Denník N

Newsfilter dňa: Lipšic bude po nehode politicky paralyzovaný

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto N – Tomáš Benedikovič
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lipšicova nehoda, hroziaci odchod členov KDH a zatvorené staromestské podniky.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Lipšic zrazil dôchodcu, ktorý zraneniam podľahol

Jeden z lídrov opozície Daniel Lipšic (OĽaNO) v pondelok večer zrazil v Bratislave 72-ročného chodca, ktorý pri nehode utrpel vážne poranenie hlavy a v nemocnici neskôr zomrel.

Dopravná nehoda sa stala krátko po ôsmej večer na Vajnorskej ulici, teda už po zotmení. U Lipšica alkohol nezistili, chodec podľa svedkov popíjal v miestnej vinárni.

Obeťou bol Emil K., pravidelný hosť vinárne U Wallnera. Býval v obytných domoch na Novej Dobe, teda len niekoľko desiatok metrov od miesta nehody smerom naľavo od priechodu. Inú možnosť ako ísť po ňom nemal, bola to najbližšia cesta.

Polícia to, ako sa nehoda stala, vyšetruje. „Z doposiaľ presne nezistených príčin došlo k stretu s chodcom, ktorý prechádzal cez vozovku v blízkosti priechodu pre chodcov smerom od Kutuzovovej ulice,“ oznámila zatiaľ bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Lipšic podľa nej išiel v ľavom pruhu, čo znamená, že chodec bol na vozovke už niekoľko metrov.

„Bol som vždy zástancom toho a stále som, že zákon má platiť pre každého. Podrobil som sa všetkým úkonom, aj nad rámec, absolvoval som aj krvnú skúšku na alkohol, ale v tomto okamihu je pre mňa absolútna priorita pomôcť pozostalým po zosnulom pánovi a spolupracovať s vyšetrovateľmi. Všetko ostatné bude na programe dňa niekedy inokedy, nerobím neuvážené rozhodnutia,“ reagoval Lipšic na brífingu na opakované otázky, či zvažuje zloženie poslaneckého mandátu.

Daniel Lipšic sa v minulosti prejavoval ako zástanca prísnejších trestov pri smrteľných dopravných nehodách.

V prvom rade treba vyjadriť úprimnú sústrasť rodine pána Emila.

Ak budete niekedy potrebovať príklad krízovej komunikácie, tak použite prístup Daniela Lipšica, ktorý sa k tejto nehode postavil ako chlap. Krízových manuálov a rôznych školení môžete mať veľa, ale nič vás nepripraví na niečo také, ako je zrazenie chodca. Ešte na mieste robil čo mohol, dvom najsledovanejším médiám poskytol vyjadrenie ešte večer a na druhý deň sa postavil pred novinárov. Nie je dôvod mu neveriť ani obe hlavné posolstvá – pomoc pozostalým a súčinnosť s vyšetrovateľmi.

Jeho osud, a nielen politický, majú teraz v rukách vyšetrovatelia. Hlavnou úlohou Lipšica bude presvedčiť verejnosť, že pre neho žiadne výhody z titulu funkcie (a bývalých funkcií) pri vyšetrovaní neplynú. Pri konšpiračnej atmosfére dnešných dní a počte nepriateľov, ktorých si narobil, to bude pomerne náročná úloha.

Ešte ťažšie to bude mať Lipšic v politickej rovine – ako opozičný poslanec, ktorý neustále poukazuje na nefunkčnosť polície pri vyšetrovaní rôznych káuz, bude od tohto momentu politicky paralyzovaný. Len ťažko si ho totiž predstaviť ako predkladateľa odvolania Kaliňáka či Fica, ako hromží na políciu, že niečo nevyšetruje dostatočne rýchlo, keď je momentálne tou istou políciou sám vyšetrovaný. V Lipšicovom najlepšom záujme teraz je, aby bol celý prípad vyšetrený čo najskôr.

Traja členovia KDH hrozia odchodom, Smer svoju konferenciu presúva

Exposlanci parlamentu za KDH Martin Fronc a Monika Gibalová hrozia odchodom z KDH, ak sa na mimoriadnom sobotňajšom sneme hnutia zmenia stranícke stanovy. Podľa nich totiž dôjde k likvidácii demokratických princípov a centralizácii rozhodovacích právomoci v rukách jednej osoby. Ku Gibalovej a Froncovi sa pridal aj niekdajší člen predsedníctva KDH Ladislav Štefanec.

„Mimoriadny snem KDH je zvolaný s cieľom podstatne zmeniť stanovy hnutia. Navrhovaná zmena stanov nerešpektuje demokratické princípy a zveruje takmer všetky rozhodovacie právomoci do rúk predsedu hnutia,“ upozorňujú Gibalová, Fronc a Štefanec.

Smer presúva svoju programovú konferenciu, nový termín zatiaľ nie je určený. Konferencia sa mala konať tento víkend, dôvodom posunu je podľa strany organizácia minulotýždňového bratislavského samitu. Smer tvrdí, že programovú konferenciu chce organizovať„v širšom medzinárodnom rozmere so zreteľom na nové výzvy, ktorým musí čeliť európska sociálna demokracia“.

Alojz Hlina vybojoval pred troma mesiacmi bitku (o predsedu KDH), ale skutočná vojna ho čaká až v sobotu. Snaží sa totiž zmeny stanovy tak, aby nemali absolútnu moc v rukách regióny, ale užšie vedenie v Bratislave. Na túto dlhoročnú anomáliu si v KDH nedovolil siahnuť žiaden predseda, až Hlina. Pamätáme si ešte spanilé jazdy bývalého predsedu Figeľa do regiónov, kde mu väčšinou jednohlasne oznámili, že KDH pôjde do koalície napríklad so Smerom a s dovetkom, nech v Bratislave všetkých srdečne pozdravuje.

Slová trojice členov o odchode len ťažko nazvať hrozbou. Vzhľadom na ich úspešnosť vo voľbách by to bolo pre stranu skôr božie požehnanie. Problémom pre Hlinu bude skôr to, ak mu jeho navrhovaná zmena stanov neprejde – bude stáť pred otázkou, či chce reformovať stranu, ktorá sa nechce reformovať zvnútra. Pretože ak niečo KDH skutočne potrebuje, je to úplne iný štýl riadenia a myslenie z 21. storočia. V sobotu sa dozvieme, či si to uvedomujú aj jeho členovia.

Dôvody presunu programovej konferencie Smeru si môžeme len domýšľať, no nič pozitívne to o aktuálnej sile strany nehovorí. Smer je po 17 rokoch vo viditeľnej kríze a ak nepríde v najbližšej dobe s novou víziou a novými tvárami, jeho úpadok bude nezastaviteľný.

V Starom Meste chcú podniky zatvárať už o desiatej večer

Poslanci Starého Mesta schválili plošné obmedzenie prevádzkových hodín do 22. hodiny. Výnimky dostanú iba tie podniky, ktoré zatlčú okná, nainštalujú vzduchotechniku a osadia dvojité dvere. V piatok a sobotu  budú môcť zostať otvorené do jednej hodiny ráno, zvyšné dni do polnoci.

Opatrenia sa najmenej dotknú podzemných krčiem a ukotvených lodí, tie musia zatvoriť až o štvrtej hodine ráno. Nové pravidlá budú platiť už od 10. októbra. Ak ich podnik nedodrží, hrozí mu pokuta a obmedzenie otváracích hodín do desiatej večer.

Krčmári tvrdia, že je to pre nich likvidačné, no ani nie pre nutné investície do priestorov, ale pre výrazne skrátenie otváracích hodín oproti doterajšiemu stavu.

Foto - facebook Mariána Greksu

Rozhodnutie staromestských poslancov chce po piatkovom samite urobiť z Bratislavy “mesto duchov” natrvalo. Kým vo väčšine európskych miest sa nočný život o desiatej večer len začína, v Bratislave by sa v tomto čase mal už končiť.

Hlavným argumentom starostu Radoslava Števčíka a väčšiny poslancov je, že oni zastupujú Staromešťanov, ktorí ich zvolili, nie zvyšných Bratislavčanov a turistov zo Slovenska a zo zahraničia. Tento ich pohľad je legitímny, no krátkozraký a nesprávny.

Centrum Bratislavy nie je len ich bydliskom, ale aj výstavnou skriňou hlavného mesta a celej krajiny. Ak sa z neho stane iba ďalšia obytná zóna bez pulzujúceho ruchu mesta, hodnota ich nehnuteľností výrazne klesne a postupne sa zhorší aj celková občianska vybavenosť.

O tom, čo to bude znamenať pre mesto Bratislava radšej zatiaľ nebudeme ani písať. Verme, že starosta Števčík toto VZN nepodpíše, alebo uspeje odvolanie majiteľov staromestských podnikov. Prispieť k tomu môže aj okamžite zvolaná “Párty u Rada”, ktorá sa koná symbolicky v piatok o 22.00 h pred bytom starostu Števčíka.

Jednou vetou

Už v júni 2014 podali na zariadenie Čistý deň podania, kde sa sťažovali na telesné tresty aj sex medzi klientmi, minister práce Ján Richter hovorí, že podania boli pre telesné tresty, obmedzenia kontaktu s rodičmi, ale aj pre aroganciu riaditeľa a sexuálne styky medzi klientmi, no podľa kontrol zariadenie nič neporušilo.

———-

„Tento týždeň bude previerka v zariadení Čistý deň, bude sa pozerať do spisov klientov aj sa s klientmi rozprávať,“ povedal námestník GP Peter Šufliarsky.

———-

Patentový úrad vyrubil sankciu 100-tisíc eur IT firme DWC, spojenej s Jozefom Brhelom, za to, že mu včas nedodala systém na elektronické služby.

———-

Poradca predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka Lukáš Machala šíri po sociálnej sieti konšpiračné teórie.

———-

Župan Smeru otvorene kritizuje ministra zdravotníctva Smeru za poplatky za prednostné vyšetrenie: „V zdravotníctve máme chrániť zdravie a nie produkovať zisky,“ píše šéf žilinského VÚC Juraj Blanár a svoj blog na Facebooku dokonca sponzoruje, aby ho videlo viac ľudí.

———-

Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste klesla na nové minimum od začiatku roka 2009, bez práce bolo 9,43 % obyvateľov, v júli 9,44 %.

———-

Prezident Kiska na pracovnej ceste v New Yorku povedal, že v súvislosti s kandidatúrou Miroslava Lajčáka na šéfa OSN sa ho viacerí svetoví lídri pýtali aj na protimoslimské vyjadrenia zo Slovenska: „Toto je otázka, ktorá, žiaľ, veľmi znepríjemňuje kandidatúru nášho ministra.“

FB status dňa

https://www.facebook.com/miroslav.beblavy/posts/10154559250149806

Zaujímavé texty

Dag Daniš: Procházka má jedno veľké šťastie

Petr Šabata: Prečo už Fico nie je tým Ficom, akého sme poznali

Konštantín Čikovský: Premiér sa už bojí aj vlastného zjazdu

Rozhovor s Ivetou Radičovou: Slovenská politika je plná nezodpovednosti

Hláška dňa:

„Ani si nepamätám, že by za môjho pôsobenia dostal Čistý deň akreditáciu.”

Viera Tomanová, detská ombudsmanka

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie