Denník N

Štát dal Websupportu pokutu 80-tisíc, hoci vedel, že vinný nie je

Websupport bol na papieri vlastníkom webov s hazardom, ale štát pred udelením pokuty vedel, že v skutočnosti ich len registroval.

Už dva mesiace sa verejne debatuje o tom, ako štát pokutuje registrátorov internetových herní, lebo nedokáže alebo nechce nájsť ich skutočných vlastníkov.

Pokutu dostala aj hostingová firma Websupport, ktorá už registrovala tisícky internetových domén. Medzi nimi aj domény štyroch firiem, na ktoré keď niekto klikol, zobrazil sa mu web propagujúci hazardné hry. Websupport tak dostal od daniarov pokutu 80-tisíc eur za obsah stránky, ktorú neprevádzkuje. Na Slovensku sa hazardné hry bez licencie propagovať nemôžu.

Pokuta sa týkala domén evysledky.sk, eurotip.sk, flashscore.sk a sktipy.sk. Prvé dve stránky majú už doménu .com, ďalšia dménu .cz a sktipy.sk už neexistuje.

Daňový úrad postupoval voči Websupportu, akoby domény nielen registroval, ale ich aj vlastnil. Prísne technicky mal pravdu, Websupport bol ich oficiálnym majiteľom, hoci to považoval len za administratívnu záležitosť.

Prečo nechal Websupport napísať domény na seba, hoci ich mal pre svojich klientov len zaregistrovať? „Všetci registrátori už dlhé roky registrujú väčšinu domén na seba z dôvodu systému slovenského národného registrátora domén,“ hovorí Michal Truban, ktorý Websupport vlastní. Nič to nemení na tom, že stránku neprevádzkujú a vlastníkmi stránok sú v skutočnosti ich klienti.

Národným registrátorom je firma SK-NIC. Už dlhé roky má zmluvu so štátom a predáva, zjednodušene, miesto na webe ďalej webhostingovým firmám.

Truban hovorí o praxi, ktorá funguje na internetovom trhu dlho, a doteraz to nikomu neprekážalo. Podľa pravidiel SK-NIC-u nie je zatiaľ možné automaticky registrovať .sk doménu na niekoho, kto nemá na Slovensku adresu. Webhostingové firmy to riešia tak, že sa zapíšu ako vlastník domény a so skutočným vlastníkom podpíšu zmluvu so všeobecnými obchodnými podmienkami, v ktorej si ujasnia, že skutočným vlastníkom domény je klient.

Foto: Wopss.sk, Michal Lukáč
Michal Truban. Foto: Wopss.sk, Michal Lukáč

Dlhoročná prax

Majiteľ Websupportu vysvetľuje, že vládni úradníci o takejto praxi dobre vedia a doteraz to nebol žiadny problém. „Máme každý týždeň kontrolu z polície, daňového úradu aj SIS. Hovoria nám, že vedia, že hoci táto doména je napísaná na našu firmu, že sme webhosting. Poskytneme im údaje, pre koho sme doménu registrovali, a ide to bez problémov ďalej.“

Truban vysvetľuje, že takýchto prípadov už desiatky až stovky v spolupráci s orgánmi vyriešili, ale pokiaľ ide o zákon o hazardných hrách, zrazu je všetko iné.

Aj v prípade týchto domén úradníci s Websupportom najprv komunikovali, ale potom jedného dňa prestali. Daniari im mali dokonca povedať: My vieme, že vy na tie domény nevkladáte žiadny obsah, ale…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie