Denník N

Je to len plytvanie peniazmi, reagujú kamionisti na nový múr proti imigrantom v Calais

Plot proti imigrantom v Calais doplní kilometrový múr. Foto – TASR/AP
Plot proti imigrantom v Calais doplní kilometrový múr. Foto – TASR/AP

„Nový veľký múr“ bude mať jeden kilometer a ľahko sa bude dať obísť. Podľa aktivistov imigrantov vystaví väčšiemu riziku. 

Reportéri BBC zachytili kamerou pred Calais v auguste šokujúci moment. Ľudia, ktorých označili za prevádzačov, hodili na cestu celý strom. Kamión smerujúci do Británie len tak-tak stihol zastaviť.

Muži mali dlhé palice, no napokon na kamión nezaútočili. Vyzeralo to, že majú konflikt s mužom, zrejme migrantom, ktorého takýmto spôsobom chceli previesť do Británie.

Násilné zastavovanie a naskakovanie na kamióny zo strany imigrantov či prevádzačov trápi mnohých kamionistov na ceste cez Calais do Británie. V miestom tábore nazývanom Džungľa momentálne sídli skoro desaťtisíc ľudí.

Nový veľký múr?

Británia chce väčšiu bezpečnosť zaistiť podľa slov ministra pre migráciu Roberta Goodwila „novým veľkým múrom“. Aj keď ho niektorí prirovnávajú k múru s Mexikom, ktorým chce zastaviť imigrantov na južnej hranici USA republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump, v skutočnosti sa mu veľmi nepodobá. Fakticky bude pokračovaním plota s ostnatým drôtom, ktorý časť cesty N216 do prístavu obklopuje už teraz.

Nový múr bude po oboch stranách cesty kilometer dlhý a štyri metre vysoký. Mal by byť vyrobený z hladkého betónu, aby sa naň len tak ľahko nedalo vyšplhať. Zároveň bude zvonku obrastený rastlinami, aby vizuálne nepôsobil nepekne. Hotový má byť do konca roka.

zdroj: maps.google
Zdroj – Google Maps

Na tomto pláne sa Briti s Francúzmi dohodli ešte v marci. Múr, ktorý bude stáť 1,9 milióna libier, zaplatia Briti (bude súčasťou balíka bezpečnostných opatrení vo výške 17 miliónov libier). „Ľudia stále prechádzajú. Urobili sme ploty a teraz postavíme múr,“ povedal Goodwill v utorok podľa Guardian.

Novým múrom však nie sú nadšení ani kamionisti, ani organizácie, ktoré pomáhajú na mieste utečencom. Obe skupiny plán odmietli ako míňanie peňazí, ktoré problém nevyrieši. Hlavným problémom je, že múr sa bude dať ľahko obísť a len posunie migrantov kilometer ďalej od prístavu. Na miesto, kde sa bude končiť.

„História hovorí, že postaviť takéto bariéry iba núti migrantov ísť pár míľ späť do bodu, kde sa múr končí. Múr, ktorý má diery alebo neuzatvára oblasť, nie je nič iné ako moderné bláznovstvo,“ napísal v úvodníku britský portál Independent.com.

Radšej ochranu

Šéf britských autodopravcov Richard Burnett to nazval „plytvaním peniazmi daňovníkov“. „Lepšie by bolo minúť peniaze za múr na zvýšenú ochranu popri cestách,“ povedal podľa CNN.

Pre kamionistov je veľkým rizikom najmä cesta v noci. Imigranti, respektíve prevádzači sa snažia násilím či hrozbami zastaviť kamión, prípadne naskočiť dozadu na korbu, a tak sa dostať do Británie. Podľa francúzskych úradov bolo v júni 20-tisíc takýchto narušení, čo je skoro 700 za deň. V januári ich zaznamenali tritisíc.

Kamionistom radia, aby 150 kilometrov pred Calais nezastavovali. Počas zrážok zahynulo podľa New York Times tento rok najmenej osem migrantov.

Tábor Džungľa pri pohľade zhora. V januári tu pribudli kontajnery pre ľudí. Foto - tasr/ap
Tábor Džungľa pri pohľade zhora. V januári tu pribudli kontajnery pre ľudí. Foto – TASR/AP

„Zúfalé deti a mladí ľudia sa budú pokúšať ujsť z tábora, aby dosiahli bezpečnosť a lepší život. Je dôležité, aby sme zaistili bezpečnostné opatrenia v Calais, ale neriskujme ich životy tým, že ich budeme tlačiť do rúk pašerákom ľudí,“ povedal pre Sky News Steven McIntosh z organizácie Save the Children.

Počet ľudí pokúšajúcich sa nejako dostať do Británie môže stúpať s tým, ako sa bude blížiť zima.

„Neexistuje jednoduché riešenie problému, ale je hanbou minúť všetky peniaze na niečo, čo nebude fungovať,“ povedala pre thelocal.fr Yolaine Bernardová z humanitárnej organizácie Salam.

Tábor chcú zase zrušiť

V Džungli je momentálne skoro desaťtisíc ľudí. Ich počet narástol aj napriek tomu, že v marci francúzske úrady zbúrali južnú časť tábora. Teraz sa chystajú tábor zrušiť úplne, nepovedali však, kedy tak urobia.

Tábor pri Calais existuje oveľa dlhšie, ako trvá migračná kríza v Európe. Viackrát ho už zbúrali, no prichádzajúci imigranti a utečenci si vždy postavili nové provizórne obydlia. Mnohí požiadajú o azyl aj vo Francúzsku, no do Británie ich láka jazyk či príbuzní, ktorí tam už žijú.

Šéf regiónu okolo Calais Xavier Bertrand navrhuje, aby sa v oblasti vytvoril zberný tábor, kde by mohli imigranti požiadať o azyl v Británii. Tá to však jednoznačne odmieta, tvrdí, že stále platí pravidlo Únie požiadať o azyl v krajine, do ktorej imigrant príde ako do prvej. Premiérka Theresa Mayová bola ešte ako ministerka vnútra veľmi tvrdá voči imigrantom, ktorí mierili do Británie.

Na to kandidáti na prezidenta zo strany francúzskej pravice strašia, že vypovedia zmluvu s Britániou o cezhraničnom režime z roku 2003, vďaka ktorej imigrantov nepúšťajú do Británie. Zrušiť ju chce aj bývalý prezident Nicholas Sarkozy, ktorý ako minister vnútra zmluvu sám dohodol.

Ako však píše Economist, môže to byť len rétorika francúzskych republikánov pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, ktorá má zabrániť odchodu voličov k Marine Le Penovej. A tiež by to Francúzsku podľa magazínu nemuselo pomôcť, pretože by to mohlo prilákať väčšie množstvo imigrantov a okolo Calais by tak mohli vzniknúť ďalšie tábory.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie