Denník N

Kotlebovho poslanca nebudú stíhať za výrok, že holokaust sú lži a rozprávky

Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart
Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart

Prokuratúra súhlasí s políciou, ktorá poslanca ĽSNS Milana Mazureka odmietla stíhať za výrok, že 6 miliónov a mydlá zo židov sú lži a rozprávky.

Kotlebovho poslanca Milana Mazureka definitívne nebudú stíhať za vyjadrenia o „6 miliónoch a mydlách zo židov“. Poslanec ĽSNS tvrdil, že ide o lži a rozprávky.

Stíhanie najskôr odmietla prešovská polícia, po preskúmaní spisu s postupom polície súhlasí aj prešovská a generálna prokuratúra.

„Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napísal Mazurek na Facebooku. Profil aj s oslavným príspevkom Nemecka za Adolfa Hitlera stiahol krátko po úspechu vo voľbách.

Polícii výroky nestačili a tvrdí, že trestný čin popierania holokaustu nespáchal. Polícia si Mazureka chcela predvolať, no poslanec odmietol vypovedať.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odkázala, že rozhodnutiu polície a prokuratúry nerozumie a je jej z toho smutno. „Nedokážem tomu rozumieť. Som presvedčená, že skutkovú podstatu trestného činu, ktorá vyjadruje toto konanie, máme v právnej úprave. Nerozumiem, nechápem. To je už fáza, keď to nie je o právnej úprave, ale o tom, akým spôsobom dokáže s touto právnou úpravou pracovať polícia, prokuratúra a v konečnom dôsledku súdy,“ uviedla Žitňanská.

Facebook Juraja Smatanu
Facebook Juraja Smatanu

Presviedčať, nie trestať

„Rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo židov“ považuje polícia za expresívne vyjadrenia, no Mazurek podľa vyšetrovateľa holokaust nekomentuje. Formálne by síce podľa polície mohlo ísť o trestný čin, no po analýze celého príspevku za jeho dominantnú tému určili „pokus autora o vyzdvihnutie pozitív nemeckého štátu“.

Mazurek po svojom príchode do parlamentu a začatí vyšetrovania tvrdil, že nejde o jeho facebookový profil. Bloger Ján Benčík na jeho osobných postoch dokázal, že si vymýšľa.

„Najmä vzhľadom na nepatrnú mieru závažnosti preverovaných výrokov je namieste otázka, či formou boja s konkrétnymi vyššie uvedenými názormi má byť trestný postih, teda právna represia, alebo argumentácia a presvedčovanie,“ argumentuje polícia. Dodáva, že pre spoločnosť je lepšie, keď ľudia niektoré názory zdieľajú, lebo sú o nich presvedčení, a nie preto, že za iné názory by im hrozil trest.

Video: Mazurek útočil na arabskú rodinu (od 13:55)
Zdroj – RafaVideoart

Situáciu vidí odlišne

Polícia tvrdí, že v prvej časti príspevku Mazurek iba hodnotí životnú úroveň Nemcov či ekonomickú a vojenskú silu krajiny, no so zločinmi nesympatizuje. Keď Mazurek napísal, že je história prekrútená a o týchto skutočnostiach sa učia samé klamstvá, lži a rozprávky, ide podľa polície o subjektívne hodnotenie s odlišným videním situácie.

Podľa polície je tu konflikt medzi slobodou prejavu a ochranou základných práv a slobôd pred spochybňovaním holokaustu.

„Je dôležité uviesť, že autor vo svojom príspevku doslova uvádza ‚Neobhajujem žiadny režim‘,“ zdôrazňuje polícia.

Mnohé rasistické komentáre na sociálnych sieťach sa pritom často začínajú spojením „nie som rasista, ale“ a skôr ide o rečnícky obrat, ktorým si ich pisatelia ospravedlňujú nenávistné reči.

Postoj právnikov nie je jednoznačný. Napríklad právnik Transparency International Pavel Nechala v prípade poslanca Mazureka so záverom polície súhlasí. „Tie názory sú nebezpečné, ale myslím, že s nimi treba bojovať iným spôsobom ako cez represívne zložky.“

Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva hovorí, že ak by išlo o obyčajného človeka, ktorý jednorazovo zverejní takýto status, chápala by stanovisko polície. „Prípad však treba vnímať v kontexte osoby, jej činnosti a predchádzajúcich vyjadrení na Facebooku aj inde na verejnosti.“ Pri slovách o „údajnom“ holokauste, vrahoch a mydlách by podľa nej polícia mala vzniesť obvinenie.

„Typickým spochybňovaním sú nepravdivé tvrdenia o tom, že židia a Rómovia neboli vyvražďovaní v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny. Spochybňovaním je aj bagatelizovanie dôsledkov holokaustu a zločinov,“ píše polícia v rozhodnutí.

Nenávisť šíria aj iní poslanci Kotlebu

Podobné reči ako Mazurek na Facebooku viedli aj iní Kotlebovi poslanci. Napríklad Peter Krupa, ktorý chodí aj do Národnej rady s pištoľou, napísal: „Musíme zaistiť existenciu našej rasy a budúcnosť bielych detí.“ Aj jeho profil zmizol.

Podobne nový poslanec Ján Mora, náhradník za zosnulého Ondreja Bindera, často na Facebooku spomína na Jozefa Tisa a upozornil napríklad na to, že mladí hokejisti z Brezna si na hokejové prilby nalepili znak ĽSNS.

Poslanec Peter Krupa. Zdroj – blog Jána Benčíka
Poslanec Peter Krupa. Zdroj – blog Jána Benčíka

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kotlebovci - ĽSNS

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie