Denník N

Newsfilter dňa: Čistý deň sa už z kauzy s čistým štítom nevylíže

Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto N - Tomáš Benedikovič
Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek. Foto N – Tomáš Benedikovič

Obnovené trestné stíhanie v kauze Galanta, zhromaždenie Chceme lepšiu krajinu a petícia proti hazardu u Nesrovnala.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Generálna prokuratúra obnovila trestné stíhanie v kauze Galanta

Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky rozhodol, že
prokurátor aj vyšetrovateľ predčasne a nezákonne zastavili stíhanie v prípade troch dievčat, ktoré mal terapeut opiť a zneužiť na chate v Čertove.

Vyšetrovateľ podľa nich nezískal všetky dôkazy, chýbali relevantné listiny aj výsluchy svedkov. Vyšetrovanie trvalo podľa prokuratúry príliš dlho na to, že išlo o maloleté deti. Chybu mal spraviť aj prokurátor. Ten neskôr pri preverovaní spisu ignoroval procesné chyby, nereagoval na chyby v skutkových zisteniach.

Prokuratúra preverovala aj trestné stíhanie v prípade maloletej Natálie a jej sexuálneho zneužívania. Tu trestné stíhanie neobnovili. Získali však nové dôkazy. Keďže matka podala tento mesiac nové trestné oznámenie, prokuratúra v ňom bude pokračovať.

Poslanec za vládnu stranu Smer a mediálny poradca premiéra Roberta Fica Erik Tomáš nemal na zverejnenie listu maloletej Natálie z resocializačného centra Čistý deň povolenie. Tvrdí to jej matka s tým, že ako jej právna zástupkyňa Tomášovi povolenie neudelila a tak na neho podáva trestné oznámenie.

Kauza Galanta, resp. kauza zneužívania maloletých dievčat v resocializačnom zariadení v Galante prechádzala viacerými fázami – od “okamžite zatvorte ten dom hrôzy”, cez “možno nie je všetko tak, ako sa po prvom prečítaní blogu zdalo”, až po “zavolali mi plačúce deti” (Viera Tomanová). Kyvadlo celej kauzy sa napokon ustálilo na kolektívnej vôli, aby sa všetky podozrenia čo najrýchlejšie a dôsledne vyšetrili. Toto klišé bolo počuť z oboch strán barikád. A zdá sa, že ten deň práve nastal.

Ako sme na tomto mieste napísali už skôr, práve vstup generálnej prokuratúry do celého prípadu bude záruka, že sa s prípadom pohne, ak je na obvineniach čo i len zrnko pravdy. A zjavne sa pohne, pretože znovuotvorenie vyšetrovania je zlomový bod celej kauzy, z ktorej sa už Čistý deň s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote nevylíže s čistým štítom. 

Žaloba matky Natálie na Erika Tomáša kvôli jeho zverejneniu listu, na ktoré podľa nej nemal súhlas, môže mať ešte tiež zaujímavú dohru. I keď si E.T. s právom na súkromie, či daňovým tajomstvom nikdy veľkú hlavu nerobil, ide o mediálne ostro sledovaný prípad, v ktorom je hlavným protagonistom dieťa, a nie napríklad Matovič. Ak sa potvrdí, že na zverejnenie listu nemal súhlas, môžu sa objaviť aj vážnejšie dôsledky ako výzva opozičnej strany na jeho odstúpenie z postu poslanca.

Na Námesti SNP sa opäť protestovalo

Na Námestí SNP v Bratislave sa uskutočnil protest Chceme lepšiu krajinu, na ktorom s prejavmi vystúpili napríklad Mikuláš Huba, Milan Kňažko, Michal Hvorecký či výtvarník Rudo Sikora.

Na proteste na Námestí SNP vystúpil aj herec Milan Kňažko. Ficovi sa podľa neho podarilo zlikvidovať mafiu na Slovensku, lebo všetci sú v Smere. „Nenávidím korupciu, zneužívanie funkcií, nenávidím zlodejinu, demontáž princípov liberálnej demokracie, klamstvo, komunistické pokrytectvo, skrátka nenávidím všetko, čo Fico miluje.“

„‚Je po voľbách, zvykajte si.‘ To, bohužiaľ, nie je demokracia – demokracia je dialóg,“ povedal na proteste s vyše 300 ľuďmi výtvarník Rudo Sikora. Ľudia podľa neho nemajú veriť politikom, ktorí dehumanizujú utečencov. „Pripravujú nás tým o budúcnosť.“ Bez korupcie by sme sa podľa neho skôr vyrovnali s rôznymi problémami, napríklad v kultúre, zdravotníctve či v školstve.

„Ak chceme lepšiu krajinu, musíme zmeniť seba a vplývať na svoju rodinu, priateľov. Buďme kritickí ku korupcii, obhajujme ľudské práva, vytvárajte iniciatívy v komunitách,“ povedal spisovateľ Michal Hvorecký na proteste Chceme lepšiu krajinu.

Keď sa začali protesty proti Robertovi Kaliňákovi pred komplexom Bonaparte, viacerí (napr. Fedor Gál) hovorili, že by ich nemali organizovať politické strany, lež občianski aktivisti. Tí tak urobili až po skončení protestov OĽaNO a SaS – najprv pred ministerstvom práce kvôli kauze Galanta, a teraz na Námestí SNP, za “lepšiu krajinu”. Treba oceniť, že to bolo zhromaždenie ľudí nie proti niečomu/niekomu, no protestu chýbala akákoľvek pointa. Nechať rečniť ľudí, ktorí na tomto námestí rečnili už pred 27 rokmi, o tom, že aké je to tu všetko zlé a že Fico je fuj (to nie je preklep), sa zdá byť skoro až zbytočné.

V politickom marketingu sa tomu hovorí “call-to-action”, čo nemusí znamenať okamžité založenie politickej strany s názvom Verejnosť proti korupcii, no jalové rečnenie pred pár vernými, či náhodnými okoloidúcimi znižuje váhu budúcich zhromaždení, ktoré budú mať svoj jasný cieľ. Pretože z takýchto “demonštrácií” si vládna moc robí asi toľko, čo raz v lete predviedla pani Svetlana Ficová na balkóne Bonaparte – urobila si peknú fotku a s úsmevom zamávala.

Nesrovnal chce podľa Budaja napadnúť petíciu proti hazardu

Poslanec mestského zastupiteľstva Jána Budaj tvrdí, že primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa správa ako ten, kto chce napadnúť petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste, a nie ako ten, kto chce na jej základe prijať všeobecne záväzné nariadenia. Podľa Budaja sú súčasné kroky Nesrovnala v tejto veci neobvyklé. „On sa vlastne snaží dokázať, že v petícii je menej autentických adries, že niekto uviedol zlú adresu alebo zlé číslo. Vo všetkých ostatných mestách stačilo, že prišli podpisy a bolo na odporcoch, aby ich spochybnili,“ skonštatoval.

Ak by podľa Budaja nezmizla z magistrátu časť tejto petície, bez všetkých pochybností by ukončila hazardné hry v hlavnom meste. V stredu (28.9.) chce poslanec v Národnej rade SR predstaviť novelizáciu zákona o hazardných hrách. „Tá má dať do rúk mestám a obciam možnosť, aby sa rozhodli nielen, že či zakážu hazard, ale aj presne ktoré druhy,“ vysvetlil Budaj.

Nesrovnal tieto obvinenia a pochybnosti považuje za politikárčenie a vytĺkanie politického kapitálu bez konštruktívnych riešení. „Vôľa 136.139 Bratislavčanov prísne regulovať hazard je nespochybniteľná a záväzná a ako primátor i predseda petičného výboru urobím všetko pre to, aby petícia bola úspešná,“ skonštatoval. Postup, aký zvolilo mesto, je podľa jeho slov nevyhnutný, aby bolo všetko nespochybniteľné.

Či sa v Bratislave zakáže hazard, je stále vo hviezdach. Petičiari proti hazardu zozbierali naozaj úctyhodné číslo podpisov (136 139), problém je, že na magistráte nedávno ich časť zmizla. Čitateľovi sa akiste do čelného laloku natíska otázka, či sme sa znezazdajky nepremiestnili do nejakej sibírskej gubernie, kde miznú z úradu petičné hárky, či iné úradné dokumenty – a je to vskutku legitímna otázka. Nesrovnal túto udalosť len tak nevymaže, pretože zmizli z jeho magistrátu, nech už sa to stalo akokoľvek.

Jeho komunikácia však jasne smeruje proti hazardu, takže bude zaujímavé sledovať, ako táto iniciatíva napokon dopadne. Hazard sa stáva jednou z nosných komunálnych tém, na ktorej sa bude lámať chlieb v najbližších voľbách (nielen v Bratislave). Asociácia zábavy a hier investuje okrem “lobingu” veľa peňazí aj do svojich PR aktivít, takže to žiaden komunálny politik v boji proti hazardu nemá ľahké. Každopádne, počet podpisov pod petíciou je jasný signál, že občania v Bratislave hazard nechcú a Nesrovnal spolu s poslancami majú ešte dva roky na to aby dokázali, že vox populi je aj vox dei.

Jednou vetou

Poslanci budú v najbližších mesiacoch hľadať nového ombudsmana, Jana Dubovcová už nemieni kandidovať, funkčné obdobie sa končí aj šéfom Úradu pre verejné obstarávanie a Protimonopolného úradu, aspoň jedno miesto by mala obsadiť opozícia.

———-

Nemecký vicepremiér, český premiér alebo rakúsky kancelár majú odradiť kritikov Smeru od vystúpenia na programovej konferencie, Monika Flašíková-Beňová chce hovoriť aj tak.

———-

Miroslav Lajčák vstupuje do záverečnej fázy bojov o post generálneho tajomníka OSN, jeho hlavný súper, bývalý portugalský premiér António Guterres, má dva veľké mínusy – nie je ani žena, ani z východoeurópskej krajiny.

———-

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal utajuje detaily o premrhaných miliónoch v dopravnom podniku a u smetiarov, Transparency International už takmer rok bojuje s magistrátom o zverejnenie auditu v mestských firmách.

———-

Minister Tomáš Drucker ukázal termíny a úlohy, ktorými chce zmeniť zdravotníctvo, povolí napríklad poplatok za objednávanie, ale obmedzí objednávanie v rámci ordinačných hodín.

———-

Slovenská ekonomika podľa NBS tento rok vzrastie o 3,5 percenta, v budúcom roku sa však spomalí na 3,3 percenta, dôvodom je vplyv brexitu. 

———-

Trnavský podnik City club Trnava ruší koncert neonacistickej kapely Krátky proces, ktorej líder Rastislav Rogel kandidoval za Kotlebovu ĽSNS, proti koncertu protestovali Trnavčania.

FB status dňa

 

Zaujímavé texty

Miroslav Beblavý: Zamestanec, vzbúr sa!

Rozhovor s R. Sulíkom: Oveľa viac času som v Bratislave než v Bruseli

Zuzana Kepplová: Na Networku sa všetci stretli, no málo sa vymyslelo

Článok Karola Sudora: 12-ročné dievča: Ak sa to tu nezmení k lepšiemu, zo Slovenska odídem

Hláška dňa:

“Daňové podvody odhaľujeme hyperdobre, aj keď Bašternák unikol.”

František Imrecze,
prezident Finančnej správy

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie