Denník N

Svetový odborník na inžinierstvo: Údajná demolícia WTC je nezmysel, som absolútne znechutený

Teroristický útok na WTC 11. septembra 2001. Foto – TASR/AP
Teroristický útok na WTC 11. septembra 2001. Foto – TASR/AP

Článok, podľa ktorého je za pádom WTC v New Yorku riadená demolícia, nevyšiel ani v uznávanom časopise, ani ho nenapísali štyria fyzici, ako informovali slovenské médiá. Na názor o páde WTC sme sa pýtali odborníkov.

(Archívny text z roku 2016)

Svet obchádza strašidlo konšpiračných teórií.

Keď nás nepráškujú vlády, svet neriadia ilumináti alebo sa proti nám akurát nespriahli vedci a neklamú nám o globálnom otepľovaní, tak americká vláda demoluje vlastné budovy a terorizuje obyvateľov krajiny a zvyšok sveta.

Pätnásť rokov po tragických útokoch v Spojených štátoch vyšiel ďalší článok, ktorý spochybňuje oficiálnu verziu zrútenia budov WTC a špekuluje, že za ich demoláciu môžu nastražené výbušniny.

Nestálo by to za povšimnutie, ak by o článku „štvorice fyzikov“ v „uznávanom časopise Europhysics News“ neinformovali v TA3, v denníku Pravda alebo na webe Hospodárskych novín.

„Uznávaný časopis“

Po prvé, Europhysics News je všeličo, len nie uznávaný časopis. Silu vedeckých magazínov vyjadruje to, čomu sa odborne hovorí „impakt faktor“, najvyšší – skoro 60 – má v súčasnosti New England Journal of Medicine. Časopis Lancet má 44, Nature 38 a Science 34,5.

Europhysics News impakt faktor 0,28. Povedané galantne, vo svete vedy ide o obdobu „stredoškolského časopisu“, ktorý cituje málokto, nie o „uznávaný magazín“.

Článok si nevšimli ani svetové médiá, u nás ho vydala spravodajská agentúra ČTK a niektoré slovenské médiá ho jednoducho nekriticky prebrali.

„Štyria fyzici“

Pravdou nie je ani to, že by autormi článku boli „štyria fyzici“. Jeden z nich, Ted Walter, je riaditeľom stratégií a rozvoja v organizácii Architekti a Inžinieri za pravdu o 9/11 a vyštudoval verejnú politiku.

Na univerzite nepôsobí žiaden zo spoluautorov, na akademickej pôde sa inžinierstvom zaoberal iba Robert Korol.

Steven Jones, hlavný autor, nie je statik ani inžinier, na škole sa venoval napríklad solárnej energii. Pred niekoľkými rokmi sa univerzita dištancovala od jeho názorov na útoky na WTC a poslala ho na platené voľno, krátko nato odišiel do dôchodku.

Jones v minulosti publikoval v Časopise o výskume 9/11, ktorý spoluzakladal.

Rozdiely vo vedeckých časopisoch

Ľudia by mali chápať, že v kvalite vedeckých časopisov existujú veľké rozdiely, rovnako ako existujú rozdiely medzi autami. Vozidlom je aj najnovší „sedmičkový bavorák“ rovnako ako stará Škoda Favorit, ale všetci sa zhodneme, že medzi nimi existuje rozdiel. To isté platí pre vedecké časopisy a štúdie v nich.

Články publikované v Časopise o výskume 9/11 či podobných žurnáloch nás môžu zaujímať rovnako, ako keď si homeopati založia vlastný magazín a pochvália si v ňom svoju pseudovedu.

Nie je náhoda, že o konšpiračných teóriách na WTC sa nič nedočítame v Science alebo Nature. Je to preto, lebo tieto časopisy kladú najprísnejšie kritériá na ľudské poznanie. Ani na pretekoch formuly 1 vám nedovolia pretekať s trabantom.

Politicky motivovaný nezmysel

Je zaužívanou akademickou cnosťou, že sa vedci nevyjadrujú k veciam, ktorým sa profesionálne nevenujú. Obyčajne vás zdvorilo odmietnu a odkážu na iného kolegu, pre ktorého tvorí práca jadro jeho výskumu.

bažant
Zdeněk Bažant. Foto – Wikimedia/cc

Opomeňme teraz, že Jones a spol. nie sú vždy trénovaní v inžinierstve, lebo prácu by sme mali posudzovať aj tak predovšetkým podľa dôkazov. Že o ne v článku vždy nejde, priznávajú aj editori magazínu, ktorí sa proti prípadnému hnevu vedcov poistili tvrdením, že článok „obsahuje aj špekulácie“.

Autori nepriniesli nič, s čím by sme sa v ostatných 15 rokoch už nestretli a x-krát to dávno nezamietli. V podstate ide o ďalšiu rekapituláciu v minulosti mnohokrát vyvrátených bludov.

„Je to politicky motivovaný nezmysel, som z toho absolútne znechutený. Hanba Europhysics News, nie je to seriózny časopis,“ povedal pre Denník N Zdeněk Bažant z Northwestern University, popredný odborník na stavebné a ekologické inžinierstvo.

V minulosti napísal niekoľko článkov o páde budov v New Yorku, ktoré sa zrútili kombináciou vysokého tepla a tlaku po náraze lietadiel do mrakodrapov.

Stačilo málo a kolaps WTC 1 by nenastal

Jones a jeho tím tvrdia, že budovy boli konštrukčne naddimenzované a náraz lietadiel mali vydržať, preto im k zemi muselo pomôcť niečo iné, v tomto prípade riadená demolícia.

Františka Walda, vedúceho Katedry oceľových a drevených konštrukcií Stavebnej fakulty ČVUT v Prahe, sme sa opýtali, čo podľa neho viedlo k pádu prvého mrakodrapu v New Yorku. Zúčastnil sa oponentúry správ o páde budov WTC.

„Budova WTC 1

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veda

Teraz najčítanejšie