Denník N

Neznámeho Slovinca čaká náročná úloha: Zachrániť imidž UEFA aj jednotu Ligy majstrov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Okrem Slovinska ho takmer nikde nepoznali, ale v stredu vyhral voľby prezidenta Európskej futbalovej federácie (UEFA). Aleksander Čeferin (48) musí zlepšiť imidž organizácie a vyriešiť problém týkajúci sa formátu Ligy majstrov, pre ktorý hrozilo odtrhnutie najväčších klubov.

Na stretnutí najdôležitejších futbalových funkcionárov Európy v Aténach prehovoril aj Michel Platini, ktorému FIFA pre obvinenia z korupcie zakázala akúkoľvek činnosť spojenú s futbalom. Od vtedajšieho šéfa FIFA Seppa Blattera totiž v rozpore s pravidlami prijal platbu vo výške 1,3 milióna libier. Najskôr mal dištanc na osem rokov, no neskôr ho znížili na šesť a napokon Športový arbitrážny súd (CAS) stanovil jeho výšku iba na štyri roky. Prípadom sa však stále zaoberajú švajčiarski prokurátori.

V máji Platiniho definitívne zbavili postu prezidenta UEFA, na ktorý sa dostal aj vďaka priateľstvu so Seppom Blatterom. „Budete na tejto krásnej misii pokračovať bezo mňa, vzhľadom na dôvody, ku ktorým sa nechcem vracať,“ povedal v Aténach.

Na uvoľnené miesto boli dvaja najväčší kandidáti: skúsený holandský funkcionár Michael Van Praag, bývalý majiteľ Ajaxu Amsterdam a ešte pred pár mesiacmi aj viceprezident UEFA; a nie veľmi známy prezident Slovinského futbalového zväzu Aleksander Čeferin.

Foto: AP/Thanassis Stavrakis
Aleksander Čeferin (Foto: AP/Thanassis Stavrakis)

Nová tvár

Čeferin vyhral s obrovským náskokom: každá národná futbalová asociácia mala 1 hlas, pričom Slovinec získal 42 a Van Praag iba trinásť. Dôležité je, že Čeferina nepodporovali len malé krajiny strednej a východnej Európy, ale aj niektoré veľké západné štáty: napríklad Francúzsko, Nemecko či Taliansko. Na krátkej tlačovej konferencii povedal, že práve teraz je najlepšie obdobie na to, aby sa k moci dostala „nová tvár“.

Zároveň odmietol, že by na dôležitú funkciu nebol dostatočne skúsený. „Príliš mladý a neskúsený? Mám takmer 50 a viedol som svoju vlastnú firmu aj Slovinský futbalový zväz dlhé roky.“ Slovinský futbal riadil od roku 2011. „Môžete povedať, že som mladý a neskúsený, ale myslím si, že je to nedostatok rešpektu voči všetkým prezidentom futbalových zväzov z malých a zo stredne veľkých krajín, ktorí 365 dní v roku musia urobiť veľa s menšími zdrojmi. Prezidenti takýchto federácií musia byť kreatívni, silní a inšpirujúci, a verte mi, máme skúsenosti.“

Čeferina niektorí obviňovali zo zákulisných ťahov: hovorilo sa o veľkej podpore Ruska, ktoré malo získavať hlasy v krajinách bývalého východného bloku, rovnako ako tichá podpora nového prezidenta FIFA Gianniho Infantina. „Ak sa ma chcete spýtať, či ma (Infantino) podporil, tak v to dúfam. Ale nikdy som ho o to nepožiadal. Všetky tie reči o oficiálnej pomoci a podobných veciach sú jednoducho lož. Kandidatúra bola mojím rozhodnutím, ale, samozrejme, keď som videl takú veľkú podporu, bolo to omnoho lepšie.“

V prípade Čeferina ide o raketový vzostup: po vyštudovaní práva na Ľubľanskej univerzite pracoval v rodinnej firme, pričom sa neskôr začal zaujímať o zastupovanie profesionálnych športovcov a športových klubov. Len pred desiatimi rokmi sa dostal do výkonného výboru Olimpije Ľubľana, jedného z najväčších slovinských klubov, a v roku 2011 ho zvolili na post prezidenta Slovinského futbalového zväzu.

Počas kandidatúry sa profiloval ako muž, ktorý sa bude snažiť znížiť rozdiely v európskom futbale a zmenšiť podľa neho príliš veľkú medzeru medzi bohatými a chudobnými. Naďalej bude podporovať aj systém Financial Fair Play (FFP), znemožňujúci klubom utratiť viac, ako si dokázali zarobiť: „FFP musí byť uplatňovaná silnejšie, lebo rozdiely sa neustále zväčšujú a zväčšujú. Máme veľa práce.“

Foto: AP/Thanassis Stavrakis
Foto: AP/Thanassis Stavrakis

Boj o Ligu majstrov

Čeferin okrem toho sľúbil, že sa znova pozrie na dohodu o zmene formátu Ligy majstrov, súťaže najväčších európskych klubov. Podľa nového systému, ktorý by sa mal začať používať od sezóny 2018/2019, budú mať po štyri miesta v skupinovej fáze garantované tímy zo štyroch líg: z anglickej, zo španielskej, z nemeckej a talianskej. Liga majstrov však pre kluby nie je dôležitá len z hľadiska veľkej atraktivity, ale hlavne veľkých peňazí, ktoré za účasť a televízne práva získajú.

Výkonný výbor UEFA ešte prednedávnom návrh potvrdil, lebo kluby sa vyhrážali, že sa odtrhnú a založia vlastnú organizáciu vrátane „Superligy“. Nový model vypracovala trojčlenná pracovná skupina: viceprezident anglickej Futbalovej asociácie (FA) David Gill, Portugalčan Fernando Gomes a práve Van Praag, neúspešný kandidát na post prezidenta UEFA. Ten sa však neskôr bránil, že ho neoboznámili s konečnou verziou návrhu, a sľúbil pokus o jeho zrušenie, pokiaľ sa dostane do funkcie.

Teraz by rovnakú možnosť mohol mať Čeferin. „Bude to jedno z najväčších prvých rozhodnutí Aleksandra Čeferina. Stále sa to nestalo, preto to ešte technicky môže byť odvolané. David Gill sa snažil dosiahnuť rovnováhu medzi bránením záujmov anglických klubov a zároveň zamedziť potenciálnemu najhoršiemu scenáru odchodu veľkých klubov. Je to chytrý chlap a rozumie trhu,“ povedal funkcionár FA Martin Glenn.

Podľa vyjadrení Čeferina sa mu nový systém vôbec nepáči. Po hlasovaní vyhlásil: „Neboli sme poriadne informovaní. UEFA je veľmi silná organizácia, ale nejaký čas bola bez vedenia, a preto tam bol problém s narábaním s podobnými vecami. Musíme viesť dialóg. Som presvedčený, že problémy zvládneme.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie