Denník N

Sú mladí, radikálni a majú už dosť komunistov z Číny. Spoznajte nových hongkonských poslancov

Noví hongkonskí lídri. Foto – TASR/AP
Noví hongkonskí lídri. Foto – TASR/AP

Medzi nových poslancov v Hongkongu sa dostali aj mladí odvážni revolucionári.

Prvé voľby v Hongkongu od 79 dní trvajúcich masových protestov z roku 2014 známych ako Dáždnikové hnutie (symbolom sa stali dáždniky, ktorými sa ľudia bránili pred slzným plynom) vyniesli do Legislatívnej rady aj mladých aktivistov, ktorí ich spustili.

Viacerí z nich pochopili, že ak chcú, aby do ich života nezasahovala komunistická Čína, či sa priamo od nej oddelili, potrebujú sa dostať do politiky.

Aj vďaka tomu, že ich ľudia volili, sa podarilo prodemokratickým silám v Legislatívnej rade získať tretinu hlasov, čo im umožní vetovať návrhy pročínskych lojalistov, ktorí zostávajú najsilnejšou stranou. Voľby viacerí analytici označujú za najdôležitejšiu politickú udalosť od roku 1997, keď Hongkong od Británie prebrala Čína. „Vietor politických zmien už fúka. Noví poslanci robia ďalší vývoj ešte nepredvídateľnejší,“ vysvetlil Wall Street Journal miestny analytik Kevin Lai.

Kto sú mladí ľudia, čím by mohli zmeniť Hongkong a jeho postavenie voči Číne?

Poslanecký benjamín

Nathan Law. FOTO - WIKIMEDIA
Nathan Law

Iba 23-ročný Nathan Law sa stal najmladším poslancom v dejinách Hongkongu. Jeden z lídrov Dáždnikového hnutia založil svoju stranu Demosisto len v apríli. V auguste mu hrozilo väzenie za nepovolané zhromaždenie, ale sudkyňa jeho aj dvoch ďalších aktivistov odsúdila len na verejnoprospešné práce. „Súd je presvedčený, že tento prípad sa odlišuje od bežných kriminálnych prípadov. Uznávam, že len nefalšovane vyjadrovali svoje názory,“ vyhlásila. Law a jeho strana chcú, aby v roku 2017, keď vyprší súčasné usporiadanie s Čínou (jedna krajina, dva systémy), prebehlo referendum o budúcnosti autonómie.

Najmladšia žena

Yau Wai-ching

Najmladšou ženou v dejinách zvolenou do Legislatívnej rady je 25-ročná Yau Wai-ching. Študentka čínštiny je presvedčená o potrebe nezávislosti Hongkongu. Hoci často hovorí o svojej láske k čínskej literatúre. Ako tínedžerka mala aj spisovateľské ambície, o čínskej politike sa vyjadruje s jasným odporom, lebo sa jej nepáči jej snaha

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie