Tím Európy porazil aj Čechov a na turnaji je stále bez prehry, zo Slovákov sa presadil Chára

Foto - AP
Foto – AP

Hokejisti Tímu Európy zvládli aj svoj druhý zápas na Svetovom pohári v Toronte a výrazne sa priblížili k postupu do semifinále prestížneho turnaja. V pondelňajšom stretnutí zdolali Českú republiku 3:2 po predĺžení.

Aj v tomto dueli ukázali Slováci kvalitné výkony. Prvý gól strelil v 31. minúte obranca Zdeno Chára, brankár Jaroslav Halák zlikvidoval 28 striel súpera a k tomu si pripísal aj asistenciu na druhý presný zásah Matsa Zuccarella. Víťazný gól strelil v 63. minúte po samostatnom úniku Nemec Leon Draisaitl.

Tím Európy odohrá svoj posledný zápas A-skupiny vo štvrtok 22. septembra o 02.00 hod proti favorizovanej Kanade. Česko sa stretne o deň neskôr s USA.

Zápas začali lepšie Česi, ktorí si už na začiatku vypracovali sľubnú príležitosť. Ich snahu však už v 2. minúte zastavilo oslabenie. Odvtedy sa Európania dostávali k strelám častejšie. Aktívni boli aj Slováci Hossa, Tatar a Gáborík. Miernu zmenu hry priniesli dve oslabenia Tímu Európy, avšak po nich mali Česi na konte stále iba dve strely.

V druhej časti prvej tretiny sa ukázal Hanzal, ale ku gólu mal ďaleko. V posledných minútach tlačili svojho súpera Európania, ktorí zvyšovali počet streleckých pokusov a zamestnávali brankára Mrázka. V 19. minúte po dobrej kombinačnej hre Kopitar vysunul Cháru, ktorý nikým nebránený situáciu nevyužil.

Tím Európy v tlaku pokračoval aj v druhej tretine. Do výhody ich dostali hlavne presilové hry, v ktorých mali veľké šance Gáborík a Draisaitl. Po zahraní rukou vo vlastnom bránkovisku mali Európania k dispozícii trestné strieľanie. Kopitar skúšal brankárovi prestrčiť puk popod nohy, ale nepodarilo sa mu to. Ďalšiu žŕdku zaznamenal Hossa.

V 31. minúte sa európskemu tímu už podarilo skórovať, keď delovkou presne namieril Chára. Inkasovaný gól však Čechov nabudil a zvýšili aktivitu. Najprv obrancovia Tímu Európy zachránili puk na bránkovej čiare, v 34. minúte však peknou strelou k vzdialenejšej žŕdke vyrovnal Voráček. Po druhej tretine bol stav vyrovnaný 1:1.

Poslednú tretinu začali Európania v početnej výhode. Po vyhodení puku na tribúnu od Jordána nasledovala vyše minútová presilovka Tímu Európy. Aj napriek veľkých šanciam sa skóre zápasu nemenilo. Zmenilo sa až v 43. minúte, keď Zuccarello poslal svoj tím druhýkrát v zápase do vedenia. Pri jeho strele zaváhal brankár Mrázek.

Česi sa nevzdávali a počas vylúčenia Vaneka zatlačili svojho súpera. Iba jedenásť sekúnd pred koncom trestu sa po odraze od zadného mantinelu presadil Hanzal a naši susedia vyrovnali skóre druhýkrát. Posledné minúty sa hrali vo veľmi rýchlom tempe, šance mali obidva tímy. Záverečné sekundy patrili Čechom, Európania tlaku odolali a zápas pokračoval v predĺžení.

V predĺžení sa lepšie prezentovali hráči európskeho výberu, ktorí si v hre troch na troch vypracovali viaceré príležitosti. Rozhodujúca chvíľa prišla v 63. minúte, keď Zuccarello vysunul voľného Draisaitla a ten priamo pred Mázkom nezaváhal – 3:2.

Tím Európy tak v druhom zápase na Svetovom pohári zaznamenal druhé víťazstvo.

„Pri góle som sa snažil dať puk na bránku. Videl som, že je tam zmätok, brankár Mrázek stratil na chvíľu hokejku, hráči tam boli dezorientovaní. Nemôžem povedať, že by som nejako špeciálne mieril, proste som sa snažil hodiť puk na bránku čo najrýchlejšie,“ vyjadril sa pre TV Dajto Zdeno Chára.

„Vedeli sme, že dnes musíme byť trpezliví. Česi vedia využiť vaše chybičky a potom dajú z prečíslenia gól. My sme mali veľa presiloviek, jednu 5 na 3 a trestné strieľanie a nevyužili sme to. Je pekné, že sme opäť vyhrali, ale stále máme čo zlepšovať. Čaká nás domáca Kanada, čo bude jeden z najsilnejších tímov na turnaji. Uvidíme, ako nám to pôjde s nimi,“ dodal strelec prvého gólu.

A-skupina:
Česko – Tím Európy 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)
Góly: 34. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) – 31. CHÁRA (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (HALÁK), 63. Draisaitl (Zuccarello). Strely na bránku: 30:41. Rozhodcovia: Furlatt, Sutherland – Miller (všetci Kan.), Murphy (USA), vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8574 divákov.