Denník N

Newsfilter dňa: Matovičova derniéra v parlamente

Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Matovičova nevysvetliteľná recidíva, ktorá ho asi bude stáť mandát, zníženie daní pre živnostníkov a prieskum Focusu.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Matovič môže prísť o poslanecký mandát

Jeden z najhlasnejších kritikov vlády Roberta Fica môže predčasne v parlamente skončiť. Zakladateľovi OĽaNO Igorovi Matovičovi hrozí, že pre pochybenie so svojou živnosťou príde o poslanecký mandát. Išlo by o historicky prvý takýto prípad.

Doplatiť môže na to, že zopakoval chybu, ktorú už raz spravil. Už sa mu totiž stalo, že neustriehol termín týkajúci sa živnosti – Matovič je známy ako významný vydavateľ regionálnej tlače. Vybavil si jej pozastavenie, no po troch rokoch, keď sa automaticky obnovuje, nepožiadal o jej ďalší útlm. Poslanci majú zakázané podnikať, a tak ho parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií potrestal pokutou 12-tisíc eur, teda mu siahol na polročný plat.

Teraz sa Matovičovi stalo to isté. Podľa online živnostenského registra mu 3. septembra vypršala trojročná lehota pozastavenia živnosti.

Matovič sa však bráni, že keď má živnostenský list, ešte to neznamená, že skutočne podniká. Musel by vraj vyvíjať súvislú činnosť, čo on nerobí. Vládnemu zlepencu vyčíta „zvrátené posudzovanie“ a vraj im ide len o to, aby ho vyštvali z parlamentu.

„Nechcem povedať, že sa silou-mocou držím poslaneckej stoličky. Všetci viete, že na to nie som odkázaný. Ale jednoducho takýto boj len tak ľahko nevzdám, aby sa tu páni vytešovali, ako mi mandát odoberú.“ Je odhodlaný bojovať až na Ústavnom súde.

Podľa zákona o konflikte záujmov, ak poslanec urobí tú istú chybu, mal by dostať pokutu, opäť to môže byť 12-tisíc eur, a má prísť aj o mandát. Stratu mandátu však musí odhlasovať najmenej 90 poslancov.

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik z SaS oponuje Igorovi Matovičovi, že výbor nemá čo skúmať, či poslanec aktívne podniká, alebo nie. Ak má živnostenský list, má možnosť podnikať a vtedy výbor musí konať v súlade so zákonom a postihnúť hriešnika. 

Keď sme v utorok na tomto mieste chválili Daniela Lipšica za ukážkovú krízovú komunikáciu (v oveľa zložitejšej situácii), tak v stredu predviedol jeho kolega Igor Matovič presne opačný prístup. Odkedy Krempaská a Weisenbacher (jediné dve ešte väčšie „attention whores“, ako je on sám) na tlačovke oznámili, že na neho podajú podnet za porušenie ústavného zákona, a Beblavý upozornil, že ho to môže stáť poslanecký mandát, Matovič mlčal. Od rána mal vypnutý telefón a pred novinárov sa prvýkrát postavil až poobede. A povedal na nej toľko nezmyslov, že si niekoľko z nich preberieme:

– Matovič tvrdí, že ak má živnostenský list „v poličke“, ale aktívne ho nevyužíva, tak by nemal byť vnímaný ako podnikateľ. Odvoláva sa aj na akési rozhodnutie Najvyššieho súdu ešte z roku 2003. Skutočnosť je však taká, že státisíce živnostníkov platia za svoju živnosť napríklad zdravotné odvody, bez ohľadu na ich (ne)aktivitu. A ako pripomenul Beblavý, Ústavný súd už o tejto otázke raz rozhodoval a verdikt znie jasne: “… ústavný zákon neumožňuje výboru skúmať a pri rozhodovaní zohľadniť, či verejný funkcionár aktívne využíval oprávnenie podnikať, prípadne či z tejto činnosti dosahoval zisk.“

– Keď už sme pri Ústavnom súde, tak Matovič síce tvrdí, že verí v jeho nezávislosť, ale hneď druhým dychom ho nazval „politickým orgánom“. Takýmto vyjadrením si asi jeho priazeň nezískal.

– Matovič tiež povedal, že by to pochopil, keby to urobil ako „recidivista“ druhýkrát, ale to sa vraj zatiaľ nestalo. No lenže stalo. Pred pár mesiacmi dostal pokutu 12-tisíc eur, proti ktorej sa síce na už vyššie spomenutý Ústavný súd chce odvolať, len si doteraz „nevyzdvihol doručenku“. Toto netreba nijako komentovať, len si položiť otázku, či by naozaj chcel takýto človek niekedy v tejto krajine vládnuť.

– Matovič ďalej povedal, že ak sú za takéto formálne pochybenia poťahovaní ľudia „na najvyššom poschodí“, tak čo potom majú robiť chudáci bežní ľudia. Nuž, je to presne naopak – práve tí na najvyšších poschodiach by mali pregnantne dodržiavať pravidlá, aby sa na nich tí bežní ľudia nemohli odvolávať. Je zaujímavé, že práve Matovič tento princíp teraz obracia hore nohami.

Matovič sa napokon opýtal, že prečo by sa mal s pozastavením živnosti ponáhľať, keď to podľa neho nie je jeho povinnosť. „Pôjdem vtedy, keď to uznám za vhodné,“ povedal doslova. Z toho jasne vyplýva, že Matovič dodržiava ústavný zákon vtedy, keď to uzná za vhodné. Opakovane. Potom sa však nebude môcť čudovať, že aj deväťdesiati poslanci dodržia ústavný zákon, podľa ktorého prichádza poslanec pri opakovanom porušení tohto ustanovenia o mandát – keď to uznajú za vhodné.

Nech ide o akokoľvek formálne porušenie zákona, Matovič sa správa tak iracionálne, že o svoj poslanecký mandát pravdepodobne príde. Jediné, čo ho ešte mohlo zachrániť, by bolo, keby sa kajal, svoje odvolávanie by otočil v perzekúciu a zo seba by začal robiť martýra. Problém je, že Matovič je momentálne taký slabý v kolenách, že sa ho možno nezastanú ani jeho vlastní, pretože by museli obhajovať neobhájiteľné. A minimálne dvaja opoziční politici, Poliačik a Beblavý, hovoria jasne: za opakované porušenie ústavného zákona sa poslancovi odoberie mandát, bodka. „Aj nedokonalý zákon musí platiť pre všetkých,“ povedal Poliačik. Môžeme diskutovať, či je zákon napísaný dobre, alebo zle, ale dodržiavať ho musí nie 149 poslancov, lež všetkých 150.

Navyše Matovič si počas svojej politickej kariéry urobil toľko nepriateľov, že ak naozaj príde k hlasovaniu o zbavení mandátu, parlamentná matematika je pomerne jasná. O hlasovaní Smerákov niet najmenších pochýb, Danko má z ich posledného súboja ešte čerstvé jazvy, Bugárovi sa už pri spomenutí jeho mena otvára vo vrecku žabykláč a Procházka mu asi tiež nebude zakladať fanklub. Zostáva už teda iba 9 poslancov, ktorí môžu rozhodnúť o Matovičovom osude. A pri pohľade na konkurenčné strany ako Sme rodina či ĽSNS začína byť viac ako pravdepodobné, že nás v Národnej rade SR čaká Matovičova derniéra.

Živnostníci budú platiť nižšie dane

Minister financií Peter Kažimír navrhol, aby štát živnostníkom, ktorí si nezbierajú bločky a faktúry, uznal pri výpočte dane vyššie paušálne výdavky. A vláda s tým súhlasila. To, že sa niečo také udeje, pôvodná štvorkoalícia, ktorá vzišla z volieb, sľúbila. No nebolo jasné, v akej výške a kedy.

Dnes sú paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov živnostníka, no môžu byť najviac vo výške 5040 eur ročne. Kažimírov návrh, ktorý mu vláda odsúhlasila, je k živnostníkom podstatne štedrejší. Paušálne výdavky budú od budúceho roku 60 percent z príjmov a najviac 20-tisíc eur ročne. Živnostníci zmenu reálne pocítia, keď budú v marci 2018 platiť dane za predchádzajúci rok, teda za rok 2017.

„Prečo 20-tisíc? Táto hodnota je stanovená arbitrárne,“ vysvetľoval minister po vláde novinárom, ako jeho tím určil strop na výdavky živnostníkom. „Je to ešte viac, ako žiadali zástupcovia podnikateľov,“ podotkol. Ročne tak malí podnikatelia zaplatia štátu na daniach menej odhadom o 40 miliónov eur. Návrh znamená aj to, že živnostníkom, ktorí platia daňové preddavky, vráti štát viac peňazí.

Béla Bugár a Most-Híd dnes mali veľký deň, a spolu s nimi aj všetci živnostníci. Ak táto zmena prejde, za pár rokov vypadne z politického slovníka fráza, že živnostníci to majú ťažké. Za výrazné zníženie daní pre živnostníkov si okrem Kažimíra zobral kredit Bugár, takže jeho spanilá jazda z posledných týždňov pokračuje – po prevzatí zblúdilých duší a spolu s nimi ministerstvo dopravy si nepochybne pripíše aj mnoho voličských sympatií. Aj dnešný prieskum Focusu ukazuje, že účasť v koalícii mu neškodí, skôr naopak. A to, že nechali Bugárovi pripísať si body za zníženie daní pre živnostníkov, je silný signál o jeho postavení v koalícii. Aj v tomto prípade platí, že zo všetkého najdôležitejšie je plniť, resp. nevyprázdňovať ľuďom peňaženky, čo si koalícia môže dovoliť vďaka rastovej vlne nášho hospodárstva. Na rozdiel od opozície, ktorá momentálne prežíva svoj suverénne najťažší týždeň.

V prieskume Focusu iba minimálne zmeny

Preferencie strán podľa Focusu (september 2016)

K prieskumu iba pár poznámok:

  • Smer si udržiava už iba svoje najpevnejšie 28-percentné jadro, s čím však môže byť vzhľadom na ostatné kauzy spokojný.
  • SaS si udržiava vysokú popularitu aj napriek/vďaka (prešktni nehodiace sa) Sulíkovej neúčasti v slovenskom parlamentnom živote.
  • Danko a jeho SNS nerastie, aj napriek jeho hustým rečiam ako o budúcom predsedovi vlády.
  • OĽaNO nepomohli ani protesty, ktorých bolo toto hnutie hlavným hýbateľom. A po ostatných 48 hodinách to bude mať len ťažšie a ťažšie.
  • KDH sa vracia do prvej ligy, čo určite potešilo najmä Alojza Hlinu pred blížiacim sa snemom, na ktorom chce zásadne meniť stanovy strany.

Jednou vetou

Starosta Starého Mesta nepodpíše skrátenie otváracích hodín krčiem a barov, niektoré ustanovenia sú podľa Radoslava Števčíka nad rámec kompetencií samosprávy či v rozpore so zákonom.

———-

Rakúsko podporilo Miroslava Lajčáka na post šéfa OSN, mladý minister zahraničia Sebastian Kurz ho označil za jedného z najskúsenejších šéfov diplomacie. 

———-

Daniel Lipšic nevylučuje, že sa po dopravnej nehode vzdá poslaneckého mandátu: „Včera som povedal, že niekoľko hodín po nehode je pre mňa priorita pomôcť rodine, ktorá stratila milovaného manžela, otca a starého otca. A druhou prioritou je spolupráca s vyšetrovateľmi. Svoje rozhodnutie zverejním v priebehu niekoľkých dní,“ napísal na Facebooku.

———-

Novým štátnym tajomníkom rezortu dopravy bude Peter Ďurček, v doterajšej kariére zastával nominant SNS manažérske funkcie vo viacerých firmách a v posledných rokoch viedol vlastnú advokátsku kanceláriu.

———-

Poslanci odobrili klimatickú dohodu z Paríža, Slovensko sa ňou zaväzuje znížiť emisie skleníkových plynov. 

———-

Poberateľom dávok v hmotnej núdzi zakážu hazardné hry, vláda schválila novelu, ktorá navrhuje vytvoriť register takýchto osôb.

———-

Bratislave hrozí, že na budúci rok príde o milióny eur, dôvodom je náhradné nájomné bývanie, ktoré musí podľa zákona do konca roka zabezpečiť 580 žiadateľom, a primátor Ivo Nesrovnal uviedol, že byty do konca roka odovzdať nestihnú.

———-

Starostovi Marianky Radovanovi Jurikovi rozšírila polícia obvinenie o ďalšie skutky „pre pokračujúci zločin prijímania úplatku“.

———-

Slovensko sa na samite o migrantoch v New Yorku zaviazalo, že poskytne 550 vládnych štipendií ľuďom, ktorí museli utiecť zo svojej vlasti. Podľa šéfa diplomacie Lajčáka budeme štipendiá ponúkať počas piatich rokov, pričom ich prvá časť je určená na rok 2017.

FB status dňa

Zaujímavé texty

Martin Hanus: Takto vyzerá rozklad

Filip Obradovič: Smer sa vyčerpal, je čas na novú sociálnu demokraciu

Rozhovor so Zuzanou Wienk: Kým tu je korupcia a zlý štát, žijeme ťažké časy

Ján Cifra: Nezmyselná pokuta, vydieranie a boj so štátom

Michal Hvorecký: Bude pre školy nevhodná aj Anna Kareninová?

Hláška dňa:

„Neboli sme volení turistami ani návštevníkmi, musíme chrániť záujem Starého Mesta. Ak niekto tvrdí, že Staré Mesto patrí celej Bratislave, celému Slovensku, nech sa potom celé Slovensko podieľa na jeho údržbe.“

Radoslav Števčík, starosta Starého Mesta

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Igor Matovič

Slovensko

Teraz najčítanejšie