Denník N

Spisovateľka Rozenbergová: Technológie sú jednoznačne cesta k deťom, nie bariéra

Vanda Rozenbergová. Po ukončení Gymnázia v Novákoch absolvovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave. Pracovala ako učiteľka, robila cenové ponuky na drevené okná, živila sa aj prácou v stávkovej kancelárii a od roku 2011 je zamestnaná ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Autorsky prispievala do rozhlasu literárnymi príspevkami pre Miniromán. V roku 2011 jej vyšla zbierka poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, v roku 2012 román Moje more a o tri roky neskôr opäť zbierka próz Slobodu bažantom. Venuje sa aj výtvarnej práci, maľuje nepriehľadné obrazy na sklo. Mala dve samostatné výstavy, jej obraz Slobodu bažantom je na obálke ostatnej knihy. Žije v Prievidzi. Foto - Juraj Starovecký
Vanda Rozenbergová. Po ukončení Gymnázia v Novákoch absolvovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave. Pracovala ako učiteľka, robila cenové ponuky na drevené okná, živila sa aj prácou v stávkovej kancelárii a od roku 2011 je zamestnaná ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Autorsky prispievala do rozhlasu literárnymi príspevkami pre Miniromán. V roku 2011 jej vyšla zbierka poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, v roku 2012 román Moje more a o tri roky neskôr opäť zbierka próz Slobodu bažantom. Venuje sa aj výtvarnej práci, maľuje nepriehľadné obrazy na sklo. Mala dve samostatné výstavy, jej obraz Slobodu bažantom je na obálke ostatnej knihy. Žije v Prievidzi. Foto – Juraj Starovecký

Tie najsilnejšie príbehy sa ma dotýkajú natoľko, že by som na ich podklade žiadny príbeh nevystavala, vraví autorka knihy Slobodu bažantom Vanda Rozenbergová.

„Najviac násilia každého druhu sa deje v rodinách, to vieme. Kto to nevedel, tak mu to oznamujem,“ hovorí finalistka literárnej ceny Anasoft litera VANDA ROZENBERGOVÁ.

Kniha Slobodu bažantom (Slovart) by sa pokojne mohla volať aj Slobodu zvieratám alebo slobodu ženám, deťom… Čo pre vás znamená sloboda?

Pred časom mi pani poštárka priniesla obálku so zmluvou na istý druh šírenia knižky Slobodu bažantom a tá zmluva znela na dielo Smrť bažantom. Ľudský omyl, nič viac. Veľmi ma to pobavilo aj preto, že večer predtým sa ma dvanásťročný syn opýtal, prečo som nenapísala Slobodu žiakom. Dáte si to dokopy a sloboda z toho nevychádza najlepšie. Sloboda mi dáva veľa nástrojov na dobrý život a ja ich používam.

Nemýlime si niekedy pojem sloboda s čímsi, čo môžeme nazvať anarchiou?

Krása predsa často vzchádza z neposlúchania, z prebdených nocí, z nepremyslených činov, z nerešpektovania pravidiel… no nikdy by sme nemali ísť na červenú, napríklad.

Keď už hovoríme o slobode, aj napriek tomu, že sme v 21. storočí, stále sme ochotní platiť za to, že sa ideme pozrieť na zvieratá uzavreté v obmedzenom priestore…

Ako k mnohému v tomto svete, aj k zoo mám ambivalentný vzťah. Zoo uchovávajú ohrozené druhy, pochopiteľne v neprirodzenom prostredí, no niektoré záhrady už dokázali vytvoriť veľkorysý priestor, ktorý možno akceptovať, pretože nie je vyslovene umelý. Som z Prievidze a zoo mám poruke. V detstve boli cesty do zoo všednou súčasťou môjho života, naopak, nikdy som nebola v cirkuse. Ak sme s mladším synom vo svete a vieme, že je tam zoo, ideme. Sú ľudia, ktorým zoologická záhrada nič nehovorí, a keď mám byť úprimná, ja tam zvieratá veľmi neobzerám, no bolo by pokrytecké tvrdiť, že sa zoo vyhýbam. Úprimne, plánujem sa vyhýbať len jednej.

Ktorej? A prečo?

Vlastne som po predchádzajúcej odpovedi mohla s touto otázkou rátať. Každý by sa opýtal. A ja farizejsky odpovedám, že nepoviem.

Po prečítaní jednej z poviedok mi napadá otázka, ak odcudzím niekomu majetok, teda konkrétne zviera, len preto, že ho považujeme za väznené, týrané, do akej miery je to dobrý skutok a do akej zlý?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie