Denník N

Krčmy a bary v centre Bratislavy majú zatvoriť o desiatej alebo sa zadebniť

Policajný zásah pod Hradom. Foto – Facebook Podhradie žije
Policajný zásah pod Hradom. Foto – Facebook Podhradie žije

V bratislavskom Starom Meste prebieha boj o nočný život. Polícia často kontroluje podniky v Podhradí a lokálni politici chcú prinútiť krčmárov, aby zatvárali skôr.

Aktualizácia – Poslanci  20. septembra 2016 prísne podmienky schválili.

Nielen cez leto to je miesto s najrušnejším nočným životom na Slovensku. Ľudia postávajú v historických uličkách s pivom v ruke, hrá hudba, niekedy aj živá priamo na ulici, terasy sú plné turistov. Vedenie bratislavského Starého Mesta to chce zmeniť. Od desiatej hodiny večer chce zatvoriť podniky v centre Bratislavy.

Radnica chce ponúknuť aj výnimky – ale až po stavebných úpravách. Krčmu treba prestavať tak, aby mala zadebnené okná proti otváraniu, dvojité dvere a nepretržitú ventiláciu. Aj tak budú môcť zostať otvorení iba do jednej hodiny ráno cez víkendy.

Najmenej sa sprísnené podmienky dotknú podzemných barov, prípadne ukotvených lodí, zatvoriť musia až o štvrtej ráno.

Likvidačné podmienky, sťažujú sa krčmári

Krčmári tvrdia, že je to likvidačné, no ani nie pre nutné investície do priestorov, ale výrazne skrátenie otváracích hodín oproti doterajšiemu stavu.

Radnica odkazuje, že podmienky upraviť musí, lebo predošlé pravidlá označil v decembri Najvyšší súd za nezákonné, ešte predtým ich napadol prokurátor.

Starosta Radoslav Števčík (nezávislý s podporou Smeru) obmedzenia presadzuje od marca, keď chcel centrum rozdeliť na viacero zón s rôznymi záverečnými hodinami. Majitelia krčiem sa voči tomu ohradili, nepodporili ho ani poslanci.

Števčík je známy napríklad aj tým, že zo Šafárikovho námestia v centre vytlačil dizajnérov, architektov a aktivistov s lodnými kontajnermi v centre Kontakt.

Policajti prišli s televíziou

„Táto štvrť však nie je o tom, že by tu bol bordel. V lete sem chodí viac ľudí, ale skôr slušnejších, posedávajú, rozprávajú sa. Ten život tu prirodzene vznikol a patrí sem,“ hovorí Robert Jedlička. Majiteľ krčmy U čerta, ktorá radnici najviac prekáža, hovorí, že po návštevníkoch pravidelne upratujú, no aj tak ich šikanujú a kontrolujú krátko po desiatej hodine.

Policajti pred podnik nabehli napríklad v piatok 12. augusta počas festivalu Grape, keď bolo v krčmách výrazne menej ľudí. „Prišlo osem policajtov aj s televíziou TA3. Sedeli tu iba štyria ľudia. Policajti mi viackrát hovorili, že prišli na Čerta, ale my sme boli tri hodiny zavretí,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nočný život v Bratislave

Teraz najčítanejšie