Denník N

Vitajte vo svete vesmírnych geekov, začalo sa najväčšie vesmírne podujatie na svete (seriál)

Na Space Generation Congress v Mexiku je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová. Foto – Space Generation Congress
Na Space Generation Congress v Mexiku je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová. Foto – Space Generation Congress

Astrobiologička Michaela Musilová je v Mexiku na Medzinárodnom astronomickom kongrese. V pravidelných intervaloch zhrnie svoje zážitky z vedeckého pobytu.

Som v mexickej Guadalajare, dostala som sa sem vďaka prestížnemu Emerging Space Leaders (ESL) grantu, ktorý získalo len 14 ľudí z celého sveta.

Okrem cestovných poplatkov a ubytovania mi umožňuje zúčastniť sa na skoro všetkých aktivitách spojených s najväčším vesmírnym podujatím na svete: Medzinárodným astronautickým kongresom (International Astronautical Congress, IAC).

Z Guadalajara je teraz na zopár ďalších týždňov centrum svetovej kozmonautiky a stredisko „vesmírnych geekov“.

Na jednej strane som veľmi vďačná za ESL grant, bez ktorého by som tu nebola, na strane druhej je môj program plný od rána do noci, víkendy nevynímajúc.

Časový posun

Zaspávanie mi nejde, zobudím sa o jednej v noci, potom o tretej, o piatej, pol šiestej a šiestej. To nie je možné, hovorím si. Ospalosť z posunu času je hrozná vec. V Guadalajare je o 7 hodín menej než na Slovensku a telo mi to pripomína.

Aj keď som išla naschvál spať o polnoci, aby som ho nasmerovala na nový mexický režim. Nie, „už je 8 hodín ráno v Bratislave a ty si tu vyspávaš,“ akoby mi hovorilo.

S telesnými baterkami vyžmýkanými na 30 percent sa doteperím na raňajky v hoteli. Tak si bežne robím srandu zo svojej úrovne energie v tele.

dsc06092
Pamiatky na vedecký pobyt v Mexiku. Foto – archív M. M.

Vitajte vo svete vesmírnych geekov

Keď hľadám niečo zdravé pod zub (čo sa mi veľmi nedarí pomedzi rôzne nacho čipsy, salsy, vyprážané omelety a podobne), napravo od seba začujem: „Áno, tie rakety určite treba zmeniť. Inak astronauti budú trpieť.“

Naľavo zas: „Tie výpočty trajektórií okolo Marsu mi od začiatku nesedeli.“ Zaujímavé. Otočím sa a hľadím na ľudí okolo seba. Väčšina z nich sú muži, pochádzajú z celého sveta. „Welcome to the space geek world“, teda „vitajte vo svete vesmírnych geekov“.

Najzanietenejšie vyzerajú Indovia, debatujú o satelitných technológiách hneď vedľa stola s nápojmi. Neriadim sa heslom „keď si v Mexiku, tak sa správaj ako Mexičan“, ale skôr „keď si s vesmírnymi geekmi, bav sa o vesmíre“ a vydám sa za nimi. Hovorím im o unikátnych technológiách prvej slovenskej družice skCUBE.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie