Denník N

Lajčák má šancu uspieť v OSN, najviac mu to môže prekaziť Fico

Miroslav Lajčák. FOTO - TASR/AP
Miroslav Lajčák. FOTO – TASR/AP

Šéfovi slovenskej diplomacie v súboji o post generálneho tajomníka OSN paradoxne najviac prekáža ten, kto ho nominoval.

Voľba nového šéfa OSN, v ktorej má slušnú východiskovú pozíciu slovenský kandidát Miroslav Lajčák, stále pripomína veštenie z karát.

Šéf slovenskej diplomacie v posledných dvoch hlasovaniach v Bezpečnostnej rade OSN skončil druhý za Portugalčanom Antóniom Guterresom. A je považovaný za favorita takzvanej východoeurópskej skupiny, ktorá by podľa nepísaného pravidla geografickej rotácie mala byť na rade pri obsadzovaní postu šéfa svetovej organizácie.

Kým sa však nezačne hlasovať farebnými obálkami, keď bude jasné, ktorá krajina má s kým problém, je všetko len chytaním vzduchu, ako povedal pre Financial Times nemenovaný diplomat v článku o hľadaní nového šéfa OSN po Juhokórejčanovi Pan Ki-munovi.  

To bude pokračovať ďalším orientačným hlasovaním v pondelok 26. septembra. Jednotlivých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN aj tentoraz na hlasovací lístok pri mene zaznačí, či kandidáta odporúča, neodporúča alebo naňho nemá názor. 

Zrejme v októbri potom vstúpi voľba do kľúčovej fázy, keď ktoréhokoľvek kandidáta bude môcť zablokovať ktokoľvek z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Medzi nimi sa najväčšia pozornosť bude sústrediť na USA a Rusko. Hovorí sa, že na kom sa nakoniec dohodnú tieto dve mocnosti, ten sa stane šéfom OSN.  

Expert: Lajčák má šancu

„Lajčák určite má šancu stať sa generálnym tajomníkom OSN, veľmi by som nestavil proti nemu, ale aj tak si myslím, že nakoniec sa ním stane bývalý portugalský premiér António Guterres,“ povedal Denníku N

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľba šéfa OSN

Teraz najčítanejšie