Denník N

Štrasburg sa pozrie na sťažnosť, že Ficova vláda neodpovedala Denníku N

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Ústavnom súde argumenty vydavateľa nestačili. Sťažnosť pre informačný bojkot predchádzajúcej vlády Roberta Fica zamietol pre nedostatok právomocí.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa bude zaoberať sťažnosťou vydavateľa Denníka N na rozhodnutie predchádzajúcej vlády Roberta Fica neodpovedať na otázky redaktorom.

O informačnom bojkote rozhodol kabinet vlani v máji.

Ústavný súd: Nemáme na to právomoci

Vydavateľ N Press sa na to sťažoval aj na Ústavnom súde, ten však sťažnosť v apríli zamietol. Senát zložený z predsedu Milana Ľalíka a Marianny Mochnáčovej a Petra Brňáka to vysvetlil nedostatkom právomocí. Na to, aby dospeli k tomuto rozhodnutiu, potrebovali ústavní sudcovia jedenásť mesiacov.

Argumenty, s ktorými právny zástupca vydavateľa Peter Kubina neuspel v Košiciach, však stačili na to, aby presvedčili Štrasburg. Ten zatiaľ nerozhodol o sťažnosti, ale koncom augusta odpísal, že sa ňou bude zaoberať.

Video: Ako Fico hovorí s médiami: Na poli im iba odkázal – neotravujte
autorka: Martina Koník

Väčšinu sťažností Štrasburg hneď odmietne

Sťažnosť Denníka N prešla prvým testom, čo znamená, že spĺňa všetky obsahové aj formálne náležitosti a nie je zjavne neopodstatnená. Veľká väčšina sťažností doručených na ESĽP pritom už týmto prvým testom neprejde a je odmietnutá,“ hovorí Kubina. Ako vysvetlil, v ďalšej fáze konania budú o sťažnosti formálne informovať vládu Slovenskej republiky a sťažnosť pridelia na rozhodnutie príslušnému senátu.

Ficova vláda pristúpila k bojkotu po tom, čo Denník N vydal nálepky s karikatúrami Fica. Niektoré ministerstvá a ministri napriek tomu na otázky odpovedali.

Tlačová rada ešte vlani v decembri vyjadrila nad postupom premiéra vážne znepokojenie. Jeho rozhodnutie považovala za porušenie slobody tlače obmedzením prístupu novinárov k informáciám.

Slovensko

Teraz najčítanejšie