Podceňovaní Európania to dotiahli až do finále, najdôležitejším mužom tímu je Halák

Foto – AP
Foto – AP

Tím Európy senzačne postúpil do finále Svetového pohára. V dramatickom zápase proti Švédsku prestál veľký nápor v závere tretej tretiny a po predĺžení zvíťazil 3:2. Na triumfe mali výrazný podiel slovenskí hokejisti na čele so skvelým Jaroslavom Halákom a dvojgólovým Tomášom Tatarom.

Pred turnajom podceňovaní Európania naďalej prekvapujú hokejový svet a vo finále prestížneho turnaja si zmerajú sily s domácou Kanadou.

Základom úspechu hokejového experimentu je vynikajúca forma Jaroslava Haláka, podporená disciplinovaným poňatím hry s rovnomerne rozloženou bodovou produktivitou.

Nemal byť jednotkou, no vychytal finále

Jaroslav Halák mal do Toronta pôvodne cestovať len ako záskok za dánskeho brankára Frederika Andersena. Gólman Anaheimu Ducks však utrpel zranenie počas olympijskej kvalifikácie a súboj o post jednotky v príprave vyhral Halák.

Slovenský brankár sa v bránke chytil od prvej minúty duelu proti Američanom, ktorý napokon dochytal s čistým kontom. Európu podržal aj v kľúčovom stretnutí s Českom a niekoľko skvelých zákrokov predviedol aj pri prehre s Kanadou. Proti Švédsku chytil Halák až 37 pukov a svoj tím nesmierne podržal najmä v závere tretej tretiny, keď Švédi tlačili a boli blízko k rozhodnutiu.

Halák chytá v Toronte svoj najlepší medzinárodný turnaj – neurobil zatiaľ žiadnu výraznú chybu a výkonmi prekonáva aj pamätnú vancouverskú olympiádu, kde si na ňom Švédi taktiež vylámali zuby v rozhodujúcich momentoch turnaja.

V obrane vyčnievajú Sekera a Josi

V prípravných stretnutiach pôsobila defenzíva Európanov veľmi neisto a skúsení hráči produkovali juniorské chyby. So vstupom do turnaja sa však zadné rady skonsolidovali a hrajú nesmierne disciplinovane.

Či Zdeno Chára, alebo Mark Streit už nepatria medzi najrýchlejších, no hru si príliš nekomplikujú a vzadu sa výborne istia. Takticky dobre zvládnutý prechod z obranného pásma pomáha pomalším obrancom zvládnuť aj vysoké napádanie.

V obrane výkonnostne rovnocenných hokejistov však predsa len vyčnieva dvojica hráčov. Andrej Sekera a Roman Josi sú korčuliarsky na vyššej úrovni a Švajčiar je najvýraznejším obrancom, čo sa týka podpory útoku.

Sekera síce v tíme Európy nedostáva priestor pri svojich obľúbených presilovkách, no vzadu je takmer bezchybný.

Gól môže dať ktokoľvek

Veľkou devízou tímu Európy je vyrovnanosť útokov – Európania nemajú výrazného streleckého lídra a v každom stretnutí zaberie niekto iný. Dôležité góly strieľali Slováci, ktorým zdatne sekunduje mladý Nemec Leon Draisaitl. Ten je spolu s Mariánom Gáboríkom a Tomášom Tatarom jediným viacgólovým strelcom Európy.

Tatar bol spomedzi potenciálnych strelcov na turnaji najmenej výrazný, no zabral v správnom čase a rozhodol o skvelom úspechu.

Síce nie bodovým, no herným lídrom Európy je rozhodne Anže Kopitar. Hviezdny Slovinec zatiaľ nedal gól, no jeho skúsenosti a obojsmerná hra sú v dôležitých momentoch pre Európu nenahraditeľné.

Nie príliš viditeľnú, no mimoriadne efektívnu hru predvádza aj člen štvrtého útoku Pierre-Édouard Bellemare. Francúzsky útočník je agilný smerom dopredu a tvrdo bojuje v oslabeniach, kde nesmierne pomáha obrane i Halákovi.