Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

7 dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli

Slovenskom hýbala kauza resocializačného zariadenia v Galante aj prípravy na piatkový samit lídrov EÚ v Bratislave. Vo svete sa riešila vojna v Sýrii aj prímerie, na ktorom sa dohodli USA a Rusko. Okrem zložitých a negatívnych správ prichádzali aj tie dobré.

1. V londýnskom metre nahradili reklamy mačkami

Londýnčania vyzbierali 23-tisíc libier, aby na stanici metra Clapham Common nahradili reklamy mačkami. Spolu 68 fotografií domácich miláčikov pokrylo miesta zvyčajných inzerátov na potraviny alebo zoznamky. „Chceme inšpirovať ľudí, aby premýšľali inak o svete a uvedomili si, že majú silu zmeniť ho,“ povedal James Turner z iniciatívy, ktorá zmenu zorganizovala.

2. Fíni znižujú počet bezdomovcov

Fínsko je jedinou európskou krajinou, kde sa znížil počet bezdomovcov. Na konci minulého roka ich bolo menej ako 7-tisíc. Riešenie ich situácie politici našli v národnom programe, na základe ktorého im ponúkajú sociálne byty. Prerábajú útulky a ubytovne na plnohodnotné bývanie, ktoré potom ponúkajú ľuďom bez domova. Naposledy takto zmenili veľký hostel v Helsinkách s kapacitou 250 miest a vytvorili z neho 80 samostatných bytov. Odstránenie dočasného riešenia a jeho nahradenie trvalým má tak pozitívny dosah na bezdomovcov a pomáha im tiež v opätovnom začlenení sa do spoločnosti.

Fínsko rieši ľudí bez domova najúčinejšie v celej Európe. Foto - TASR
Fínsko rieši situáciu s ľuďmi bez domova najúčinejšie. Foto – TASR

3. Aplikácia pre ľudí s Alzheimerovou chorobou

Emma Jangová má len 12 rokov a už stihla vytvoriť aplikáciu pre pacientov s Alzheimerovou chorobou. Urobila tak v nádeji, že bude môcť jednoduchšie komunikovať so svojou babičkou, ktorá žije v Honkgongu a má túto chorobu. „Vzdialenosť nie je jediným problémom, ale babičkina choroba nám bráni zostať vo vzájomnom kontakte,“ povedala Emma Jangová. Jej aplikácia obsahuje špeciálne funkcie na rozpoznávanie priateľov aj rodiny a namiesto chorého si pamätá dôležité veci. „Chcem pacientom s Alzheimerovou chorobou umožniť zachovať si svoju nezávislosť a pocit šťastia, aj keď sa možno zo svojej choroby nevyliečia.“

4. Paraolympionici počujú svoje medaily

Prvýkrát v histórii paraolympijských hier umiestnili do vnútra medailí oceľové guľôčky. Keď sa s nimi zatrasie, vydávajú zvuk, vďaka ktorému možno určiť, o aký druh kovu ide. Bronzové medaily majú 16 oceľových guľôčok a vydávajú najmenší zvuk, strieborné majú 20 guľôčok a zlaté 28, vďaka čomu sú najhlučnejšie. Podľa organizátorov sa tak víťazi dokážu so svojimi kovmi ľahšie identifikovať. „Hovoríme tomu ‚zvuk víťazstva‘,“ povedal Victor Hugo Berbert, ktorý takéto medaily vytvoril so svojím tímom pre tohtoročné hry v Brazílii. Na všetkých medailách sú slová „Rio 2016 – Paraolympijské hry“ napísané v Braillovom písme.

paraolympic
Maja Reichardová zo Švédska hrká svojou bronzovou medailou, ktorú získala v plávaní znakom na 100 metrov. Foto – huffingtonpost.com

5. V školskej jedálni varia z biomäsa

Žiaci bratislavskej školy v Karlovej Vsi sa zdravo stravujú. V školskej jedálni im varia z hovädzieho aj kuracieho biomäsa. Podľa kuchárky Ľubice Germalovej miesto cukru používajú med a majú na výber aj viacero šalátov. „Máme suroviny, ktoré sme kedysi nepoznali. Niektorí to už len zo zvedavosti ochutnajú. A rovnako tak to platí aj pri ovocí,“ povedala kuchárka.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

6. V Liptovskej Tepličke unikátne skladujú zemiaky

V Liptovskej Tepličke zrekonštruovali unikátne pivnice, kde miestni skladujú zemiaky. Návštevníci tak môžu nahliadnuť do dier, ktoré sú hlboké dva až tri metre, vďaka čomu je v nich celý rok rovnaká teplota. Podobné pivnice sa nikde v Európe nenachádzajú a v liptovskej obci v popradskom okrese sa dedia z generácie na generáciu.„Pivničky sa nachádzajú v lokalite Pod Škvrkovcom, stali sa známe a ľudia si ich chodia obzerať,“ povedal starosta obce Slavomír Kopáč. „Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli tu pri nich vybudovať takú oddychovú zónu, aby si mali návštevníci i miestni ľudia kde odpočinúť.“

A photo posted by Juraj Hurajt (@juraj_hurajt) on

7. Narodeniny Roalda Dahla

13. septembra uplynulo sto rokov od narodenia jedného z najznámejších spisovateľov detských rozprávok. Roald Dahl napísal viac ako 20 detských kníh, z ktorých sa mnohé stali predlohami pre film, napríklad aj Charlie a továreň na čokoládu. Na britského spisovateľa si spomenula jeho vnučka Sophie, ktorá opísala aj príhodu, ako ju jej starý otec učil vyslovovať priezvisko s nórskym prízvukom.

Britský spisovateľ Roald Dahl. Foto - Wikimedia commons
Britský spisovateľ Roald Dahl. Foto – Wikimedia Commons

Bonus: Krásy Slovenska

Na záver ešte jedno video. Možno nepatrí medzi tradičné dobré správy, ale poteší minimálne tých, ktorí obľubujú turistiku, hory a Tatry.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie