Denník N

Hrozba alebo divadielko? S takým tempom môže KĽDR raz zasiahnuť aj východ Európy

V Južnej Kórei protestovali proti Kim Čong-unovi a proti jadrovým testom. Foto – TASR/AP

Kim Čong-un sa medzinárodnej intervencie neobáva. Zdá sa, že všetkým vyhovuje status quo, hovorí odborníčka na medzikórejské vzťahy.

Severná Kórea uskutočnila pred týždňom zatiaľ najsilnejší nukleárny test, po ktorom sa objavilo hneď niekoľko otázok – najdôležitejšia je zrejme tá, či sú nukleárne ambície ekonomicky zaostalej krajiny reálne a či by Severokórejčania v krajnom prípade naozaj mohli svojimi raketami zasiahnuť územie Spojených štátov či ich najbližších spojencov v Ázii – Južnú Kóreu a Japonsko.

Odborníčka na medzikórejské vzťahy Lucia Husenicová z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici hovorí, že taká možnosť existuje, no dôležitá je v tomto prípade aj odvetná reakcia, ktorú by útok Severnej Kórey vyvolal.

Najsilnejšia explózia v histórii

Pochybnosti o tom, či minulý piatok nešlo len o ďalšiu severokórejskú propagandu a či sa jadrový test naozaj uskutočnil, vyvrátili americkí vedci. Seizmologický ústav potvrdil, že na mieste, kde Severná Kórea v minulosti uskutočňovala svoje testy, zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 5,3.

Navyše, zemetrasenie podľa seizmológov vykazovalo všetky znaky, ktoré nasvedčujú tomu, že išlo o riadenú explóziu, nie posun litosférických dosiek.

Severná Kórea tak preukázateľne uskutočnila piaty jadrový test – už tretí od roku 2011, keď sa k moci po smrti svojho otca dostal Kim Čong-un. „KĽDR od roku 1998 testuje balistické rakety, ktoré majú rôznu dĺžku letu, najúspešnejšie testy vykonala v rokoch 2012 a 2016, keď sa jej podarilo umiestniť zariadenia na orbitu,“ hovorí Lucia Husenicová.

Kim Čong-un dlhodobo deklaruje, že jeho hlavnou ambíciou je, aby sa zo Severnej Kórey stala jadrová veľmoc, a zdá sa, že je na dobrej ceste. Septembrový test priniesol najsilnejšiu explóziu v histórii krajiny.

Aktuálny test mal podľa severokórejského ministerstva obrany silu 10 kiloton, čo je približne 70 percent sily, ktorú mala atómová bomba použitá v Hirošime. To je síce dosť na výrazné materiálne aj civilné škody (podľa organizácie RAND by použitie takejto bomby v Soule mohlo priniesť 200-tisíc obetí), no štatistika, ktorú zostavila agentúra AFP, ukazuje, že ostatné nukleárne mocnosti majú omnoho silnejšie bomby – India a Pakistan ešte koncom minulého storočia úspešne otestovali bomby so silou 40 kiloton a najsilnejšia sovietska bomba z roku 1951 by spôsobila výbuch so silou 50-tisíc kiloton.

Odpáli Kim Čong-un amerických spojencov?

Severná Kórea už úspešne otestovala balistickú raketu, ktorá by mohla niesť jadrovú hlavicu až k japonským ostrovom, otestovala aj atómovú bombu. Vytvára to teda dojem, že Kim Čong-un by na svojich južných susedov alebo na Japoncov mohol vypáliť atómovú bombu.

V skutočnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie