Denník N

Slony v Afrike vymierajú, môže za to pytliactvo aj ázijské krajiny

Slony v niektorých afrických krajinách úplne vyhynuli. Foto - TASR/AP
Slony v niektorých afrických krajinách úplne vyhynuli. Foto – TASR/AP

Populácia afrických slonov sa za posledné desaťročia znížila o viac ako stotisíc. Môže za to najmä pytliactvo, ktoré africké krajiny nedokážu kontrolovať.

„Keď som sa narodil, v Afrike žilo milión slonov. Minulý rok, keď sa narodila moja dcéra Charlotte, počet afrických slonov bol len 350-tisíc. A pri súčasnom tempe nezákonného pytliactva voľne žijúce slony úplne vyhynú, keď bude mať moja dcéra 25 rokov.“

Tak hovoril britský princ William o situácii slonov v Afrike minulý týždeň. Nemohol to vystihnúť lepšie, keď jeho slová potvrdila aj posledná štúdia. Predstavili ju cez víkend na konferencii v Johannesburgu.

Tam sa stretli tisíce ochrancov prírody aj zástupcovia afrických štátov, aby vypracovali nové pravidlá medzinárodného obchodu, ktorý by chránil rôzne druhy zvierat.

O 111-tisíc menej ako v roku 2006

Podľa správy, ktorú vypracovala Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN), sa počet afrických slonov znížil o viac ako stotisíc za posledných desať rokov. Je to najhorší pokles slonov za 25 rokov, pričom mnohé populácie týchto zvierat úplne vyhynuli.

„Ide o prvú správu o afrických slonoch, ktorá ukázala významné zníženie vo veľkých častiach ich prirodzeného výskytu,“ povedal Chris Thouless, autor štúdie.

Tá vychádzala zo stoviek prieskumov jednotlivých populácií slonov vrátane sčítania týchto zvierat v strednej aj západnej Afrike. Podľa jej výsledkov sa populácia slonov pohybuje na čísle 415-tisíc, čo je o 111-tisíc menej ako v roku 2006.

Za takýto katastrofálny stav môže podľa autorov štúdie predovšetkým pytliactvo. „Prudký nárast pytliactva pre slonovinu, ktorý sa začal pred desiatimi rokmi – to najhoršie, čo Afrika zažila od rokov 1970 až 1980 –, je hlavnou príčinou poklesu,“ uvádza IUCN. 

Podľa nich čísla ukazujú, že situácia slonov v Afrike je alarmujúca. „Je to šokujúce, ale nie prekvapujúce, že pytliactvo tak dramaticky ničí tieto kultové druhy zvierat,“ povedala riaditeľka IUCN Inger Andersenová.

Z niekoľkých štátov slony úplne zmizli

Práve pre pytliactvo slony v niektorých častiach Afriky úplne vyhynuli. Konkrétne takmer úplne vyhynuli v centrálnej Stredoafrickej republike. Len malá populácia slonov žije v Guinei a Konžskej demokratickej republike. Pytliaci ďalej ničia populácie slonov v Gabone, Kamerune, Čade aj Konžskej republike.

Ešte horšie sú na tom slony v západnej Afrike, kde od roku 2007 zmizlo 12 samostatných populácií slonov vrátane piatich populácii v Nigérii.

„Pytliaci zahubili celé populácie slonov v západnej Afrike a môžu zničiť zostávajúce slony, ak nezačnú krajiny v centrálnej Afrike konať – zatknú pytliakov, budú stíhať šéfov týchto obchodov a zastavia korupciu, ktorá funguje na zločine proti zvieratám,“ povedala Lamine Sebogo zo Svetového fondu na ochranu prírody.

Zostávajúce populácie slonov v západnej a centrálnej Afrike sú podľa správy roztrieštené, izolované a zabíjané pytliakmi, drevorubačmi, baníkmi aj odlesňovaním.

Katastrofálna situácia je aj na východe, kde v Tanzánii klesol počet slonov až o 60 percent.

Naopak, situácia sa podľa správy zlepšila v Keni a Ugande, kde populácia slonov rastie. Podobne sú na tom zvieratá aj na juhu, pretože sú chránené v niektorých južných krajinách vrátane Botswany, Zimbabwe aj Južnej Afriky.

Zásoby sloních klov v štáte Zimbabwe, ktorý chce presadiť obchodovanie s týmto tovarom. Foto - TASR/AP
Zásoby sloních klov v štáte Zimbabwe, ktorý chce presadiť obchodovanie s týmto tovarom. Foto – TASR/AP

100 kilogramov slonoviny

Napriek priaznivému stavu v niekoľkých štátoch analýza ukázala, že ilegálny obchod so slonovinou pokračuje. Každý rok zahynie v Afrike pre kly 30- až 40-tisíc slonov. Pytliaci zásobujú predovšetkým ázijské krajiny, kde je stále obrovský dopyt po slonovine. Minulý rok niektoré dodávky slonoviny vážili viac ako 100 kilogramov.

V správe sa rovnako uvádza, že slony neohrozuje len pytliactvo, ale aj narastajúca populácia v Afrike, ktorá ničí ich prirodzené domovy.

„Zvlášť nás znepokojuje rozširujúca sa infraštruktúra, ktorá uberá z prirodzeného domova slonov,“ povedal Thouless, podľa ktorého k tomu prispieva najmä budovanie nových ciest v centrálnej Afrike. „Musíme s tým niečo urobiť, keď vyriešime pytliactvo.“

K tomu by malo prísť na konferencii v Johannesburgu, kde by sa mali africké štáty dohodnúť, ako slony uchránia pred vyhynutím. Kým väčšina afrických krajín presadzuje úplný zákaz obchodovania so slonovinou, niektoré štáty volajú po svojom práve na predaj vlastných zásob.

Predovšetkým Namíbia a Zimbabwe navrhli opätovné zavedenie medzinárodného obchodu so slonovinou, ktorý v roku 1989 zakázala dohoda CITES (jedna z najdôležitejších dohôd ochraňujúca rastliny aj živočíchy na medzinárodnej úrovni a kontrolujúca obchod s ohrozenými druhmi). Tvrdia, že populácie slonov v ich krajine sú dostatočne zdravé na to, aby sa obchod s týmto tovarom udržal.

Ostatné africké krajiny s tým nesúhlasia a tvrdia, že pytliactvo aj situácia slonov by sa ešte zhoršili.

Zimbabwe chce na konferencii v Johannesburgu dosiahnuť zmiernenie pravidiel obchodovania so slonovinou, aby ju krajina mohla jednoduchšie predávať na výrobu šperkov.

„Máme najvyššie právo a najlepšie vieme, čo máme robiť a ako máme využívať svoje prírodne zdroje… nemali by sme byť za to trestaní, ale odmeňovaní za správne opatrenia na ich ochranu,“ povedala ministerka životného prostredia Zimbabwe Oppah Muchinguri.

Ochrancovia zvierat však volajú po potrebných zmenách, ktoré by vyriešili stav ohrozených druhov. Navrhujú napríklad uzatvorenie niektorých domácich trhov, kde sa nelegálne obchoduje so sloními klami.

„Ako sem prídete a začnete regulovať domáci trh?“ odmietol takéto návrhy Stephen Mwansa z ministerstva pre turistický ruch Zambie. „Je to arogantné. Je to rovnaké ako neokolonializmus a to nemôžeme akceptovať.“

Zdá sa tak, že dosiahnuť dohodu so všetkými africkými štátmi je zatiaľ nemožné. Do konca konferencie zostáva viac ako týždeň. Možno riešenie katastrofálnej situácie afrických slonov príde ešte pred jej koncom 5. októbra.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie