Denník N

Alena Krempaská: Nechcem, aby kauza Bašternák skončila ako Gorila

Alena Krempaská. Foto N – Vladimír Šimíček
Alena Krempaská. Foto N – Vladimír Šimíček

Na nose má stále modrinu po tom, ako ju päsťou udreli útočníci v noci 5. septembra po proteste pred rezidenciou Bonaparte. Aktivistka Alena Krempaská hovorí, že pred súd by mal ísť Kaliňák aj Matovič, a teší sa, že Ivan Štefunko možno založí politickú stranu.

Ako sa cítite?

Je mi určite lepšie, ale nebudem klamať, že to so mnou celkom zamávalo a otriaslo. Dlhodobo dostávame vyhrážky, nie je to pre mňa nič nové, či už pri ochrane práv LGBT, alebo keď sme žiadali o rozpustenie ĽSNS. Vždy som si myslela, že je to len internetová nenávisť. Doteraz sa mi nikdy nestalo, že by niekto na nejakom proteste hecoval proti nám dav a útočil na nás. Morálne z útoku na mňa viním pána Matoviča. Ak ma to malo zastrašiť, tak ma to nezastraší. Skôr mám pocit, že je to zlomový bod a niečo musíme robiť.

Viete útok opísať?

Išla som v noci z kancelárie domov a dostala som päsťou do tváre. Všetky detaily som povedala polícii a bude lepšie, keď to zostane u nej, nerada by som do toho zasahovala. Je to nepríjemný zážitok.

Myslíte si, že zistia, kto to bol?

Mala som pocit, že sa do vyšetrovania nehrnú, ale dúfam. Na našu obranu sa postavili mnohé mimovládky. Svetové hnutie za ľudské práva vydalo vyhlásenie, aby to bolo prešetrené a aby sa takéto útoky na ľudskoprávnych aktivistov nediali. Žiadali, aby zakročil prezident, predseda parlamentu aj premiér. Takéto vyjadrenie solidarity sa skôr deje v takých krajinách, ako je Moldavsko. Je celkom výnimočné, že sa to stalo v krajine EÚ.

Prečo ste mali pocit, že sa policajti nehrnuli do vyšetrovania?

Nemala som dojem, že tomu dávajú veľké šance.

Alena Krempaská. Foto N - Vladimír Šimíček
Alena Krempaská sa narodila v roku 1988 v Piešťanoch, kde aj vyrástla. Študovala na francúzskom bilingválnom gymnáziu Metodova, potom politické vedy vo Francúzsku, školu dokončila na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Pracovala v organizácii Ľudia proti rasizmu, pôsobila v Slovenskej sieti proti chudobe, v Amnesty Inernational a teraz je v Inštitúte ľudských práv. Foto N – Vladimír Šimíček

Igor Matovič o vás na proteste povedal, že ste „ľudia, ktorých financuje Kaliňák“, spýtal sa, či sa nehanbíte vydávať za ľudskoprávnych aktivistov, „že sa nehanbíte brať peniaze od zlodeja Kaliňáka a tváriť sa ako občianska spoločnosť, ste príživníci, tunelári“. Jeho kolega hovoril, že máte jediné šťastie, že na protesty chodia slušní ľudia. Ako ste to vnímali?

Sme dlhoroční ľudskoprávni aktivisti, robili sme Gorilu, robili sme protikorupčné protesty. Nechceme, aby kauza Bašternák dopadla ako kauza Gorila, kde už špeciálny prokurátor povedal, že vyšetrovanie sa čoskoro skončí. Požiadala som niekoľko dní dopredu pred protestom, či môžem vystúpiť, čiastočne mi to bolo odsúhlasené, ale keď sme prišli prvýkrát na protest, nastala mela, vrhli sa na nás ľudia, roztrhali niektoré transparenty, hlavne transparent Sulíka, nestihli sme nič urobiť a povedať a polícia nás vyviedla so slovami, že je to pre našu bezpečnosť. Na ďalšom proteste Matovič klamal, keď nás označoval za podvodníkov a za smeráckych ľudí. Polícia musela stáť okolo nás, aby sa na nás ľudia nevrhli. To sa mi v živote na žiadnom proteste nestalo. Pamätám si, že jediný raz bolo niečo podobné, keď tu bol čínsky prezident. Vtedy sme široká koalícia organizovali protest, ešte s pánom Dostálom. Autobusmi prišli množstvá Číňanov, ktorí mali trhať naše transparenty a zatieňovať nás. Samotný fakt, že na mňa útočníci kričali, že som smerácka k… vy…, tomu dáva politickú koncovku. Že to bol niekto, kto je vyhecovaný. Matovič je poslanec, ktorý ma na verejnom zhromaždení menoval a očierňoval našu prácu. Máme nejakú históriu, aktivity, toto sa dialo hádam v deväťdesiatych rokoch. Viem, že to nie je prvýkrát. Naposledy si to pred voľbami vypočula Romana Schlesinger, keď Matovič vystúpil proti LGBT aktivistom, že sa mu hnusia. Je verejný činiteľ a to, že takéto veci rozpráva na verejných zhromaždeniach, je odsúdeniahodné.

Protesty Gorila v roku 2012, Alena Krempaská. Foto -Tasr
Protesty Gorila v roku 2012, Alena Krempaská. Foto -Tasr

Igor Matovič vás na proteste obvinil z toho, že ste za anonymnými videami, ktoré zverejňujú jeho falošnú emailovú komunikáciu. Máte s tým niečo?

Nie som expertka na IT, neviem to vyrobiť, neviem ani povedať, či informácie, ktoré zverejňujú, sú pravdivé, ale aj Penta tvrdila, že Gorila nie je pravdivá. Niektorí experti hovoria, že tie informácie môžu byť pravdivé, Matovič ich nevyvrátil. Je Gorila niečo, čo má verejnosť vedieť? Áno. Jasné, že overiť autenticitu je už na samotnom vyšetrovaní.

Vaša bitka sa stala automaticky predmetom politického súperenia. Keď sme sa naposledy pýtali Kaliňáka, či odstúpi pre Bašternáka, opýtal sa, prečo nepíšeme o tom, že vás zbili. Ako to vnímate?

Mňa to najviac mrzí kvôli mojej rodine, ktorá musí čítať, ako ma zneužívajú na politický boj. Beriem to asi tak, že sa tomu nedá vyhnúť. Bohužiaľ, som teraz použitá v politickom boji.

Prečo ste sa rozhodli ísť na protesty pred rezidenciu Bonaparte?

Nie je nám to jedno, nechceme, aby bola kauza Bašternák zakopaná pod koberec. Kedysi sme pre nezhody odišli z organizačného tímu protestov Gorila a nedopadlo to dobre. Nechceli sme, aby aj tieto protesty tak dopadli. Upadala návštevnosť. Môj odkaz, s ktorým som tam prišla, bol, že to nemôže byť úzko stranícke. Nie sú to len voliči SaS a OĽaNO, ktorí majú problém s korupciou v tomto štáte. Takýmto spôsobom sa nič neudeje, Kaliňák neodstúpi, musí sa to rozšíriť a musí prísť viac ľudí. Nejde nám len o túto kauzu, ale aj o ostatné. To, čo sme videli pred Bonapartem, bol politický marketing. To boju viac škodí ako pomáha.

Myslíte si, že Robert Kaliňák má odstúpiť z funkcie?

Určite by to mal zvážiť, určite by sa mala vyšetriť Bašternákova kauza a mala by sa riešiť islamofóbia, ktorú tu šíri Smer. Myslím si, že Matovič patrí pred súd, že je podvodník, že aj v Smere sú podvodníci. Na to sú tu súdy.

Prečo považujete za podvodníka Matoviča?

Za to, čo rozprával o nás na proteste, sme naňho podali trestné oznámenie, boli to nepravdy. Nechceme, aby toto bola politická metóda. Budem najradšej, keď sa vyšetrí jeho účtovníctvo. Keď si aj pozriete diskusie, ktoré prebiehajú pod ich udalosťami, kde na nás ľudia útočia, je to až tvrdý antisemitizmus. O kolegovi tam píšu, že je špinavý „židák“, že nás zmlátia. Jasné, aj u nás sa objavia stovky správ, že Matovič si zaslúži, ale my to mažeme, u nich to zostáva. My nechceme násilie.

Čo si myslíte o tom, že poslanecký asistent Filip Rybanič zverejnil účty Roberta Kaliňáka a to, ako obchodoval s Ladislavom Bašternákom?

Je to citlivá otázka, asi nemal jednoduché rozhodovanie, ale je to vec, ktorú by som nechala na súdnom rozhodnutí a nerada by som to prejudikovala.

Igor Matovič na pódiu zverejnil tri sumy, ktoré ste mali dostať od štátu na svoju činnosť. V septembri 2013 ste mali dostať v dvoch splátkach 40-tisíc eur a v novembri 2014 5300 eur. O aké dotácie išlo?

Výziev, ktorých sa zúčastňujeme, kde sa snažíme získať peniaze, je mnoho. Väčšinou ide o výzvy týkajúce sa ochrany a podpory ľudských práv a to má v gescii ministerstvo zahraničných vecí. O podporu žiadajú mnohé subjekty. Naposledy sme dostali príspevok v roku 2013 a tri roky sme už neboli úspešní. Aj vtedy nám prešla polovica z toho, čo sme žiadali. Ročne je takto podporených asi 20 organizácií. Hovoriť, že nás platí Smer, by znamenalo, že celé bratislavské spektrum ľudskoprávnych organizácií platí Smer, čo je absurdné.

Posledná dotácia 5300 eur bola na knihu o konšpiračných weboch z ministerstva vnútra?

Áno.

Tu sa sťažovala Irena Bihariová, že ste zverejnili pasáže z jej knihy bez toho, aby ste mali súhlas. Aj preto Igor Matovič vyhlásil, že ste podvodníci. Prebiehala preto aj kontrola na ministerstve vnútra.

Kontrola plnenia projektu prebehla bez problémov, knihu vám môžem aj ukázať. Ide o knihu pre stredné školy proti hoaxom a konšpiračným webom. Išlo o nedorozumenie ohľadom citácií, my sme boli len zostavovatelia a pani Bihariová je vzadu uvedená ako zdroj.

Sú nejakí politici, ktorým dôverujete?

Nájdu sa jednotlivci, ktorí sú morálne hodnotnejší ako ostatní, ale, bohužiaľ, to, čo vidíme, čo ukazujú tieto protesty, ako Matovič burcuje proti ľudskoprávnym aktivistom, tak sa obávam, že nie je alternatíva. Jediný, komu to nahráva, budú náckovia.

Viete vymenovať politikov, ktorých si za niečo vážite?

Ako ľudskoprávni aktivisti spolupracujeme s akýmkoľvek demokraticky zvoleným subjektom okrem fašistov. Keď ide o sociálne veci, je to skôr Ľuboš Blaha zo Smeru, ale viaceré protesty týkajúce sa ľudských práv sme organizovali aj s Ondrejom Dostálom. Spolupracovali s nami aj bývalí poslanci KDH pri témach, ktoré sa týkali obchodu so zbraňami, poslanec Poliačik s nami spolupracoval pri ochrane LGBT práv. Bohužiaľ, sú to jednotlivci, strany zlyhávajú na plnej čiare.

Vy ste v stredu v parlamente hodili kyticu do Igora Matoviča. Ako to vzniklo?

Išli sme za pánom Blahom. Po dlhšom čase som išla von a rozhodli sme sa, že nechceme, aby sa niečo takéto stalo aj iným aktivistom, aby sa presunul politický boj do ulíc. Rozhodli sme sa, že sa stretneme so zástupcom každej strany, a Ľuboš Blaha je náš dlhoročný kamarát ešte spred čias, keď bol poslancom. Z SaS sa mi ozval pán predseda Sulík, aj s ním sme plánovali stretnúť sa. Akurát keď som vošla do parlamentu, tak som zbadala Matoviča, priznávam, že som zareagovala emotívne, prišlo mi z toho nevoľno, zdalo sa mi, že ma videl, že sa na mňa pohŕdavo usmial, a mne z neho došlo zle. Tak som mu povedala, či sa nehanbí za seba a svoje lži, a udrela som ho kyticou.

Alena Krempaská s Igorom Matovičom v parlamente. Foto Peter Weisenbacher
Alena Krempaská s Igorom Matovičom v parlamente. Foto – Peter Weisenbacher

Kytica bola pre poslanca Blahu?

Dostala som ju od kamarátky, mala som ju so sebou.

Potom ste už nešli za Blahom?

Už som nič nervovo nezvládla, nešli sme ani za Blahom a stretnutie sme presunuli.

Ako vnímate to, že Ľuboš Blaha v parlamente obhajuje Kaliňáka?

Sme ľudskoprávni aktivisti, nie som straníčka a určite sú veci, na ktorých sa s pánom poslancom nezhodneme. Ani absolútne nesúhlasím s tým, ako Smer viedol svoju predvolebnú kampaň a čo to znamenalo pre rozdúchanie protiislamských vášní, je to odsúdeniahodné.

Rozprávali ste sa s pánom Blahom niekedy o prípade Bašternák? Počas schôdze o odvolávaní Roberta Kaliňáka bol jedným z mála poslancov, ktorí sa aktívne zapájali do Kaliňákovej obhajoby.

Súhlasím s tým, aby sa proti tomu všetci postavili, rovnako aj za ostatné kauzy, ktoré zostali neprešetrené. Kauzu Gorila zamietli pod koberec a z toho sa točí hlava každému, kto si to prečítal.

Pri vyšetrovaní Gorily sa policajtom viackrát stalo, že žiadali o povolenie urobiť rôzne úkony a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zvolil Smer, im ich nedal. Ako to vnímate?

Je to rovnaká hanba. Že sa to nevyšetrilo, považujem za strašný podvod.

Chodíte voliť?

Nie. Zatiaľ tam pre mňa nebola alternatíva.

Z vašich verejných vyhlásení vyplýva, že ste ostro proti Marianovi Kotlebovi. Ani kvôli nemu ste nechceli voliť stranu, ktorá by ho mohla poraziť?

Volebný výsledok nacistov ma veľmi prekvapil. Je to výsledok pôsobenia všetkých štandardných strán, toto je neodpustiteľné. Pred voľbami som to podcenila. Volebné právo je dôležité, ale osobne pre mňa nebola alternatíva, s ktorou by som bola spokojná.

Prečo ste nevolili Smer?

Pretože si myslím, že sociálnodemokratické hodnoty v názve sú len nominálne, a nie skutočné. Nie je to pre mňa ľavicová strana.

Alena Krempaská. Foto N - Vladimír Šimíček
Alena Krempaská. Foto N – Vladimír Šimíček

Prečo si myslíte, že za úspech Kotlebu môžu štandardné strany?

Ako je možné, že tak veľa ľudí videlo alternatívu v neštandardných stranách? Ako je možné, že weby sú plné nespokojných ľudí, ktorí si štandardné strany spájajú len so škandálmi? Nikto v nich nevidí alternatívu.

Čo by sa malo stať, aby sa to zmenilo? Keď boli Gorilie protesty, jedna z organizátoriek hovorila o zrušení parlamentu.

V organizačnom tíme Gorila mali viacerí ľudia rôzne predstavy o ideálnom zriadení. Hlavná požiadavka okrem tej, aby kauza bola vyšetrená a vinníci potrestaní, bola napríklad zmena systému financovania politických strán, zákaz súkromného financovania, aby boli financované iba z verejného rozpočtu. V úvode politickej súťaže by to stranám značne rozviazalo ruky a neboli by už dopredu kúpené. Toto nezaznelo od nikoho ani v koalícii, ani v opozícii. Pritom by to sťažilo korupciu. Strany by neboli zaviazané podnikateľským subjektom. Verejnú debatu určuje aj to, čoho sú schopní poslanci, kam prechádza politický boj. Tá šaškáreň v parlamente! Ľudia sa už boja otvoriť noviny, aby tam nezaznelo, ako niekto niekomu vysypal striekačky na hlavu, Kaliňák, Bašternák. Keď majú ľudia pocit, že je to tu rozkrádané, tak buď sú apatickí, alebo sa obracajú k neštandardným stranám. Chcela by som zastaviť to, že sa politický boj presúva do ulíc, kde hecujú proti aktivistom s iným názorom, kde sa toleruje násilie voči občanom z iných krajín. Tu dostane saudskoarabská rodina len tak bitku alebo mladá dáma zo Somálska a už je to takmer tolerované.

Keby boli zajtra voľby, išli by ste voliť?

Áno, ale nerada by som prezrádzala koho.

V minulosti ste spolupracovali s Ivanom Štefunkom, ktorý zvažuje založenie novej strany. Čo si o tom myslíte?

Som nadšená. Podľa toho, ako to opísal, to znie ako progresívna strana založená na hodnotovo orientovaných a fakticky podložených politikách. Veľmi sa teším a držím tomu palce.

Čo si myslíte o prezidentovi Kiskovi?

Musím uznať, že aj v porovnaní s okolitými krajinami sú jeho vyjadrenia štátnické a v mnohých témach prispel k zníženiu napätia. Volá po tolerancii a to si z ľudskoprávneho hľadiska vážim. Jeho prístup k téme migranti je v regióne nadštandardný.

V kancelárii máte všetky transparenty z protestu pred Bonapartem. Kde ich najbližšie použijete?

To ešte nevieme. Budeme plánovať aktivity a o všetkom budeme informovať.

Chystáte sa ešte s kyticou do parlamentu za Matovičom?

Keď sa mi verejne ospravedlní za to, čo odznelo na pódiu, a za to, aké to malo dôsledky, tak sa môžeme porozprávať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie