Denník N

Vitajte v pekle

Areál resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. foto – Denník N
Areál resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. foto – Denník N

To, na čo sa už roky pozeráme, je zrútený systém ochrany detí.

V prípade dievčaťa z galantského resocializačného zariadenia sa musí všeličo preveriť, vyšetriť a zistiť, ale jedno je isté: žiadna právna oblasť nie je na Slovensku taká vzdialená realite ako ochrana maloletých detí. Zabetónovaný systém potrebuje radikálnu zmenu, lebo v takejto podobe slúži všetkému, len nie najlepšiemu záujmu detí.

Prečo je tento prípad stokrát horší ako všetky známe škandály z oblasti sociálnoprávnej ochrany? Lebo Lucka, nájdená tri roky po smrti a rovnako dlho po ignorovaní podnetov pracovníkmi úradu práce, alebo Marco, bezcitne odvlečený rovno z triedy súdnym úradníkom, mali spoločné mnoho zlého: ľahostajnosť úradníkov, nedostatočnú odbornosť, chýbajúcu kontrolu, ale jedno im do dokonalosti ešte chýbalo: vedomé krytie ústrednými orgánmi štátnej správy.

Tentoraz nebude stačiť, aby Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny odbavilo kauzu svojou zvyčajnou mantrou, že o prípadoch maloletých detí neinformuje – v záujme ich ochrany. Každý zamestnanec ústredia, ktorý už rok vie o podozreniach voči galantskému zariadeniu a nič neurobil, sa stáva predstaviteľom pekla.

O zvolenom spôsobe poslankyne Natálie Blahovej si môžeme myslieť čokoľvek, už teraz je však isté, že mala pravdu, keď tvrdila, že zvyčajné postupy v tomto prípade nestačia. Aj o matke dievčaťa si môžeme myslieť, čo len chceme, a dokonca nemusíme tomu celému vôbec veriť – lebo človek jednoducho odmieta pripustiť existenciu toľkého zla na svete, o ktorom si musí udržať ilúziu bezpečnosti, aby v ňom dokázal ďalej žiť.

No teraz vieme, že Markíza podobný prípad z toho istého zariadenia natočila už pred rokom a kvôli stiahnutým výpovediam a vyhrážkam ho neodvysielala. Zároveň vtedy získala vyjadrenie ústredia, že všetko závisí od prešetrenia.

Za ten rok sa nestalo vôbec nič. Nádej, že prípad napokon nebude taký zlý, sa tým výrazne znižuje. K tomu prirátajme fakt, že do zariadenia sa veselo sypú štátne peniaze na boj proti drogám, pričom zakladateľka zariadenia a šéfka sekcie úradu vlády v jednej osobe Zuzana Miková vyriešila svoj drobný problém s konfliktom záujmov ešte v roku 2009 vskutku elegantne – formálnym založením iného občianskeho združenia. A v tejto chvíli je ilúzia bezpečia úplne v ťahu.

Dieťa má podľa našich zákonov nadštandardnú ochranu, vyššiu ako jeho rodičia. V prípade kolízie so záujmami rodičov má prideleného kolízneho opatrovníka – zvyčajne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak súd rozhodne o zverení dieťaťa do ústavnej starostlivosti, je povinný stále sledovať jej priebeh. Pokiaľ celý tento nekontrolovateľný systém spolu s políciou nepreukážu, že podozreniami starými jeden rok sa dôkladne zaoberali a pre ochranu detí urobili všetko, nestačí ani demisia ministra. Na odstrel je celá mašinéria.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Komentáre

Teraz najčítanejšie