Hrozba alebo divadielko? S takým tempom môže KĽDR raz zasiahnuť aj východ Európy

Kim Čong-un sa medzinárodnej intervencie neobáva. Zdá sa, že všetkým vyhovuje status quo, hovorí odborníčka na medzikórejské vzťahy.

V Južnej Kórei protestovali proti Kim Čong-unovi a proti jadrovým testom. Foto – TASR/AP

Severná Kórea uskutočnila pred týždňom zatiaľ najsilnejší nukleárny test, po ktorom sa objavilo hneď niekoľko otázok – najdôležitejšia je zrejme tá, či sú nukleárne ambície ekonomicky zaostalej krajiny reálne a či by Severokórejčania v krajnom prípade naozaj mohli svojimi raketami zasiahnuť územie Spojených štátov či ich najbližších spojencov v Ázii – Južnú Kóreu a Japonsko.

Odborníčka na medzikórejské vzťahy Lucia Husenicová z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici hovorí, že taká možnosť existuje, no dôležitá je v tomto prípade aj odvetná reakcia, ktorú by útok Severnej Kórey vyvolal.

Najsilnejšia explózia v histórii

Pochybnosti o tom, či minulý piatok nešlo len o ďalšiu severokórejskú propagandu a či sa jadrový test naozaj uskutočnil, vyvrátili americkí vedci. Seizmologický ústav potvrdil, že na mieste, kde Severná Kórea v minulosti uskutočňovala svoje testy, zaznamenali zemetrasenie s magnitúdom 5,3.

Navyše, zemetrasenie podľa seizmológov vykazovalo všetky znaky, ktoré nasvedčujú tomu, že išlo o riadenú explóziu, nie posun litosférických dosiek.

Severná Kórea tak preukázateľne uskutočnila piaty jadrový test – už tretí od roku 2011, keď sa k moci po smrti svojho otca dostal Kim Čong-un. „KĽDR od roku 1998 testuje balistické rakety, ktoré majú rôznu dĺžku letu, najúspešnejšie testy vykonala v rokoch 2012 a 2016, keď sa jej podarilo umiestniť zariadenia na orbitu,“ hovorí Lucia Husenicová.

Kim Čong-un dlhodobo deklaruje, že jeho hlavnou ambíciou je, aby sa zo Severnej Kórey stala jadrová veľmoc, a zdá sa, že je na dobrej ceste. Septembrový test priniesol najsilnejšiu explóziu v histórii krajiny.

Aktuálny test mal podľa severokórejského ministerstva obrany silu 10 kiloton, čo je približne 70 percent sily, ktorú mala atómová bomba použitá v Hirošime. To je síce dosť na výrazné materiálne aj civilné škody (podľa organizácie RAND by použitie takejto bomby v Soule mohlo priniesť 200-tisíc obetí), no štatistika, ktorú zostavila agentúra AFP, ukazuje, že ostatné nukleárne mocnosti majú omnoho silnejšie bomby – India a Pakistan ešte koncom minulého storočia úspešne otestovali bomby so silou 40 kiloton a najsilnejšia sovietska bomba z roku 1951 by spôsobila výbuch so silou 50-tisíc kiloton.

Odpáli Kim Čong-un amerických spojencov?

Severná Kórea už úspešne otestovala balistickú raketu, ktorá by mohla niesť jadrovú hlavicu až k japonským ostrovom, otestovala aj atómovú bombu. Vytvára to teda dojem, že Kim Čong-un by na svojich južných susedov alebo na Japoncov mohol vypáliť atómovú bombu.

V skutočnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Severná Kórea

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |