Denník N

Newsfilter dňa: Kto nahradí Lipšica a Matoviča?

Lipšicov odchod a Matovičov blížiaci sa odchod odštartujú hľadanie nových lídrov opozície, Flašíková-Beňová vzýva novú progresívnu stranu.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Lipšic sa po nehode vzdáva poslaneckého mandátu

Poslanec OĽaNO-Nova Daniel Lipšic tri dni po nehode, po ktorej zomrel chodec na kapote jeho auta, oznámil, že k 30. septembru odchádza z parlamentu.

„Každú prácu, ktorú som v živote robil, som sa snažil robiť naplno. Po tom, čo sa stalo v pondelok, keď vyhasol ľudský život, by som nevedel svoj poslanecký mandát vykonávať naplno. Z tohto dôvodu som sa rozhodol odísť z funkcie poslanca Národnej rady,“ povedal Lipšic. Hovorí, že svoje rozhodnutie oznámil manželke ešte v noci po dopravnej nehode, ktorá sa stala v pondelok a pri ktorej Lipšic zrazil chodca, ktorý potom v nemocnici zomrel. Lipšic tak robí napriek tomu, že ho od toho jeho voliči odhovárali.

Lipšic v pondelok večer na Vajnorskej ulici zrazil 73-ročného chodca, ktorý na následy zranenia zomrel v nemocnici. Z vyšetrovania zatiaľ nie je známe, kto nehodu zavinil. Chodec bol v tmavom, pod vplyvom alkoholu a Lipšic hovorí, že išiel rýchlosťou okolo 50 kilometrov za hodinu a zbadal ho na poslednú chvíľu. Chodec však mohol byť na priechode pre chodcov, čo Lipšic nevedel presne povedať. Poslanec tvrdí, že počas nehody netelefonoval.

Z nehody existuje videozáznam z priemyselnej kamery. Polícia ho však novinárom nechce poskytnúť. „Okolnosti nehody sú predmetom vyšetrovania. Vzhľadom na to, aby nedošlo k jeho zmareniu, bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ napísala policajná hovorkyňa.

Na úvod treba skonštatovať, že Daniel Lipšic urobil rozumné a správne rozhodnutie, ktoré na Slovensku po rokoch rehabilituje výraz „politická kultúra“. Ako sme na tomto mieste písali už v utorok, Lipšic by bol politicky paralyzovaný a ako sám povedal, nemohol by svoj mandát vykonávať naplno.

Lipšicovo gesto obnažuje obrovský rozdiel vo vnímaní politiky medzi ním a napríklad takým Kaliňákom. Lipšic odstupuje po neúmyselnom usmrtení chodca, Kaliňák neodstúpil ani po prevalení úmyselných kšeftov s daňovým podvodníkom. Je jasné, že to s jeho svedomím nepohne ani o milimeter, ale minimálne sa mu bude jeho tvrdohlavé držanie sa vo funkcii o niečo ťažšie vysvetľovať.

Ešte viac však Lipšicovo ukážkové správanie a komunikácia kontrastujú s tým, čo v týchto dňoch predvádza jeho opozičný kolega Igor Matovič. Po včerajšej katastrofálnej tlačovke poskytol ďalší neuveriteľný rozhovor, kde naďalej trvá (!) na svojom porušovaní ústavného zákona o konflikte záujmov. A aj na základe toho sa sťažuje, že opozícia je na kolenách…

Matovič mohol svoju živnosť už dávno zrušiť, mohol si ju včas pozastaviť, mohol ešte cúvnuť a zrušiť si ju okamžite po zistení, že ju nemá pozastavenú, alebo sa mohol pokúsiť o zmenu tohto zákona, ak sa mu zdá nezmyselný, ale trucovito trvať na jeho nedržiavaní bude nevyhnutne viesť až k odňatiu jeho mandátu, pretože koaliční (a iní) poslanci ani nebudú mať veľmi na výber.

A ak si myslí, že z neho bude druhý Gaulieder, tak nebude, lebo veľa poslancov, ktorí budú verejne obhajovať vedomé nedodržiavanie ústavného zákona, sa asi nenájde. V najbližších týždňoch tak budeme iba svedkami posledného predstavenia cirkusu Matovič, ktorému už však nikto tlieskať nebude.

Opozícia tak prichádza o svojich dvoch najviditeľnejších lídrov. Matovič a Lipšic boli ako dvojka celkom zohratí – prvý vedel zaujať, druhý zase argumentovať. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. Ring je voľný a boj o nástupníctvo lídrov opozície sa môže začať.

Najlogickejším by bol návrat Richarda Sulíka do NR SR, no on si naďalej myslí, že z Bruselu sa strane šéfuje najlepšie („na základe vlastnej skúsenosti môžem povedať, že opozíciu je možné viesť aj ako europoslanec, nepociťujem veľký hendikep“), takže jeho si predbežne vyškrtnime. Druhým možným kandidátom na opozičného lídra je Miroslav Beblavý, no kluby SaS a OĽaNO sa s ním veľmi nekamarátia a pravdepodobne by nikdy nehrali jeho hru.

Z novších poslancov sa v SaS do prvej ligy pýta Jozef Rajtár, v OĽaNO je to určite Veronika Remišová. Obaja sú kompetentní, majú autoritu a hlavne vedia vychádzať s ostatnými bez zbytočných animozít, takže práve táto dvojica by mohla tvoriť jadro opozície.

Na záver však treba skonštatovať, že dávať po ostatných dňoch akékoľvek politické predpovede je, zdá sa, šarlatánstvo a všetko môže byť napokon úplne inak. Jedna vec je však istá – keď budete v okolí úradu vlády počuť ozývať sa hurónsky smiech, tak to si Fico, Kaliňák a spol. iba pobavene čítajú noviny.

Flašíková-Beňová: Nová progresívna strana by mohla pomôcť

„Každý nový progresívny prvok môže pomôcť vytrhnúť Slovensko z politického marazmu, v ktorom je teraz. Ak by na Slovensku vznikla nová progresívna strana, a bez ohľadu na to, či by sa dostala do parlamentu, môže aspoň otvoriť diskusiu na témy, ktoré absentujú,“ europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) tak odpovedala na otázku agentúry SITA, či si myslí, že by na Slovensku mohla uspieť nová progresívna strana, o ktorej sa už dlhší čas neoficiálne hovorí.

Nedávno podnikateľ Ivan Štefunko s analytikom Martinom Dubécim ohlásili think-tank pod názvom Progresívne Slovensko. Ako priznala Flašíková-Beňová, so Štefunkom sa poznajú už roky. Zároveň tvrdí, že nevie, či by nová ľavicová strana mohla preferenčne ublížiť Smeru, keďže Smer ubližuje sám sebe.

Ohlásený projekt občianskeho združenia s názvom Progresívne Slovensko posilnia dvaja ľudia. K Ivanovi Štefunkovi a Martinovi Dubécimu pribudne zakladateľ hostingovej firmy Websupport Michal Truban a partner právnickej firmy TaylorWessing e|n|w|c, Radovan Pala.

Dlhodobejší obrat v názoroch Flašíkovej-Beňovej sa dal vysvetliť iba dvoma spôsobmi. Tí naivnejší z nás si mysleli, že by sa v nej azda mohlo po rokoch mohlo pohnúť svedomie a konečne sa rozhodla slobodne hovoriť, čo si o praktikách Smeru myslí. Tí cynickejší za tým videli iba jej snahu utiecť z potápajúcej sa lode s názvom Smer, s cieľom zachrániť si svoju politickú kožu v nejakom inom projekte. Otvorené ospevovanie nového Štefunkovho projektu svedčí skôr o tej druhej možnosti.

Ohlásený príchod ďalších dvoch tvárí do tohto projektu zase svedčí o tom, že to jeho zakladatelia myslia vážne a s veľkou pravdepodobnosťou sa raz pretransformuje na politický subjekt. A ak sa k nemu budú pridávať ďalšie mená s podobným „track recordom“, ako majú Truban a Pala, môže ísť v budúcnosti o veľmi ambicióznu politickú stranu.

Jednou vetou

V piatok ráno je v parlamente na programe odvolávanie premiéra Roberta Fica. Hneď potom by mali poslanci pokračovať v mimoriadnej schôdzi a odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák.

———-

Jednotne definovať rodinu v rámci celej Európskej únie ako zväzok jedného muža a jednej ženy založený na manželstve alebo rodinnom pôvode má za cieľ celoeurópska občianska iniciatíva Mama, otec a deti, ktorú na Slovensku zastupuje predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík.

———-

Minister Drucker už nechce novú nemocnicu na bratislavskej Patrónke, ako to navrhla bývalá vláda, oživí Rázsochy alebo postaví nemocnicu v Ružinove.

———-

Sieť odkladá sobotňajšie zasadnutie Rady slovenských regiónov, svojho straníckeho orgánu, spojí ho s programovou konferenciou, termín oznámi neskôr.

———-

Šéf Slovenského hnutia obrody Róbert Švec a kandidát za Kotlebovu ĽSNS Marián Magát opäť ospevovali deportácie Židov a chválili pracovné tábory, ich vyjadrenia bude preverovať polícia.

———-

Iba dve vysoké školy zo Slovenska – Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita – sa dostali do tisícky najlepších univerzít prestížneho rebríčka Times Higher Education.

FB status dňa

Zaujímavé texty

Filip Obradovič: Lipšic odchádza, lebo môže. Robertovia zostávajú, lebo musia

Jozef Majchrák: Lipšic sa zachoval správne. Od začiatku do konca

Rozhovor s Miroslavom Beblavým: Nepotrebujeme tričká Fico chráni zlodejov, lebo to už všetci vedia

Pavel Sibyla: Hanbím sa za koalíciu a opozíciu, ale aj za médiá

Hláška dňa:

„Takú príležitosť som im ešte nedal a myslím si, že túto nahrávku na smeč využijú.“

Igor Matovič

Daniel Lipšic

Igor Matovič

Slovensko

Teraz najčítanejšie