Denník N

Odstúpil pre rodinkárstvo, Fico ho povolal späť a dal mu miliónový úrad

Foto – TASR
Foto – TASR

Z bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa vláda urobila šéfa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Politik, ktorý skončil po kauze Port Service a pre rodinkárstvo, tak dostane opäť do správy úrad a štátny majetok.

Len jeden rok, päť mesiacov a sedem dní trvalo, kým Robert Fico naplno rehabilitoval svojho dlhoročného známeho a súputnika z SDĽ a neskôr Smeru Pavla Pavlisa.

Keď bol Pavlis ministrom hospodárstva, firma jeho švagra Sitis získala štátne zákazky na upratovanie za státisíce eur. Jeho švagor Dávid Šípoš uspel v organizáciách, ktoré patrili pod Pavlisov rezort. Na zákazky upozornil denník SME, Pavlis škandál najprv odmietal vysvetliť, útočil na noviny, že proti nemu vedú kampaň. Neskôr len oznámil, že odchádza z postu ministra „v mene politickej kultúry“.

Do štátnej správy ho povolal Robert Fico osobne, ktorý ho navrhol za predsedu Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Úrad má len na tento rok schválené výdavky vyše 4,5 milióna eur.

Kto bude novým šéfom úradu, nebolo jasné ešte ani počas zasadnutia vlády, na webe úradu vlády ho zverejnili bez Pavlisovho mena.

Video: Rodinkár Pavlis dostane trafiku, proti nebola ani Žitňanská 
(autorka: Martina Koník)

Všetky ruky hore

Napriek aféram z minulosti ho podporila „konsenzom“ celá vláda, vrátane nominantov Mosta-Híd a SNS.

„Koalícia vyjadrila s touto nomináciou súhlas, je to, samozrejme, nominácia strany Smer. Ak sa ma pýtate, či je človek osobne vždy konformný s rozhodnutiami koaličnej vlády, tak to je daň koaličnej vláde, že nie vždy,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie