Dielo dňa: Vaše pravdy sú ako moje nálady

Máriu Čorejovú nahneval pastiersky list o „kultúre smrti“. Nakreslila sériu Krízová cesta.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
Na začiatku bola kresba na keramickom objekte Martina Bu. Má tvar kostola a Mária Čorejová ho nazvala jednoducho – Potopa. Veža kostola síce pripomína raketu, ktorá sa chystá na ďalšiu púť k nebesám, v oknách sa však nemilosrdne zdvíha černota.
Autorka priznáva, že dielo Potopa bolo priamou reakciou na „obludný“ pastiersky list o „kultúre smrti“, ktorý sa čítal v kostoloch po celom Slovensku v roku 2013. A práve cirkev a jej miesto v spoločnosti sú témou najnovšej série kresieb s názvom Krízová cesta.
Sú na nich kostoly, oltáre, archy a kríže, no vždy do nich čosi čudné zasahuje. Sú v nich trhliny, balóny, zlievajú sa do stratena alebo sa strácajú v černote. Spoločné majú ešte to, že vznikali najmä v „kritickom predreferendovom období“, hovorí ich autorka Mária Čorejová.
„Chcem poukázať na nezmyselnosť cirkvi ako inštitúcie. Chápem jej potrebnosť v spoločnosti, vieme predsa, aké je ťažké udržať masy v pokoji bez nejakej doktríny, ale je hrozné, akým spôsobom dokáže ovplyvňovať životy ľudí. Akým spôsobom manipuluje masu a neberie ohľad na jednotlivcov,“ hovorí Čorejová.
Má pocit, že v krajine, ktorá vystupuje ako sekulárny štát, by skrátka nemalo dôjsť k tomu, k čomu došlo u nás počas referenda – „k zastrašovaniu ľudí a zneužívaniu úlohy cirkvi na vlastné obohacovanie“.
Kresby zo série Krízová cesta môžete práve teraz vidieť na výstave Márie Čorejovej v bratislavskej River Gallery. Okrem nových diel sú tu i staršie práce a kniha, ktorá sumarizuje jej kresliarsku tvorbu za posledné štyri roky. A keďže Mária Čorejová svojimi dielami rada spochybňuje zaužívané stereotypy videnia a myslenia, asi najlepšie ich vystihuje posledná veta či vlastne otázka z kurátorského textu Zuzany Duchovej: Čo vlastne o celom živote vieme?

Mária Čorejová (1975) – maliarka, grafická dizajnérka, kultúrna organizátorka. Absolvovala VŠVU, Fulbrightovo štipendium na Art Institute of Boston v USA, viacero zahraničných rezidenčných pobytov a stáží. Vystavovala doma i v zahraničí, venuje sa knižnej ilustrácii, je autorkou vizuálnej podoby množstva publikácií, žije a tvorí v Bratislave.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.