Denník N

Slovák cvičí proruských separatistov, jeho jednotka dobývala aj letisko v Donecku

Martin Keprta ešte ako „slovenský branec“. Foto – Facebook Martina Keprtu
Martin Keprta ešte ako „slovenský branec“. Foto – Facebook Martina Keprtu

Martin „Sojka“ Keprta je členom jednotky, v ktorej sú militanti z viacerých štátov. Reportér Českej televízie ho popisuje ako sebavedomého človeka.

Samozvaná domobrana, ktorá si hovorí Slovenskí branci, nevychovala radového vojaka, ale inštruktora separatistov na východe Ukrajiny.

Martin „Sojka“ Keprta s najväčšou pravdepodobnosťou bojuje v jednotke s názvom Medzinárodná brigáda Pätnástka. Tá podľa proruských médií operovala nielen v záverečnej fáze bojov o mesto Debaľceve, ale v januári ostreľovala donecké letisko, ktoré mesiace bránili ukrajinské jednotky s prezývkou kyborgovia, a patrí pod velenie samozvanej Doneckej ľudovej armády.

Separatistický web slavyansk.club píše, že ju založili v lete minulého roka „dobrovoľníci z Ruska“ a postupne sa k nim pridávali ďalší. Momentálne brigádu vedie človek s prezývkou Abchaz a pred dobytím letiska ho ostreľovalo viac ako sto ľudí z Pätnástky.

Operovali aj na fronte pri obciach Veseloje a Piesky, neskôr pri Debaľceve. Okrem pechoty má obrnené vozidlá a zbrane rôzneho druhu a kalibru. Podľa webu slavyansk.club vlastná diverzno-prieskumná jednotka plní aj „sabotážne“ úlohy v tyle ukrajinskej armády a zhromažďuje spravodajské informácie.

Aktívna Pätnástka

„Pätnástka“ zverejnila na webe niekoľko videí, ktoré opisujú jej činnosť. Jednou je reportáž separatistickej televízie LifeNews o tom, ako ostreľuje ukrajinské pozície na doneckom letisku, ďalšie video ukazuje, že sa zapája do prestreliek neďaleko tohto mesta. Keprta hovoril pre stanicu 1TV priamo z Debaľceva.

To, že bývalý člen Slovenských brancov pracuje naozaj pre túto brigádu, naznačuje reportáž Českej televízie z novembra minulého roka. Novinár Miroslav Karas strávil neďaleko Donecka niekoľko hodín pri výcviku nových vojakov jednotky vedenej veliteľom Abchazom.

„Bol som s nimi aj na obede. Výcvik prebiehal najprv v ich areáli, kde sa učili základy pohybu v teréne, prácu vojenského družstva, mali aj kurzy sebaobrany. Potom som s nimi o niekoľko kilometrov ďalej bol na streleckom výcviku,“ hovorí Karas.

patnastka

Jeho reportáž ukazuje nácvik streľby separatistov a inštruktora, ktorý na kameru hovorí po slovensky a je k nej otočený chrbtom. Karas hovorí, že fotky Keptru, ktoré mu Denník N poslal, by mohli byť aj fotkami muža z príspevku.

„Bol to mladý muž s dosť vyhranenými názormi. Jasne podporoval vzbúrencov, jasne odmietal NATO a EÚ aj orientáciu Slovenska a Česka v ukrajinskom konflikte a mal vyhranené proruské názory.“

Slovenský „inštruktor“ pôsobil podľa reportéra ČT ako človek so skúsenosťami z boja, hoci bol ešte pomerne mladý. „Povedal mi aj názov organizácie, v ktorej na Slovensku pôsobí.“

Na otázku, či povedal Slovenskí branci, Karas hovoril, že mohlo ísť o túto organizáciu. O ďalšom osude jednotky s veliteľom Abchazom viac nevie.

Keprta v pondelok poskytol rozhovor webu aktuality.sk. Vravel v ňom, že je momentálne zranený – má obojstranný priestrel čeľuste; v Donecku je vyše štyroch mesiacov.

„Nadporučík a starší inšpektor. Brigáda má 2500 ľudí. Ja mám pod sebou približne 35 ľudí. Papierovo. Do boja nás ide maximálne desať,“ povedal o svojej hodnosti a zaradení. Na otázku, aké má vzťahy s ruskými vojakmi, odvetil „pijeme spolu“.

Na Slovensko sa už vrátiť nemieni. „Našiel som novú vlasť, ktorej chcem slúžiť, a ak bude treba, aj umrieť za ňu so zbraňou v ruke.“

u nás problém nemá

Slovenskému žoldnierovi u nás trest za službu v cudzej armáde nehrozí. Samozvaná donecká armáda totiž nie je armádou štátu, ktorý uznávame.

Prípad Martina Keptru je však podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka na hrane zákona a jeho výklad je v jeho prípade otázny.

„Keď sa zavádzal tento trestný čin, mala sa na mysli regulárna armáda cudzieho štátu, o čo v tomto prípade zjavne nejde, ale možno by sme sa mali zamyslieť nad tým, že akékoľvek vojenské zoskupenie, ktoré vykazuje známky vojenskej organizovanosti a bojuje proti regulárnej armáde, by takýmto prípadom byť mohli.“

Kaliňák nevie, aké zmeny by v tomto prípade mali nasledovať.

„Nastali nové skutočnosti a bolo by dobré, aby sa s tým pohrali legislatívci na ministerstve spravodlivosti. Podľa môjho rozhovoru s pánom ministrom spravodlivosti túto otázku aj riešia.“

„Môžeme potvrdiť, že tejto téme sa intenzívne venujeme a v oblasti legislatívy sme pripravení flexibilne reagovať,“ píše ministerstvo spravodlivosti. Ide podľa neho o tému, ktorá sa rieši aj na celoeurópskej úrovni, aktuálne na pôde Rady Európy v súvislosti s prácami na Dodatkovom protokole k Dohovoru o predchádzaní terorizmu z roku 2005.

„Jednou z diskutovaných tém je ambícia rozšíriť pôsobnosť ustanovení týkajúcich sa terorizmu aj na ostatné ozbrojené konflikty.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie