Denník N

Newsfilter dňa: Buď je Danko mizogýn, alebo si Nicholsonová zaslúži studený obklad

Nicholsonová vs. Danko, Drucker vs. korupcia a Daňo vs. Fico.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

NICHOLSONOVEJ NÁVRAT DO PRÁCE

Lucia Nicholsonová sa háda s Andrejom Dankom a Andrejom Hrnčiarom pre vedenie utorkovej parlamentnej schôdze. Podpredsedníčka parlamentu prišla päť dní po pôrode do práce a hodinu viedla schôdzu. Ona tvrdí, že musela, inak by jej hrozilo odvolanie z funkcie, Danko s Hrnčiarom oponujú, že klame a ponúkali jej toľko voľna, koľko bude potrebovať.

Nicholsonovej asistentka vraj dostala od Danka rozpis, kde bola na tento týždeň Nicholsonová uvedená na vedenie schôdzí. Následne porodila akútnou sekciou, a preto sa na utorok a stredu ospravedlnila z rokovania parlamentu. Z pôrodnice ju však prepustili, tak ospravedlnenie zrušila a vedeniu parlamentu oznámila, že do práce príde. Tvrdí, že Dankovi nechcela dať dôvod na to, aby ju ponižoval, že nie je schopná pracovať. Danko má inú verziu príbehu. Odmieta, že by sa Nicholsonovej vyhrážal odvolaním.

Vedenie parlamentu a jeho podpredsedníčka Nicholsonová zverejnili vzájomnú komunikáciu v spore o to, či poslankyňu SaS nútili vrátiť sa do práce krátko po pôrode.

Je symptomatické, že témou číslo jeden je momentálne návrat Nicholsonovej do práce krátko po pôrode. Autor textu má silnú potrebu zdôrazniť, že Slovensko má momentálne oveľa vážnejšie problémy ako to, či Nicholsonová mala, alebo nemala hodinu viesť parlamentnú schôdzu.

Následné zverejňovanie mailov a SMS správ z oboch strán je potom už iba nedôstojným dôsledkom udalosti, ku ktorej verejnosť nemala prístup – na poslaneckom grémiu 31. augusta mal Danko podľa Nicholsonovej povedať, že ak po pôrode nenastúpi do práce, bude to považovať za dôvod jej odvolania z funkcie. Danko takéto tvrdenie opakovane poprel.  

Sú teda iba dve možnosti: 1. Je to pravda a v tom prípade si mizogýn Danko zaslúži nieže verejné odsúdenie, ale odvolanie z funkcie a trestné oznámenie k tomu. 2. Nie je to pravda a v tom prípade je to od Nicholsonovej hanebné zneužívanie situácie na získavanie politických bodov a zaslúžila by si minimálne studený obklad.

Vyberte si každý podľa svojej ľubovôle. (A obe možnosti si ešte môžete vynásobiť nie tak dávnym niekoľkotýždňovým výpadkom Danka, keď podstúpil operáciu žalúdka a nechodil niekoľko týždňov do práce.) Jedna vec je však zjavná – vedenie slovenského parlamentu si zatiaľ nevie rady s poslankyňami-matkami, pretože v konfliktoch s nimi má zatiaľ stopercentnú úspešnosť. 14233709_10154439351008972_1555647938_o-1000x707

SUDKYŇA NECHCE NECHAŤ PREDVOLÁVAŤ PREMIÉRA

Sudkyňa Iveta Halvoňová na súde s aktivistom Martinom Daňom vyhlásila, že premiérovi a poslancom predvolania nedoručujú policajti. Ešte predchádzajúci obhajca totiž navrhol, aby vo veci ako svedok vypovedal aj premiér Robert Fico. Súd s tým súhlasil, teraz mu však nevie doručiť predvolanie. Halvoňová na súde vyhlásila, že nevidí dôvod, aby premiérovi doručovali predvolanie policajti. Vraj by to neurobila ani poslancom.

Ministerke Lucii Žitňanskej sa jej správanie na pojednávaní nepáči. „Nemožno robiť rozdiel medzi verejným činiteľom a iným účastníkom konania. Nepovažujem za vhodné, aby takéto výroky zazneli na pojednávaní z úst sudkyne,“ povedala.

Daňo je aktivista, ktorý má vlastnú webovú stránku Ginn. Na viacerých udalostiach sa správa výstredne, tvrdí, že je novinár, nakrúca všetko, čo sa okolo neho deje, často aj skrytou kamerou. Mal už viacero incidentov s ochrankou verejných inštitúcií a políciou.

O Martinovi Daňovi si môžeme myslieť čokoľvek (a aj si viacerí myslíme),ale zverejnením zvukového záznamu zo súdu u pani Halvoňovej vykonal záslužný čin. Na vlastné uši si tak môžeme vypočuť, v akom stave je slovenská justícia – arogantná sudkyňa, premiér a poslanci ako nedotknuteľní bohovia a nekonečné odročovanie prípadov s vyhováraním sa na „nápad 400 vecí ročne“. Ak nejaká sféra potrebuje okamžitú a hĺbkovú reformu, tak je to práve súdnictvo.

Na záver už iba stručne: nepreberanie pošty zo strany predsedu vlády by si mal dať Robert Fico patentovať vo Svetovej organizácii duševného vlastníctva, pretože to je naozaj unikát. A, žiaľ, doslova figurálna kresba právneho štátu na Slovensku.

DRUCKER CHCE VYŠETRIŤ PODOZRENIA Z KORUPCIE

Polícia a generálna prokuratúra budú riešiť podnety ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru). Ten sa na ne obrátil pre podozrenia z korupcie alebo z nehospodárnosti. Novinárom to povedal v parlamente po rokovaní zdravotníckeho výboru.

Policajné prezídium dokonca zriadilo samostatný tím na vyšetrovanie zdravotníctva, povedal minister. Ten nedával podnety na konkrétneho podozrivého, povedal, že kto za pochybenia môže, musí zistiť polícia či prokuratúra. „Potom si budeme uplatňovať náhradu škody,“ povedal.

Policajti majú preveriť podozrenie, či štátna poisťovňa, ktorá z verejných peňazí rozdeľuje najviac, porušila povinnosť opatrovať a spravovať cudzí majetok. Preveriť to majú len pri zmluvách o poskytovaní a úhrade starostlivosti firmou CPKSB, ktorá je firma Kostku.

Čo sa v poslednom čase objavilo ako kauza v zdravotníctve, na to podal Drucker podnet. Človek si v prvom rade povie „super, konečne minister, ktorý chce zatočiť s korupciou v zdravotníctve“. Pri Druckerových výstupoch však človek ešte nevie, čo je marketing a čo je skutočná matéria.

V krajinách so štandardnejším postupom policajných zložiek by tiež potešil špeciálny tím na polícii. Ale po ostatných skúsenostiach s vyšetrovaním kauzy Bašternák, CT-čka v Piešťanoch a vlastne so všetkým, okolo čoho politická korupcia prešla, nie je dôvera, že práve „špeciálny tím“ niečo vyrieši na vysokej úrovni.

Veľmi by sme potrebovali návrat dôvery v policajné zložky a nič by nepomohlo viac, ako keby niečo vyšetrili práve v čiernej diere verejných financií – v zdravotníctve.

JEDNOU VETOU

Predseda NR SR Andrej Danko zo vstupnej haly Národnej rady odstránil dokumenty o prístupe Slovenska do NATO a EÚ, Danko tak uvoľnil miesto pre výstavu historických predmetov, ktorej súčasťou sú aj vojaci čestnej stráže.

———-

Parlament posunul protischránkový zákon do druhého čítania, za legislatívny návrh, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd, hlasovalo 124 poslancov.

———-

Poslanci posunuli do druhého čítania aj zákaz hliadok vo vlakoch, novelu pripravili ministerstvá spravodlivosti a vnútra ako reakciu na aktivity Kotlebovej ĽSNS a jej hliadky v niektorých osobných vlakoch.

———-

Exminister zdravotníctva Viliam Čislák tvrdí, že zarába v Pro Care 2500 eur mesačne, a ak je to tak, zákon o ochrane verejného záujmu asi neporušil, aj keď ešte ako minister podpísal vlani dcére ProCare finančný príspevok.

———-

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa nezúčastní na stupňovanom štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov, zväz však zároveň nechá rozhodnutie o účasti na štrajku na svojich členoch.

———-

Bývalý minister dopravy a súčasný predseda Siete Roman Brecely vedie s ministerstvom zahraničných vecí rozhovory o tom, že by sa mal začiatkom budúceho roka stať veľvyslancom v Írsku.

———-

Novým vedúcim služobného úradu na ministerstve dopravy bude Tibor Šimoni, ktorý momentálne šéfuje Železniciam SR.

———-

Azylové centrum Maják nádeje, ktorému šéfuje Pavol Rusko, sa zmieta v problémoch – jeho budova ide v piatok do dražby, sociálni pracovníci zasa narýchlo z domu berú deti, o ktoré sa tam mali starať.

———-

Bratislavskí mestskí poslanci v utorok ani na druhý pokus neschválili predaj pozemkov, ktoré štát nevyhnutne potrebuje pod budúci obchvat, primátor Ivo Nesrovnal to okomentoval takto: „Ďakujem pekne, Bratislava práve prišla o milión eur, aj mestské časti.“

———-

INEKO vydalo novú verziu rebríčkov základných a stredných škôl, obsahuje aj prvé poradie podľa schopnosti zlepšovať žiakov, ktorých získajú.

———-

Kotlebovho poslanca Milana Mazureka nebudú stíhať za spochybňovanie holokaustu, prokuratúra sa stotožnila s názorom vyšetrovateľa, Mazurek nepôjde pred súd.

———-

Ministerstvo vnútra sa zastalo Somálčanky, ktorú na Slovensku viackrát napadli pre šatku: „Ministerstvo vnútra považuje akúkoľvek rasovú a náboženskú neznášanlivosť za neakceptovateľnú a súčasne prejavuje ľútosť nad tým, že zraniteľné osoby, ktorým SR poskytla útočisko pred násilím, sú naďalej na našom území ohrozované.“

———-

Slováci sú menej prozápadní ako Česi, no aj menej veria konšpirátorom, ukázal prieskum Globsec Policy Institute.

FB STATUS DŇA:

ZAUJÍMAVÉ TEXTY:

Peter Morvay o tom, prečo stredná Európa Úniu nespasí.

Dag Daniš o tom, že tu máme policajnú buzeráciu novinárov.

Lukáš Krivošík o tom, že kvantita členov nerobí kvalitu programu.

HLÁŠKA DŇA:

„Vyhovuje vám 7. december? Opätovne sa budem snažiť volať doktora Fica, keď to nebude možné, upustím od výsluchu.“

Iveta Halvoňová, sudkyňa

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie