Denník N

Podnikateľ Elon Musk predstavil plán kolonizácie Marsu

Elon Musk na Medzinárodnom astronautickom kongrese v Mexiku hovorí o pláne kolonizovať Mars. Foto - Ap
Elon Musk na Medzinárodnom astronautickom kongrese v Mexiku hovorí o pláne kolonizovať Mars. Foto – Ap

Elon Musk chce osídliť Mars, cena letenky by sa mala dostať pod 200-tisíc dolárov. Aby bola populácia na Marse udržateľná, musí dosiahnuť asi milión ľudí.

Na Medzinárodnom astronautickom kongrese v mexickej Guadalajare hovoril Elon Musk o vízii spoločnosti Space X kolonizovať Mars.

Otázkou je, prečo kolonizovať Mars a ako to dosiahnuť.

Keď máte dôležité informácie na počítači, je dobrý nápad si ich zálohovať na externom disku, nikdy neviete, čo sa môže stať – porucha, krádež alebo ich omylom zmažete.

Kolonizovať Mars je ako zálohovať ľudstvo, nikdy neviete, čo sa môže stať – smrteľný vírus, jadrová katastrofa alebo náraz obrovského meteoritu.

Z planét a mesiacov v našej slnečnej sústave nemáme veľmi na výber, buď na nich panujú drastické podmienky, ako napríklad na Merkúri alebo Venuši, niečo podstatné im chýba, ako napríklad Mesiacu atmosféra, alebo sú trochu ďaleko, ako napríklad Európa, jeden z mesiacov Jupitera.

Mars z toho vychádza ako jasná voľba, vzdialený je pár mesiacov letu a parametrami sa radikálne nelíši od Zeme.

Milión ľudí

Aby bola populácia na Marse udržateľná, čiže aby dokázala prežiť aj v prípade, že by nešťastná udalosť znemožnila život na Zemi, musí dosiahnuť asi milión ľudí.

Len pripomeniem, že program Apollo dostal na Mesiac 12 ľudí, pričom celkové náklady presahovali 20 miliárd dolárov. Ako teda zaplatiť prepravu milióna ľudí na Mars (to je oveľa ťažšie ako ich dostať na Mesiac)?

Hlavným nástrojom na zníženie ceny lístka je vytvoriť vesmírne plavidlo, ktoré sa bude dať využívať opakovane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie