročník po prvýkrát. Ale ani v triedach, čo fungovali už v minulých školských rokoch, nemajú dosť kníh, aj keď je to menej akútne ako u piatakov, ktorí nemajú odkiaľ získať staršie učebnice.

Keďže však napríklad v škole v Miloslavove rastie počet detí aj v iných triedach, niektorí žiaci budú bez učebníc. „Máme nejaké učebnice, ale nie toľko, koľko by sme potrebovali pre všetkých žiakov. Napríklad máme v triede 25 žiakov, ale učebnice prišli len pre 15 alebo 20,“ hovorí riaditeľka.

V prvých troch ročníkoch je to podľa nej relatívne v poriadku – tam chýba len niekoľko kusov. Horšie je to v štvrtom ročníku, kde chýba napríklad desať učebníc vlastivedy a čítaniek.

Prvé dni sa tak žiaci budú učiť zrejme bez učebníc. „Riešim to intenzívne. Sľúbili, že nám ich dodajú,“ hovorí Jančeková.

A ako jej ministerstvo odôvodnilo, že učebníc nedostala škola toľko, koľko potrebuje? „To sa neodôvodňuje, prišla dodávka, rozbalili sme ju a zistili sme, že nám prišlo málo učebníc,“ hovorí riaditeľka.

Školu v Miloslavove vedie tretí rok, no také problémy s učebnicami doteraz nemala. Vždy jej ich prišlo toľko, koľko potrebovala. „Toto je prvý rok, čo máme problém,“ hovorí.

Miloslavov, 12.10. 2015. Priestory základnej školy v Miloslavove. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priestory základnej školy v Miloslavove. Foto N – Tomáš Benedikovič

Učebnice budú chýbať, priznalo ministerstvo

Je to prvýkrát, keď sa o učebnice mal postarať nový minister Peter Plavčan (nominant SNS). Jeho rezort priznal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |