Denník N

Zisťovanie pohlavia v tehotenstve je v Indii ilegálne, potraty dievčat však nezmizli

Mnoho dievčat vo svete o svojom živote nemôže rozhodnúť. Zmeniť by to mohol lepší prístup k vzdelaniu a zákaz vydaja v detskom veku. Foto – flickr/dinesh dabu
Mnoho dievčat vo svete o svojom živote nemôže rozhodnúť. Zmeniť by to mohol lepší prístup k vzdelaniu a zákaz vydaja v detskom veku. Foto – flickr/dinesh dabu

V Indii sa rodí viac mužov ako žien, a nie je to žiadna náhoda.

Dlhé desaťročia v Indii pokračuje niečo, čo v západných krajinách nepoznajú. Ide o výber pohlavia dieťaťa počas tehotenstva, keď ženy, ktoré čakajú dievča, idú z tohto dôvodu radšej na potrat.

Historicky zakorenené presvedčenie, že sú to práve chlapci, ktorí rodine zabezpečia prosperitu, má potom na svedomí chýbajúce ženy v demografickej krivke.

Pretrvávajúci problém priviedol ministra zdravotníctva až na najvyšší súd s požiadavkou zákazu reklám propagujúcich selekciu na základe pohlavia. Súd sa usiloval o odstránenie všetkého obsahu vo vyhľadávačoch, ktorý takéto služby propaguje. Firmy Google, Yahoo a Microsoft s týmto celonárodným zákazom vybraných kľúčových slov nakoniec súhlasili.

Google pre Bloomberg potvrdil, že prijal opatrenia, aby bolo vyhľadávanie a reklamy v súlade s miestnymi zákonmi. Zahŕňa to napríklad upozornenia, že zisťovanie pohlavia pred narodením dieťaťa je v Indii nezákonné.

India požiadala giganty zo Sillicon Valley o pomoc, pretože má v krajine priveľa mužov. Priemerne o desať mužov viac pripadá na stovku žien, v niektorých oblastiach je to však ešte viac, pričom taký veľký nepomer má vážne dôsledky.

Gratulujeme, bude to dievčatko

Aj keď už viac ako dvadsať rokov doktori zo zákona nemôžu vykonávať ultrazvuk na zistenie pohlavia plodu, aj napriek tomu si mnohí budúci rodičia nájdu ilegálnu cestu, aby zistili, či sa im narodí dcéra, alebo syn.

Čierny trh na určovanie pohlavia v Indii prosperuje a stačí vyhľadať tú „správnu“ kliniku, kde doktor nepriamo oznámi pohlavie plodu. „Pripravte si ružové oblečenie,“ povie napríklad, čím dá najavo, že čakajú dcéru. 

Minulý rok Svetové ekonomické fórum vypracovalo správu o rodových rozdieloch vo svete a India sa umiestnila na 104. mieste zo 145 krajín. Ako ukázala, v indickej spoločnosti je značná priepasť medzi vzdelaním, ktoré získajú chlapci a dievčatá. Čo sa týka napríklad gramotnosti, dievčatá sú pozadu.

Dievčatá ani v školách nepoznajú rovnocenné postavenie, preto sú dôležité programy, ktoré im pomáhajú vytrvať. FOTO - UNICEF
Dievčatá ani v školách nepoznajú rovnocenné postavenie, preto sú dôležité programy, ktoré im pomáhajú vytrvať. FOTO – UNICEF

Kým ešte základnú školu navštevujú dievčatá približne v rovnakom počte ako chlapci, na strednej škole sa priepasť medzi pohlaviami výrazne rozširuje.

Dievčatá sú často nútené obetovať vzdelanie na úkor vydaja v mladom veku. Stávajú sa z nich pomocníčky doma či pri širšej rodine, kde pracujú zadarmo. Taktiež sa už ako veľmi mladé ocitnú ako ženy v domácnosti. Historicky zakorenená predstava, že dievčatá odídu z domu a nebudú rodičom prinášať profit, vedie k potratom budúcich dievčat počas tehotenstva.

Práve vyššie dosiahnuté vzdelanie ich môže povzbudzovať do budúcnosti, aby hľadali alternatívu a posilnili svoje postavenie v spoločnosti. Ale na to, aby si vydobyli rovnocenné miesto vo verejnom aj v súkromnom živote, sa musia predovšetkým narodiť.

Krivka neustále klesá

Jedným z cieľov OSN je dosiahnutie rodovej rovnosti, ktorú nielenže považuje za základné ľudské právo, ale aj cestu k mieru, prosperite a udržateľnosti vo svete.

India má jeden z najväčších nepomerov pohlaví na svete, keď pri poslednom sčítaní obyvateľov bolo na tisíc chlapcov len 943 dievčat. Za desať rokov je to mierny nárast, ale stále výrazná nerovnováha, ktorú však môže práve nedávny zákaz technológií umožňujúci kontrolu nad výberom pohlavia zlepšiť.

Jedno z riešení je rovnaká možnosť vzdelania pre dievčatá aj chlapcov. FOTO - Flavio Capasso
Jedno z riešení je rovnaká možnosť vzdelania pre dievčatá aj chlapcov. FOTO – Flavio Capasso

Predstavitelia OSN uviedli, že hospodársky a sociálny pokrok zlyháva v Indii práve z dôvodu výberu pohlavia, keď následný nepomer prispel k zvýšenej kriminalite, znásilneniam či únosom. Zmena v indickej spoločnosti, kde tradične prevládajú muži, bude jedna z najdôležitejších.

Každoročne aj napriek zákonu z roku 1994, ktorý interrupcie na základe pohlavia zakazuje, dochádza k veľkému počtu ilegálnych potratov a krajina naďalej stráca dievčatá a ženy vo svojej populácii. Situácia sa ani po tomto zákaze počas rokov výrazne nezlepšila.

„Toto odráža realitu v krajine, kde testy pohlavia nie sú vnímané ako trestný čin ani zo strany doktorov, ani zo strany ľudí. A to je desivé,“ povedal ešte v minulom roku pre BBC.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie