Denník N

Prečo stredná Európa Úniu nespasí

Robert Fico a Viktor Orbán. Foto – TASR
Robert Fico a Viktor Orbán. Foto – TASR

Ficov „bratislavský proces“ len zakrýva, že k Európskej únii vie povedať to isté ako k Bašternákovi. Nič.

Český premiér Bohuslav Sobotka i jeho maďarský kolega Viktor Orbán začali presadzovať spoločnú európsku armádu. Vynechajme paradox, že Orbán obvykle reční o návrate k silným národným štátom, Brusel označuje za diktatúru a teraz by sa chcel vzdať časti národnej suverenity v tak podstatnej oblasti, akou je obrana a bezpečnosť. Ťažko brať vážne niekoho, kto si tak zjavne protirečí.

Podstatnejšie je, že Česko i Maďarsko sú (spolu so Slovenskom) krajiny, ktoré si neplnia ani svoje záväzky voči NATO. Bojaschopnosť ich armád je i pod už tak mizerným európskym priemerom a ich výdavky na obranu sú hlboko pod hranicou odporučených (a pri vstupe do aliancie sľúbených) dvoch percent.

Čím a z čoho by práve tieto štáty prispeli do novej vojenskej infraštruktúry, keď nedokážu byť užitočné ani pre tú existujúcu? Spoločnú európsku obranu by asi budovali tým, že by ďalej uberali NATO.

To znamená, že by pomerne úspešnú a rešpektovanú obranu ďalej oslabovali na úkor inej, ktorá pravdepodobne nikdy fungovať ani nezačne a najmä nikdy nebude ani taká účinná ako aliancia. Z prostého dôvodu, že v nej nebudú Spojené štáty a asi ani Veľká Británia, ktoré majú v Európe tie najlepšie a možno jediné skutočne bojaschopné armády. S niečím takým dnes môžu prísť len ľudia v zásadnom konflikte s realitou alebo moskovskí vojenskí plánovači – akékoľvek oslabenie NATO vyhovuje najmä Rusku.

Prípadne s tým môžu prísť politici, ktorým ide len o predstieranie činnosti a nejakých nápadov a odvedenie pozornosti od toho, že nič užitočné nerobia. Bolo by fajn, keby takzvaný „bratislavský proces“ na obnovu Únie, ohlásený Robertom Ficom, bol z iného cesta a niečo by skutočne riešil. Niet pochýb, že na Únii je veľa čo zlepšovať a že medzi tým je napríklad komunikácia s európskou verejnosťou, jedna z avizovaných tém procesu, ktorý sa má spustiť budúci týždeň na samite v Bratislave.

Lenže keď vidíme, ako s verejnosťou komunikujú Fico a celá jeho koalícia nielen pri kauze Bašternák, možno uveriť tomu, že práve pod jeho taktovkou vznikne niečo, čo napraví komunikáciu medzi politikom a voličom v celej Európe?

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie