Denník N

Kedy zanikne Smer. Kto sa staví?

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Blízky koniec Smeru je reálna možnosť. Takýto osud najsilnejšej strany by bol v plnom súlade so slovenskou tradíciou.

Som veštec. Bez krištáľovej gule. Budúcnosť možno vyčítať aj z hlbín internetu. Aj tak to nie je nič iné ako archív starých správ a udalostí. Ich interpretáciou a hľadaním analógií sa však dá všeličo vyvodiť. Keď človek sleduje čoraz vyplašenejšieho Roberta Fica, nutne sa v mysli vynára otázka, kedy zanikne politická strana Smer a ako dopadne jej vodca. Aj keby som sa mýlil, aspoň tým poteším bratislavskú kaviareň. Zatiaľ sa však zdá, že podľa slovenskej tradície čaká Smer pomalý, ale istý pád rovnako ako jeho zakladateľa.

Prečo? Pretože od vzniku samostatného Slovenska postupne zanikajú až na výnimky všetky politické strany a hnutia, ktoré sa dostávajú do parlamentu. Tými výnimkami sú nábožensky alebo národne profilované strany, teda KDH, SNS a strana zastupujúca slovenských Maďarov, nech sa už volá akokoľvek. Ostatné končia v prepadlisku dejín, aj keď od voličov často získali vyše dvadsať či tridsať percent hlasov.

To je osud novovzniknutých štátov bez dlhodobej demokratickej politickej tradície, že vznikajú stále nové strany a trvá dlho, kým sa celý systém usadí. Ten slovenský sa zatiaľ neusadil ani náhodou. Aby som bol úplne presný, spočítal som, že voliči doteraz poslali do parlamentu dvadsaťpäť strán a politických hnutí. Celkovo na Slovensku zaniklo (de iure) 32 politických strán vrátane HZDS, s ktorým Mečiar štyrikrát vyhral voľby!

Samostatnou kapitolou sú vodcovia politických strán. Slovo vodcovia je namieste, pretože slovenský volič potrebuje silnú autoritu. Fixácia na jedného politického lídra má na Slovensku až obsedantný charakter. Zrejme za to môže nedostatok historických vzorov. Keď nebol vlastný štát, nie je kde brať. Od vzniku samostatného Slovenska vydržali na politickom výslní dlhší čas len strany so silnými vodcami.

Strohé štatistiky hovoria, že za posledných dvadsaťpäť rokov parlamentné voľby vyhrávali len dvaja muži. Štyrikrát Mečiar, štyrikrát vyhral Robert Fico. Nasledujúce prirovnanie trochu kríva, ale štyrikrát zostaviť vládu sa podarilo v histórii Slovenska len katolíckemu kňazovi, prezidentovi slovenského štátu a popravenému vojnovému zločincovi Jozefovi Tisovi.

Lenže voliči sú nevďační, a tak na smetisko dejín poslali aj vodcov. Mečiar a Dzurinda (ktorý bol taký silný, že vládol, aj keď prehral) sú toho dôkazom. Fica to ešte len čaká. Otázka znie, kedy. Poučenie zo strohých štatistík hovorí, že budúce voľby už nevyhrá a do tých ďalších Smer zanikne. Tak schválne, kto sa staví?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie