Denník N

K Štefunkovmu združeniu sa pridali IT podnikateľ Truban a právnik Pala

Michal Truban počas debaty N o IT. Foto N – Tomáš Benedikovič
Michal Truban počas debaty N o IT. Foto N – Tomáš Benedikovič

Do Progresívneho Slovenska, ktoré zakladá Ivan Štefunko, smeruje zakladateľ Websupportu Michal Truban a známy právnik Radovan Pala.

Ohlásený projekt občianskeho združenia s názvom Progresívne Slovensko posilnia dvaja ľudia. K Ivanovi Štefunkovi a Martinovi Dubécimu pribudne zakladateľ hostingovej firmy Websupport Michal Truban a partner právnickej firmy TaylorWessing e|n|w|c, Radovan Pala.

O Progresívnom Slovensku sa síce šepká ako o základe pre novú stranu, no jeho členovia o takejto premene zatiaľ neuvažujú. Sám Štefunko združenie charakterizuje ako think-tank, ktorý má nadviazať na myšlienky bývalého šéfa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka, a bude spájať podobne zmýšľajúcich ľudí naprieč Slovenskom.

„Naším cieľom nie je vyhraniť sa voči niečomu,“ povedal Štefunko. „Naopak, premýšľame nad tým, ako pohnúť Slovensko smerom dopredu. Chceme spojiť progresívnych ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako.“

Známy zo slovensko.digital

„Môžem potvrdiť, že so združením budem spolupracovať,“ odpísal Michal Truban Denníku N. „Chcem sa venovať rôznym odborným témam, ako je transparentnosť, participácia, inovácie, nové trendy, IT, korupcia či podnikanie, a čo najviac prispieť do verejnej debaty, ako to už robím aj cez iné združenia a aktivity.“

Truban patrí k najznámejším IT podnikateľom u nás, Websupport je najväčšia hostingová spoločnosť na Slovensku. V poslednom čase je aktívny aj vo verejnom priestore. Patril k tým, ktorí vlani v septembri ostro vystúpili proti štátom organizovanej konferencii TechMatch, považoval ju za predraženú.

„Je to ukážka toho, prečo by sa štát nemal pokúšať o to, čo hravo trh vyrieši,“ povedal vtedy. „Jeho úloha je čo najviac odstraňovať regulácie a dávať ľuďom čo najviac slobody. On robí presný opak.“

Michal Truban v potápačskej kukle počas triatlonu. Foto – archív Michala Trubana
Michal Truban počas triatlonu. Foto – archív Michala Trubana

Truban prehovoril o praxi vopred vyhraných IT tendrov a angažuje sa aj v iniciatíve slovensko.digital. Tá posledné mesiace aktívne upozorňuje na predražné štátne zákazky v oblasti digitalizácie a informatizácie štátnej správy. Aj vďaka tlaku iniciatívy na štátne úrady sa podarilo zrušiť tri obrie IT zákazky za dohromady 250 miliónov eur.

Ide o Atlas pasívnej infraštruktúry za 48 miliónov eur na ministerstve dopravy, Kaliňákov 140-miliónový tender na radary a kamery, ktoré mali denne sledovať, či šoféri dodržiavajú pravidlá cestnej premávky, a elektronické zdravotné karty, ktoré mali s hardvérom a softvérom vyjsť na 50 miliónov.

Truban pred poslednými voľbami povedal, že bude voliť SaS, ktorá v tom čase mala preferencie na hranici zvoliteľnosti, no páčil sa mu aj jej ekonomický program. „Je na hranici, nech tam prelezie a prepadnuté hlasy neoslabia blok, ktorý sa môže postaviť voči terajšiemu Mordoru.“

Z vedenia Websupportu sa v súčasnosti trochu stiahol. Napísal knihu, ktorá vyjde v novembri, venuje sa triatlonu a zaujíma sa o startupy. Pod značkou Neseda napríklad spolupracuje na vývoji inteligentnej stoličky.

Pala: Nie je to ešte politika

Radovan Pala vlastní právnickú kanceláriu spolu s Andrejom Leontievom a venuje sa najmä obchodnému právu a duševnému vlastníctvu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie