Denník N

Šéf Čistého dňa zvolal tlačovku, rýchlo ju ukončil a neodpovedal na otázky

Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto N – Tomáš Benedikovič
Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nespájajte ma s trestným činom, upriamte pozornosť na páchateľov, odkazuje Peter Tománek, riaditeľ centra v Galante podozrivého zo zneužívania detí.

Krátke opakujúce sa vety, že nebude odpovedať, ktorým predchádzalo krátke stanovisko, ktoré musel čítať z pripraveného papiera – tak vyzerala tlačová konferencia šéfa organizácie Čistý deň Petra Tománka. Centrum je podozrivé z toho, že v ňom zneužívali deti, ktoré sa liečia z drogovej závislosti.

Rozpačitý dojem z tlačovky, ktorá netrvala ani dvadsať minút, vrcholil vo chvíli, keď Tománek odmietol predstaviť dve ženy a muža, ktorí s ním sedeli za stolom.

Video: Vystúpenie šéfa Čistého dňa Petra Tománka
autorka: Martina Koník

Tománek: Nie som spätý s trestnými činmi

„Strpíme všetky úkony ministerstva práce, rešpektujeme všetky úkony orgánov činných v trestnom konaní. Pred medializáciou sme žiadali o vstup prokuratúry do celého prípadu,“ povedal Tománek.

„Ako osoba nie som spätý s trestnými činmi. Upriamte pozornosť na páchateľov. Odmietam pochybenie celej organizácie,“ povedal.

„Je mi ľúto, že som verejne parafrázoval slová klientky, a ospravedlňujem sa jej. Už túto chybu nezopakujem,“ hovoril riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek. Na mysli mal pravdepodobne výraz „sex na rozlúčku,“ viac svoje ospravedlnenie nespresnil. „Komu prospieva táto informovanosť? Dieťaťu?“ pýtal sa.

Hovoril o agresoroch a domácom násilí

Natália podľa Tománka opätovne povedala, že bola obeťou domáceho násilia a doma boli agresori. Konkrétne nechcel povedať, o čo išlo. „Nebudem sa viac vyjadrovať v kauze až do skončenia kontrol,“ povedal a tohto konštatovania sa po úvodnom vystúpení aj pri novinárskych otázkach držal.

Video: Takto utekal Peter Tománek pred otázkami
autor: Karol Sudor

Hneď ako to bude možné, chystá sa spraviť analýzu ako informovali mediá a je pripravený aj vyvodiť konzekvencie „Doprajte nám pokoj, aby sme mohli robiť prácu, ktorej sa venujeme 16 rokov,“ dodal.

Vyhlásil tiež, že ešte pred medializáciou sa obrátil na prokuratúru, aby vstúpila do prípadu sexu maloletej s človekom, ktorý mal pracovnú zmluvu s centrom. Ešte v pondelok Tománek tvrdil, že tento muž nebol pracovníkom ústavu. To však neskôr vyvrátil aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Kedy sa Tománek obrátil na prokuratúru? Neodpovedal. Nepovedal ani to, kedy sa dozvedel o tom, že maloletá mala s človekom, ktorý mal zmluvu ako kuchár, styk.

.týždni pritom v pondelok tvrdil, že sa pohlavný styk stal vo februári, podľa polície to tak nie je a stalo sa to v októbri. Dokonca už tento človek nemal mať začiatkom roka 2015 ani zmluvu, výpoveď dostal k 31. decembru 2014.

Na ďalšie otázky neodpovedal a z tlačovej konferencie ušiel. Podobne ako neodpovedal na otázky po parlamentnom výbore pre ľudské práva.

Manželka z úradu vlády

Tománek neodpovedal ani na to, aký vzťah má so stranou Smer.

Čistý deň sa rozbiehal v čase, keď bol prvýkrát Smer pri moci. Dotáciu 130-tisíc eur na rozvoj dostalo centrum od úradu vlády aj vďaka Zuzane Mikovej, ktorá bola vtedy na úrade vlády riaditeľkou generálneho sekretariátu výboru ministrov pre drogové závislosti a sama túto neziskovku niekoľko rokov predtým zakladala. Miková je manželkou riaditeľa Petra Tománka.

Na čo neodpovedal:

Aký je váš vzťah so stranou Smer?

Kedy ste sa dozvedeli o tom, že človek s pracovnou zmluvou mal pohlavný styk s maloletou?

Prečo ste to neoznámili na polícii?

Kedy ste sa obrátili na prokuratúru?

Opozícia mala tlačovku, kde sa ozývajú ďalší ľudia, ktorí hovoria, že v centre bolo násilie na dennom poriadku. Je to tak?

Vyhrážali ste sa novinárom, že si budete robiť mediálnu analýzu a budete vyvodzovať konzekvencie a že sa nemá hovoriť o maloletých. A potom poviete, že ju doma zneužívali. Ako tomu máme rozumieť?

Prečo neviete zabezpečiť bezpečnosť detí, ktoré vám zveril súd?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie