Denník N

Dajte deťom v Galante pokoj

Deti, ktoré sa teraz v zariadení liečia, sa nepotrebujú stretnúť s nastrčenými mikrofónmi a prekrikovaním novinárov.

V najbližších hodinách alebo dňoch sa do Čistého dňa z Chorvátska vrátia jeho zverenci. Príbeh Natálie, ktorú ako maloletú v tomto zariadení sexuálne zneužili, je pre novinárov veľkým lákadlom. Mnohí budú mať pokušenie dostať z detí hneď po návrate pikantné detaily. Toto je však situácia, v ktorej takémuto lákadlu treba odolať. Pretože hoci ide o deti, tento problém musia vyriešiť dospelí bez toho, aby im pritom ešte viac ubližovali nezvládnutou medializáciou.

Presne to sa zatiaľ deje. Politici sa navzájom obviňujú buď z nezvládnutia situácie, alebo z vytĺkania politického kapitálu. Samotný problém akoby pritom odsúvali do úzadia. Veľmi aktívny je v tom aj minister Ján Richter. Jeho autorita je sporná, ale on aj iní by sa teraz mohli aspoň pokúsiť čiastočne napraviť svoje komunikačné chyby a zrozumiteľne novinárom aj verejnosti vysvetliť, že deti, ktoré sa teraz v zariadení liečia, sa nepotrebujú stretnúť s nastrčenými mikrofónmi a prekrikovaním novinárov.

Ak sa niekto z klientov resocializačného centra skôr či neskôr rozhodne prehovoriť sám, bude to jeho voľba a nebude sa mu v tom dať zabrániť. Lenže táto kauza zo všetkého najmenej potrebuje, aby na autobus pri príchode z výletu čakala plná ulica kamier, fotoaparátov a dotieravých otázok.

U novinárov by v tejto chvíli nad ich základným inštinktom hľadať silné príbehy mala prevládnuť opatrnosť. Ich úlohou je odhaľovať chyby a snažiť sa poskytnúť priestor na hľadanie ich riešenia. V žiadnom prípade by sa však nemali stať súčasťou problémov, a práve to sa v tomto prípade môže ľahko stať. Toto je jednoducho chvíľa, keď treba oželieť pútavú fotografiu na titulnej strane najbližšieho vydania.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Komentáre

Teraz najčítanejšie