Denník N

Nicholsonová chcela pár hodín, Danko žiadal viac

Podpredsedovia a predseda Národnej rady. Foto – TASR
Podpredsedovia a predseda Národnej rady. Foto – TASR

Podpredsedníčka parlamentu si sama zrušila voľno po pôrode. Šéf Národnej rady to využil a požiadal ju o doplnenie služieb. Deväť hodín v mesiaci sa mu málilo.

Vo štvrtok porodiť akútnou sekciou a už v utorok byť v práci? V podaní podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je to možné. Síce len hodinu, ale už v utorok podvečer viedla schôdzu Národnej rady.

Opäť tak otvorila tému dojčiace matky v práci. Naposledy ju poslanci riešili v apríli, keď sa dohadovali o tom, či do rokovacej sály patrí dojča. Stalo sa tak po tom, keď poslankyňu Simonu Petrik nepustili do pléna so šesťmesačnou dcérou.

Spor Nicholsonovej je však emocionálnejší. Podpredsedníčka parlamentu totiž obviňuje Andreja Danka (SNS), že do práce nastúpila pod nátlakom. Do tejto diskusie sa pridal aj ďalší podpredseda, Andrej Hrnčiar. A tak sa navzájom obviňujú, kto viac klame.

Vyústilo to tak ďaleko, že obe strany zverejnili mailovú a esemeskovú komunikáciu.

Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. foto – TASR
Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. Foto – TASR

Tá veľa odhaľuje o spôsobe komunikácie, ale nie to, ako a čo si navzájom povedali za zatvorenými dverami počas rokovania grémia 31. augusta, po ktorom sa hystéria okolo návratu podpredsedníčky do práce spustila.

Ak však platí, čo teraz obe strany hovoria, tak už je aj po spore.

Verzia poslankyne SaS

Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že ešte pred samotným grémiom bola rozhodnutá ostať aspoň mesiac po pôrode doma. Na stretnutí k rokovaciemu poriadku od nej totiž žiadal Andrej Danko písomné stanovisko, ako si bude plniť podpredsednícke povinnosti po pôrode.

Šéf parlamentu povedal, že opozícia musí mať na tomto poste plnohodnotné zastúpenie, poslankyňa to vnímala ako nátlak a hrozbu, že ju chce odvolať. Zastal sa jej aj poslanec Richard Vašečka (OľaNO), Danko nátlak odmietol.

Ďuriš Nicholsonová minulý týždeň porodila syna Kuba, a hoci pôvodne mala na začiatku schôdze v utorok chýbať, svoje voľno zrušila. Doplnila sa do harmonogramu, ktorým si podpredsedovia parlamentu rozdeľujú vedenie schôdzí.

V utorok podvečer prišla do Národnej rady a od šiestej do siedmej schôdzu viedla. Následne ju z kancelárie predsedu parlamentu vyzvali, aby si doplnila ďalších päť hodín, aby sa rozpisom priblížila kolegom z vedenia. V rozpise totiž mala len 9 hodín, zatiaľ čo predseda Danko 18 hodín, podpredseda Béla Bugár bol zapísaný na 16 hodín a zvyšní dvaja podpredsedovia Andrej Hrnčiar a Martin Glváč po 15 hodinách. To všetko ukazuje zverejnená komunikácia.

Podpredsedníčka parlamentu hovorí, že toto „tlačenie na pílu“ ju zaskočilo. Viac ako deväť hodín nie je schopná zobrať. „Ak toto má byť dôvod na moje odvolanie, tak nech to urobia. Majú tú silu a ja budem akceptovať návrh na moje odvolanie,“ vysvetľovala novinárom.

Verzia vedenia parlamentu

„Podpredsedníčka parlamentu prejavila eminentný záujem pracovať a čas sa delí medzi jednotlivých podpredsedov rovnako. Za seba môžem vyhlásiť, že ak bude potrebovať, tak zoberiem všetky schôdze tak, aby sme jej vyšli v ústrety a aby si mohla plniť materské povinnosti,“ reagoval Hrnčiar.

Prečo bolo nevyhnutné žiadať od podpredsedníčky viac služieb? „Ja som žiaden mail neposielal,“ odpovedal podpredseda a zopakoval, že je ochotný kedykoľvek schôdzu za kolegyňu viesť.

„Utorkový rozpis jej bol posielaný na základe jej dobrovoľného návratu do práce a vyhovenia žiadosti plne pracovať. Ak sa pani poslankyňa rozhodne ostať doma, všetky jej služby v rozpise budú plne nahradené bez akýchkoľvek komplikácií,“ napísala  Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa predsedu Národnej rady Andreja Danka.

To by malo platiť aj po tom, ak si podpredsedníčka odmietne dopísať služby navyše.

Danko je dnes na oficiálnej návšteve v Poľsku.

Andrej Danko. foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Úlohou podpredsedu parlamentu nie je len viesť schôdze. Plniť by mal aj reprezentačné úlohy, teda prijímať delegácie či veľvyslancov.

Bývalá podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová (OľaNO) hovorí, že v minulosti nebol problém sa medzi podpredsedami dohodnúť. Kedykoľvek si zavolali a služby vymenili.

Spor s Dankom je dlhodobejší

V predchádzajúcom volebnom období reprezentovala opozíciu, a tak mala menej agendy. Koalícia totiž opozíciu k dôležitejším rokovaniam nepustí a to platí aj teraz. Jurinovú „až despotický prístup súčasného predsedu Národnej rady prekvapil“.

Nevidí ani dôvod, aby niekto Ďuriš Nicholsonovej bral podpredsednícku funkciu. „Sú to šarády,“ komentovala dianie.

Návrat podpredsedníčky do parlamentu komentovať nechcela. „Je to jej rozhodnutie, ale po tom, ako s ňou predseda komunikoval, si myslím, že ani inú možnosť nemala.“

SaS je v spore s Dankom už dlhšie. V utorok zvolal predseda strany Richard Sulík tlačovku, na ktorej kritizoval predsedu Národnej rady za nekultúrne správanie k ženám.

„Zaradiť ženu päť dní po pôrode na vedenie schôdze je dôvodom na vyhľadanie odbornej pomoci,“ vyhlásil Sulík niekoľko hodín pred tým, ako Lucia Ďuriš Nicholsonová skutočne prišla viesť schôdzu.

Tá si myslí, že spor vznikol po tom, ako otvorila schôdzu o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) napriek tomu, že predtým nedala elektronicky zistiť počet poslancov v sále.

List Lucie Ďuriš Nicholsonovej Andrejovi Dankovi

list dankovi
Emaily, ktoré zverejnilo vedenie Národnej rady.
Emaily, ktoré zverejnilo vedenie Národnej rady.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie